| anonim_4396 a întrebat:

Povestea mea este urmatoarea : Am 20 de ani, merg pe 21 am un iubit(21 ani) de 2 ani cu care ma inteleg minunat.Ne-am cunoscut pe internet, era din alt oras la 400km de orasul meu, nu credeam ca va iesi vreodata ceva, dar intr-o buna ziu a venit la bucuresti am stat impreuna, apoi a venit si weekendul viitor si tot asa, pana am dat bacul amandoi apoi mi-a spus, ma mut in bucuresti langa tine. A venit in bucuresti, ne-am inscris la aceeasi facultate, apoi a inceput sa stea la mine, pana isi gaseste o locuinta.Am trecut prin foarte multe impreuna, parintii mei au vazut cate a facut pentru mine, l-au acceptat sa stea cu mine apropo 1 an de zile, iar acum bineinteles si el si ei au ajuns l concluzia ca trebuie sa se mute, deoarece a trecut destul timp, iar iubitul meu nedorind sa le intinda mana atat de mult si-a gasit sa se mute.Ideea este ca atat cat am stat impreuna ne-am dat seama ca ne intelegem excelent in aceeasi casa, iar eu sunt mult mai fericita cu el decat cu parintii si as vrea sa ma mut cu el.Problema este ca tata munceste in cadrul armatei, e un om foarte dur asa, care tine la respect foarte mult si m-a cam tinut in frau si nu are sa accepte nici in ruptul capului sa ma mut de acasa, chiar daca il cunoaste pe iubitul meu si il apreciaza mult, nu va fi de acord cu mutarea mea, va innebuni, va lua foc.Totusi fac 21 de ani, numai am 15 ca sa fiu prea mica, dar el tot fetita tatalui ma vede, nu stiu cum sa fac sa pot pleca fara sa ma cert cu el si sa-l fac sa inteleaga ca am 21 de ani.Mama nu e o problema ea e de acord cu orice vrea el, daca el e ok e si ea daca el nu e ok nu e nici ea, deci nu stiu cum as putea sa pun problema.Multumesc celor care mi-au citit intreaga poveste si voi lua in calcul orice sfat mi-ati da.

Răspuns Câştigător
| GeorgiavonPutzifer a răspuns:

happy Incearca sa vorbesti intr-o seara cu tatal tau...Intr-o seara in care el este calm, binedispus.
Fa-i un ceai fierbinte si spune-i ca ai vrea sa vorbiti!
Ia-l usor... nu intra direct in subiectul asta cu mutatul.
Aminteste-i cum era cand erai tu mica, etc...
Iar acum dai de inteles ca esti mare, stii ce faci si ca a venit timpul sa iei o decizie.
Si totusi ti cont de parerea lui. cred ca asta l-ar face putin sa te vada altfel.
Iar dupa, atunci cand simti tu ca totul e ok poti bate un apropo subtil de "mutat"! Citeste-i in ochi raspunsul!
Incearca sa fi persuasiva, iar ca cireasa de pe tort cheam-o pe mami a ta si spune-i ca ea e de acord big grin

9 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Pai eu nu vad unde-i duritatea tatalui atat vreme cat a acceptat sa stea in locuinta 1an de zile! Poate vrea ceva legal!

| Flav a răspuns:

Atunci ramai smarandita tatalui si vei ramane fata batrana, eventual, poti deveni si maicuta.

| harciog a răspuns:

Trebuie sa stii ce vrei pentru ca statul in doi se refera la mai multe responsabilitati si as pune in primul rind libertatea si nedependenta materiala pe care se pare ca nu le aveti nici unul dintre voi pentru ca altfel nu vad ce ati mai cauta atita intelegere din partea parintilor, dar nu stiu de ce nu ne-ai spus si treaba asta. Daca aveti un venit acolo al vostru macar pentruplata chiriei si a utilitatilor este ok iar daca nu stai naibii linistita pentru ca habar n-ai cit rau va puteti face.Asata vor si parintii tai si ai lui. Vorbeste serios cu el,gasiti-va cite un job chiar cu juma de norma si mergeti inainte, daca nu atunci sar mina mama, sar mina taticu in continuare.

| harciog a răspuns:

Atunci stai si asteapta la mina lor dragostea.Sa stii ca uneori este nevoie si de o cearta la cutite sa demonstrezi ca esti in stare si ca vrei ceva.Altfel te vor vedea o fetita cit vor trai. Poti fi sigura ca mai tirziu vor intelege.Du-te si traieste-ti viata fata draga.

| EmaS a răspuns:

Daca parintii tai il plac, crezi ca va iubiti suficient de mult, de ce nu legalizati aceasta legatura? Parintii tai ar fi mai multumiti sa stie ca va iubiti cu adevarat si ca nu este doar o relatie pasagera.

| Alemoni a răspuns:

Buna!
Da, ai 21 ani. Tu trebuie sa te decizi pentru tine. Dar totusi incearca, cu ajutorul iubitului tau, sa va intelegeti si cu tatal.
Insa, parerea mea este sa nu te muti cu el.
Succes si sa nu iti pierzi increderea in tine!
Bye, Byehappy

| NIMENII a răspuns:

Ai putea trece la la ultimul pas! Casatoria...happy

| dubstep97 a răspuns:

Ai putea ceea ce ne-ai zis noua sa-i zici si lui. Dar cred ca deja ai facut asta, daca nu mai ai timp sa incerci. Sau ai putea vorbi cu parintii iubitului tau si sa le spui lor sa-ti convinga parintiiwinking

| roxyandreea a răspuns:

Iubitul meu nu prea are parinti, tatal lui e mort de cand avea 15 ani iar mama lui e in strainatate la munca de cativa ani,el se cam descurca singur,sunt singura persoana pe care o are aproape, eu si parintii mei care repet nu au nimic cu el, ba chiar il iubesc ci doar ca nu vor sa ma lase pe mine sa plec de acasa.