| anonim_4396 a întrebat:

.Sunt disperata.Mama mea este plecata din tara in total prin afara a mers cam 11ani..Venea des acasa.A facut o pauza de 2 ani pentru ca au murit parintii ei apoi a plecat iar. Tata e ok ma inteleg bine facem treburile impreuna si ma ajunta..Acum..Cateva zile am intrat pe facebook.Ul lui asa dintr.O prostie..Am dat peste un mesaj de la o femeie..Am plans m.Am agitat dar mi.A fost frica sa ii spun. Apoi zic peste cateva ore totusi sa fac un screen la conversatie sa o am acolo..Pff disparuse..Aseara destul de tarziu se auzea vorba fff incet..Am gasit pretext ca merg la baie..Am stat si am incercat sa vad cu cine vb..Nu a fost frumos dar trebuie. Tata ii dadea toate detaliile acelei femei ce o sa faca astazi.Mi.A fost rau am plans dar nimeni nu ma intelege..Eu sunt cea mai afectata si mai ales ca atiu si nu imi vine sa cred..Am uitat sa spun ca atunci cand am vazut pe facebook, taata era la munca ..Are o munca in care il ajut si eu mereu numai ca in ziua aia nu a vrut sa ma ia pretext ca sa repet pentru bac..Cand ma suna sa cobor sa mergem la bunica dupa ceva timp..Am coborat si ce credeti..Era femeia aia usoara acolo pe banca la bloc nu era de ajuns ca am vazut.O ca vb cu tata om insurat si cu un copil..Mai trebuia ca nesimtita sa apara si aici..Ma privea asa cu un zambet in genul.".Ce proasta esti..Nici nu stii ca eu am treaba cu taicatu"..Imi venea sa o injur sa ma duc sa ii cer explicatie.Dar mi.E frica nu as vrea sa se duca dracu rel cu mama..Aseara ca niciodata I.Am zis mamei vi acasa.Ea m.A intrebat dc ce s.A intamplat I.Am zis nimic doar sa vina.Dar ea are programat in toamna iarna sa vina..Si eu niciodata nu I.Am zis dc te duci sau vin.O acasa..Axum o cred ca a surprins.O dar totusi..Nu stiu ce sa fac..Nu am cu cine sa vorbesc..As pleca si acum de aici numai sa nu mai vad toate astea.Dar nu am unde..Multumesc ca ati citit totul si mi.Ar prinde bine un sfat ..Macar sa vad ce as putea face..Simt ca innebunesc in casa m.Am inchis in mine abia ca mai mananc si ma simt f singura am nevoie mare de sfaturisad imi vine sa ma duc si sa o fac in toate felurile posibile pentru ca stie ca are o familie dar..Asa sunt unele femei.

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu iti sugerez sa afli contul de rezerva al mamei tale si sa te uiti cu cine are relatii in strainatate. Asa se intampla cand parintii nu merg impreuna la munca si acasa. Chestia grava este ca si copii o iau razna. Nu invata carte si fac pe detectivii!

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Nu are nici o relatie. tinand cont ca vb fff des si ca ne vedem pe net..am si fost acolo si chiar nu e genul..nevoia a impins.o sa mearga nu s.a dus de placere.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! Nu ai dat prea multe detalii despre tine, ce vârstă ai, esti la școală, esti la servici, adevărul este că tatăl tău nu procedează corect față de mama ta, este clar că are o amantă cu care o înșeală pe mama ta, acum rolul tău nu este acela de a te certa cu amanta tatălui, pentru că daca vei face asta, vei strica tot, iar faza cu plecatul, tu zici că ai pleca numai sa nu mai vezi toate astea, gîndeste te ce durere îi vei provoca tatălui tău daca tu vei pleca, asa cum este el că are pe alta etc, dar crede mă că tatăl tău te iubeste si tine la tine, ca daca nu ținea la tine fii sigură ca pleca el la amantă, si te lăsa singură in apartament, dar chiar tu zici că tatăl tău este ok, si că face ti treburile impreună, acum tu trebuie singură sa analizezi situatia voastră familială, si sa te gîndesti bine ca nu asta este solutia sa pleci de acasa, sau sa faci scandal cu fem, eia aceea cu care stă tatăl tau, ce diferentă de vârstă este intre tine si amanta tatălui? Ce stii despre ea? Este căsătorită? Are si ea familie? Unde a cunoscut o tatăl tau? De cît timp sunt ei impreună? Mama ta, de cît timp este plecată? Si te ajută mama ta cu bani? Sau vine des in țară? Unde este ea plecată? Cît de des vorbesti cu mama ta la telefon? sau pe skype, mai ai si alti frati? sau esti singură la părinti, bunici nu ai? Sau daca ai frati, ei ce zic referitor la amanta tatălui vostru, crezi tu că mama ta nu are si ea pe altul? I ai zis mamei tale de amanta tatalui tau? Sau daca incă nu i ai zis, ce ai de gînd? O sa i spui vreodată? Sau vrei ca ea sa vină pe ne asteptate, si sa i prindă pe tatăl tău si pe femeia aia impreună? De unde esti? O seară bună si astept raspunsurile tale. Sarut mîna!

| Violleta2022 a răspuns:

Te-as sfatuii sa-i spui tatalui ca stii de relatia lui si daca nu vrea sa-si distruga casnicia cu mama ta, sa o termine cu femeia aia.
Femeia aia are o vina mai mica ca tatalui tau, care ar trebui sa stie ca are o familei si nu este bine sa se duca dupa femei usoare. Deci, vina este 100% a tatalui tau, ca nu-i copil mic sa-l fure una si alta, este ditamai adultul cu capul ep umeri, atunci, ce acuta dupa femei usoare?
El trebuie sa-ti dea socoteala pentru aventurile lui, de fapt nu tie, ci mamei tale.
Eu i-as spune verde in fata lui taica-tu, ca o suni pe mama ta sa vina acasa, ca risca sa-si piarda sotul!

| mihai69 a răspuns:

Și de ce crezi că ai avea ce face? Eu zic să te calmezi, să te aduni, și să îți vezi de ale tale.
O să afli cu timpul că majoritatea bărbaților caută sexul și în afara căsătoriei. Mai ales în situații cum e la voi, când partenera lipsește mult timp de acasă.
Iar dacă a găsit o parteneră de sex asta nu înseamnă că pentru mama ta nu mai simte nimic și că vor fi probleme. Singura problemă în acest moment ești chiar tu, iar dacă nu reușești să păstrezi discreția, atunci chiar te vei putea lăuda că tu ai declanșat ruptura dintre ai tăi.
Felicitări!

| anonimg a răspuns:

Situatie dificila; dar nu imposibila.
Nu este de mirare ca o familie se desparte atunci cand unul pleaca de acasa cu saptamanile iar altul ramane acasa; este de mirare atunci cand unul din cei doi pleaca de acasa si nu se despart. Telefonul tau cat tine incarcat? Nici barbatul si femeia nu rezista mai mult de atat unul fara altul. Daca nu stau impreuna, se despart; daca nu se 'incarca' unul pe celalalt -fiindca sunt oameni si au nevoie unul de celalalt- se duc si se 'incarca' in alta parte. Omul are nevoie de afectivitate; si asta nu o ofera nici facebook-ul, nici telefonul, ci doar prezenta unuia si al celuilalt. Punct.
Tu ai facut aproape tot ce trebuia sa faci: adica sa o chemi pe mama ta acasa. Ti-a mai ramas un singur lucru: rugaciunea catre Dumnezeu. De ce si lucrul acesta? Pentru ca sunt situatii in viata de asa natura ca daca omul intervine, poate sa faca mai mult rau decat bine. Si situatia aceasta este una dintre ele. Dar Dumnezeu poate interveni acolo unde omul nu poate.
Te sfatuiesc ca nici pe femeia aceea sa nu o urasti. Asa sunt oamenii care nu se tem de Dumnezeu. Oameni ca acestia sunt acei copii care chiar si in tinerete desparteau prieteniile doar ca sa isi atinga scopul. Nici tatal tau nu e mai prejos de femeia aceea; trebuie ca si el sa fi fost usuratic in tineretea lui, chiar daca acum pare om de treaba. Nici el nu este om temator de Dumnezeu, ci isi vede doar nevoile lui fara sa se gandeasca ca prin actiunile lui singur va darama ce s-a chinuit sa cladeasca o viata.
Cineva trebuie sa ia fraiele in maini. Venirea mamei tale acasa va fi salvare pentru toata casa: si pentru tine, si pentru ea, si pentru el.
Tu nu ai ce face decat sa te rogi si sa astepti linistita. Caci si daca te framanti nu poti sa indrepti situatia de una singura. Nu degeaba este scris: "Bine este sa astepti in tacere ajutorul Domnului." (Plingeri.3:26)

| UnBroken2016 a răspuns:

La cat de mult e plecata mama ta nici nu ma mira. Uita ce ai vazut / auzit si mergi mai departe.

| lalla97 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Daca dumneavoastra a.ti fi fost in locul meu a.ti fi putut uita totul? sunt mai matura ca un adolescent de varsta mea si asta pentru ca eu am fost "femeia" in casa.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru lalla97):

Bravo tie, dar sa speli o farfurie sau sa iti faci patul cand trebuie nu iti ofera experienta de viata sa intelegi de ce face tatal tau asta. Nu cred ca as uita dar nici nu mi-as baga nasul unde nu imi fierbe oala. Citeste bine ce zice Mihai mai sus, vezi sa nu fi tu aia care nenoroceste familia. VOrba aia, ce nu stii nu te poate afecta. Plus ca el doar vorbind cu o femeie nu inseamna neaparat ca inseala. Sunt multe chestii care conteaza, dimpotriva sa tii pentru tine si sa iti vezi de treaba ta.

| lalla97 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Multumesc pentru sfat.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru lalla97):

Pentru nimic. Sper ca vei face alegerea corecta.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru lalla97):

Peste ce iti zic altii eu completez ca daca tatal tau este la fel de responsabil mai ales fata de tine si se ocupa in continuare de tine si de casa cum trebuie cred ca e suficient sa nu-ti faci griji. Am sa-ti spun un secret -in caz ca e chiar asa cum crezi tu - barbatii de regula, chiar daca mai fac cate o gluma de genul care spui tu, nu isi lasa nevasta pentru alte femei trecatoare prin viata lor ca o ploaie de primavara. Isi iubesc nevestele cu care au copii si nu isi strica casa. Oamenii nu sunt perfecti, ca sa treaca prin greutatile vietii mai fac nefacute. Ar fi mult mai rau pentru tine daca pentru asi stinge amarul ca e singur ar face-o cu vodka sau la poker. Eu n-as fi asa convins ca e ceva intre ei, ce interes ar fi avut sa o aduca de fata cu tine? Daca era sa fie ceva rau se intampla cu mult inainte, spui ca mama ta a fost plecata multa vreme dar el este familist bun. Nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi. Concentreaza-te pe scoala si ale tale si totul o sa fie ok.

| Roxxx9827 a răspuns:

Buna.
Off...esti intr o situație foarte delicata si Imi pare nespus de rau.
Dupa părerea mea,cel mai bine eu zic ca atunci cand vezi ca Tatal tau este calm si este in toane bune, sa te duci si sa in intrebi subtil despre asta. Daca vezi ca nu se enervează si nu recunoaște, ii spui ca ai vazut acele mesaje si ai auzit cand vorbeau la telefon, adăugând niste chestii de gen"tu nu întelegi cat sufăr eu din cauza ta pentru ca o înșeli pe mama?"
Acum nu stiu... poti sa ii spui cum vrei, sau sa faci ce vrei. Eu ti am dat un sfat :*

| Rustic a răspuns:

Iti sugerez sa-ti pastrezi calmul si sa vb cit mai mult cu mama ta si sa nu faci nimic altceva

| djgymy2 a răspuns:

Relatile de la distanta nu functioneaZa... O femeie fara un barbat sau un barbat fara o femeie nu poate sta trebuir sa iti intelegi tatal cand o sa cresti si o sa ai 40 de ani o sa intelegi, nu iti sugerez sa pleci deoarece sa stai asa pe la rude sau prieteni nu este placut si nu cred ca vrei sa iti gasesti de munca de pe acum, dar daca nu mai vrei sa continui dupa bac scoala, atunci poti sa te angajezi undeva stai in chirie intro garsoniera si o mai rogi pe maicata sa te ajute cand poate

| anonim_4396 explică (pentru djgymy2):

Am lucrat si mai rau de cum am nimerit acolo nici ca as mai gasii..sa mananci doar salata..si sa muncesti de la 6 la 12 seara bu e usor..si m.am descurcat in niste conditii pe care nu le.ar accepta altii. va multumesc de sfat si inteleg dar de ce a procedat asa si nu i.a cerut sa nu mai plece..si se rezolva totul..asa consider eu.