| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Sunt un barbat de 29 de ani care a stat toata viata in casa. Am stiut doar de scoala si de locul de munca. Nu am iesit niciodata nicaieri. Prieteni am doar fosti colegi de scoala. Ultimul meu loc de munca nu mi-a adus nicio bucurie, din contra.
Toata viata nu prea am avut cu cine vorbi. Cu parintii vorbesc degeaba (locuiesc cu ei) pentru ca orice as spune, nu ma aud. Ei imi dau doar indicatii, ce vor ei sa fac eu. Nu ii intereseaza ce imi doresc eu. Vor doar sa-si retraiasca viata prin mine, probabil.
Sunt si o persona timida, introvertita si rusinoasa, iar asta m-a afectat enorm. Toata viata am trait in mine. Mereu mi-am reprimat sentimentele. Am ajuns la 29 de ani sa par la exterior statuie, chiar daca in interior trec prin multe sentimente. Asta din cauza ca mereu am impresia ca lumea va rade de mine.
La varsta de 29 de ani nu am fost niciodata cu cineva. Nu am tinut niciodata pe cineva de mana, Nu am pupat pe nimeni si nici nu am avut relatii intime. N-am facut asta pentru ca nicio femeie nu-si doreste un barbat timid, rusinos. Plus ca, nici nu prea am cum sa cunosc pe cineva daca nu ies niciodata nicaieri si nici nu sunt sociabil.
Cand mi-am dat seama ca trebuie sa fac ceva ca altfel imi ratez viata, am apelat la net, la Tinder.
In luna ianuarie am reusit sa ies cu cineva si sa continuam sa ne vedem. Am ajuns cu fata in pat dar nu am reusit sa fac nimic, nici macar sa ma dezbrac. Am avut un blocaj psihic si am inlemnit in pat. La acel moment, fata nu stia ca sunt virgin, pentru ca nu am avut curajul sa-i spun asta. De fapt, nu am putut sa-i spun mai nimic fata in fata. Orice sentiment pe care il aveam pentru ea, il spuneam pe chat, cand nu eram langa ea. Cand eram langa ea, eram de piatra. Nu vorbeam si nici nu ii aratam nimic, chiar daca simteam si imi doream sa fac asta. Cand mai reuseam sa exprim verbal ce simt (la insistentele el), incepeam sa plang. Nu stiu de ce, dar probabil ca imi era frica ca va rade de mine, ea, sau altii care ma vor auzii.
Dupa acest eveniment, i-am scris pe chat ca nu am mai fost cu nimeni, iar pe moment, fata a fost intrigata mai rau. Apoi, cu trecerea timpului, a inceput ea sa aiba anxietate de contact fizic cu mine.
Ideea este ca nu am reusit sa facem ceva, nici sa ne pupam, nici macar sa ne tinem de mana cand ne plimbam prin parc. La orice atindere tresaream si nu ma puteam uita nici in ochii ei pentru mai mult de cateva secunde. Si asta este valabil pentru orice femeie.

In casa, parintii mei se certa aproape zilnic. Am cosmaruri saptamanal cu parintii, ca se iau la bataie sau altele (desi in viata reala nu recurg la violente fizice). Plang in somn si chiar tip in timpul cosmarului.

Am pus mare valoare pe familie, iar familia mea m-a ignorat, chiar mi-a facut rau psihic.
Gandul ca sunt virgin la varsta mea, si ca am trecut si prin experienta cu acea femeie de 30 ani de pe Tinder, ma face sa cred ca nu voi avea niciodata familia mea, ca voi ramane un ciudat singuratic.

35 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bata-l necazu de tinder. Si cat m-am chinuit sa scot ceva din el dar na iesit nimic.

| AdelinaC a răspuns:

1. nu vad care e problema ca esti virgin. Mai cunosc baieti de varsta apropiata tie care nu au nici un complex pe tema asta.
2. scopul tau in viata ar trebui sa fie sa performezi tu, sa gasesti anturaje potrivite si sa iesi cate putin cu tinerii. Ai fost vreodata la Ascor? Sunt sigura ca te vei integra acolo
3. dezamagirea cu acea fata este ca ai cautat ceva gresit intr-un loc gresit. Nu pe tinder se fac relatiile de lunga durata.

| RAY a răspuns:

Nu cred asta, daca ai reusit sa aduci o femeie in pat sa faca sex cu tine fara ca sa platesti inseamna ca esti un barbat care emana atractie fizica, deci ba da o sa ai iubita, acum cu timiditatea scapi de ea prin experiente man, intra intr-un grup social de prieteni, mutate singur

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau de situatia in care esti, dar o mare vina o ai tu, ca ai stat pana acum cu ai tai si am facut ceea ce ei ti-au comandat.
de la 18 ani esti lliber sa decizi ce vrei si sa faci ce vrei.
De ce stai inca cu parintii?
De ce te complaci in situatia asta?
Deja nu mai este vina lor ci a ta! Esti adult si daca nu esti handicapat, poti sa ai grija de tine si sa sa-ti faci o viata frumoasa.
Muta-te, ia-ti valiza si pleaca cu chirie, ai curaj macar odata in viata ta, sa faci ceva!
Dupa ce te-ai mutat, mai vorbim!
Ca atunci iti va fi mult mai usor sa-ti gasesti o fata cuminte, care, ca si tine este timorata si afectata.
Pana si sexul va fi diferit, o sa vezi!

| Freya1 a răspuns:

Da suferi de anxietate si nu ai luptat sa o ti sub control ci te-ai lasat in voia ei.
In prima faza nu ar trebui sa iti mai faci griji de felul cum esti, si nici sa te gandesti ca nu vei reusi nimic.Nu mai impartasi cu oricine viata ta decat cu acele persoane de incredere ce merita.
In prima faza cred ca ar trebui sa te muti de la ai tai.Ori intr-o garsoniera singur, ori cu un coleg de camera si cu "un drum" iti faci o cunostinta noua. Daca ai reusit sa mergi la munca si sa interactionezi cu sefi poti sa interactionezi si cu un simplu baiat.Pentru ca statul la ai tai se vede ca nu iti este benefic.
Incearca sa iesi in parc, sa te plimbi sau sa faci exercitii fizice chiar daca esti singur, sa iti iei vacante si sa faci excursi...Important este sa iti limpezesti mintea de stres ca sa poti gandi bine si cine stie pe cine poti intalni.
Apoi nu mai fi disperat de o relatie.E normal sa nu te simti in largul tau iesind brusc cu niste femei cunoscute pe internet care te duc in pat atat de repede.Tu ai nevoie de cineva cu rabdare si intelegere, poate tot una linistita ca si tine.
Daca nu rezolvi mergi la un psiholog.

| OldSoul a răspuns:

Primul, si cel mai important pas l-ai facut, ai constientizat ca ai o problema.
Insa, acum vine si partea grea, trebuie sa cauti o solutie pentru a remedia aceste problema care le ai.
Sunt sigur ca solutia exista, si sanse ai, problema e ca in acest drum spre schimbare, te vei lovi de multe esecuri, de multe obstacole care de care mai dificile, iar sincer, asta cred ca o sa-ti dea cea mai mare bataie de cap.

Nu prea am ce sfaturi sa-ti dau, problema e la tine, incearca sa mergi la un psiholog, sa te ajute cu acel blocaj cand vine vorba despre fete, ala e un obstacol destul de dificil, si cred ca ar trebui sa-i acorzi importanta necesara.

| ImiDoresc88 a răspuns (pentru OldSoul):

Din totdeauna, maica-mea a ras de mine cand era vorba despre fete, de mic copil. Probabil din cauza asta, in subconstientul meu am inceput sa cred ca este ceva rusinos sa te afisezi cu o fata, chiar daca simt nevoia sa fiu cu cineva (dar nu cu oricine)
De exemplu, dupa ce m-am intors acasa, de la hotel, cand am fost cu acea fata o noapte, de cum am intrat in casa, maica-mea a inceput sa rada de mine, sa gesticuleze si sa ma ia la misto, gen "foarte bine ca ai inceput si tu sa f#ti, ca asa te inveti. Trage pe ea in continuare" si radea de mine. M-am simtit ca ultimul om. Daca nu trebuia sa ma duc a doua zi la serviciu, ieseam din casa, numai sa nu mai stau langa ea. Mi-ar fi placut sa ma intrebe cum e fata, daca ma inteleg bine cu ea si altele, intr-o maniera serioasa si normala, sa pot sa duc o conversatie normala. M-am dus in dormitor si am inceput sa plang, de fata cu taica-meu. Tatal meu este o persoana foarte zen, ca sa nu spun foarte indiferenta. Nu vorbeste aproape deloc in casa si sta cu ochii numai in TV. Cand m-a vazut ca plang, s-a uitat lung la mine apoi a schimbat privirea si a continuat sa se uite la TV.
Practic nu am cu cine vorbi. Prieteni aproape ca nu am iar in casa ma simt ca la nebuni. Simt nevoia sa vorbesc cu cineva, si poate din acest motim am si scris pe acest site.
Psihoterpie nu pot face pentru ca nu-mi permit cu banii

| cristimihailov a răspuns:

Eu as cauta ajutor specializat sincer sa iti spun.

Ai multe de recuperat si foarte putin timp ramas.

Este alegerea ta sa mai incerci singur sau sa iti arate unul calea rapida.

Oricum vei fi ciudat, dar macar sa fii un ciudat implinit decat unul complexat.

| mentholinks a răspuns:

Continua sa te intalnesti cu fete, femei. Probabil cu primele 5, 10 nu va merge nimic si vei mai plange dar asa capeti experienta si scapi de inhibitii. Stai linistit, problemele tale nu sunt atat de grave precum crezi, incearca sa nu te mai gandesti atat de mult la ele. Si eu eram la aproape 28 de ani virgin pana cand am zis ce *** si am fost cu niste baieti la prostituate si am rezolvat treaba. Nu iti recomand sa faci ca mine ca eu am si baut si nici nu mi s-a sculat bine si nici n-am reusit sa-mi dau drumul dar eu sunt in alta tara si alta varianta nu prea aveam dar tu esti in Romania, nu te da batut, si sigur pana la urma vei reusi. Am scris si eu ce mi-a trecut prin cap avand in vedere ca n-ai pus nicio intrebare.

| Lioana a răspuns:

Problema ta e că nu ai încredere în tine. Lucrează la asta! Conștientizează-ti valorile și crede că ești un om minunat. Spune părinților tăi deschis despre ceea ce te frământă. Eu cred că nu sunt părinți rai dar nu te înțeleg pe tine, și poate că nici tu pe ei. Ajută-i să te înțeleagă.
In legătură cu femeia aceea, daca e sa fie a ta, va fi. Din cate spui tu nu a renunțat la tine dar daca o va face vei găsi tu alta. Stai liniștit: orice sac își găsește petecul.

| Lostlyric a răspuns:

Tot ce te opreste acum sunt propriile tale ganduri. Esti speriat sa-ti traiesti viata. Doar...fa-o! Incepe de undeva. Si, cu teama aia care o ai in minte si in tine, fa ceva. Foloseste-ti teama ca un combustibil, alimenteaza-ti viata cu teama: cand ti-e frica de ceva, este semn bun ca trebuie sa faci acel ceva. Iesi din zona asta cu orice pret. Lasa rusinea si singuratatea departe. Nu vrei sa ajungi la 60 de ani traind tot cu frica asta in tine ca poate nu esti bun, poate nu esti capabil, poate nu poti avea o relatie. Orice ti se intampla si orice iti aduce viata in cale, fa-o! Nu-ti mai pune intrebari ca de ce esti asa cum esti. Schimbarea incepe cand nu mai gandesti si incepi sa traiesti.
Daca simti ca esti blocat complet, apeleaza la un psiholog, te va ajuta sa treci peste frica si sa iti intelegi calitatile si sa le folosesti in cele mai bune scopuri pentru tine insuti.

| ImiDoresc88 a răspuns (pentru Lostlyric):

Va multumesc pentru mesajele voastre de sustinere, chiar imi fac bine. Nu ma asteptat la un asemenea feedback.
In mintea mea, mi-am facut o lista cu lucrurile pe care trebuie sa le schimb. Vreau sa continui sa ma auto-imbunatatesc, dar nu o pot face de unul singur. Am nevoie sa ma inconjor cu oameni, sa fiu ajutat si sa ajut la randul meu, asa cum pot. M-am izolat toata viata iar acum imi dau deama ca am facut o prostie.
Am primit si mesaje private pe site dar, din pacate, statusul meu de junior nu-mi permite sa raspund.

| Lostlyric a răspuns (pentru ImiDoresc88):

Incepe cu intalniri de socializare. Sunt in cele mai mari orase. Au si site-uri aferente. Va intalniti, va jucati board games...o sa-ti prinda bine, chiar daca la inceput nu te vei simti confortabil.
Succes!

| ImiDoresc88 a răspuns (pentru Lostlyric):

In tot acest timp am mai intrat pe Tinder. Astfel am avut ocazia sa mai trec prin unele experiente. Odata, s-a intampla ca la doar cateva minute dupa ce primesc un match, fata respectiva sa imi ceara numarul de telefon. Am vorbit cu ea prin telefon (si-a dat seama dupa glas ca am emotii) mai bine de o ora. Fata voia, la inceput, sa ne vedem. Incepuse sa-mi povesteasca cum era cu cineva dar nu a putut sa faca sex cu el pentru ca nu o atragea fizicul respectivului, ca eu arat bine si conteaza foarte mult chestia asta cand e vorba de sex. Ma rog, dupa ce am vorbit, pe la sfarsitul convorbirii i-am spus ca eu nu sunt obisnuit cu femeile. M-a intrebat cum vine asta, daca imi plac femeile. I-am spus ca nu am facut niciodata asa ceva. Ea ma intreaba de ce nu am facut sex pana acum, daca am probleme medicale si nu pot avea erectie. Intrebari care imi faceu rau. I-am explicat ce era de explicat iar ea atunci a dat inapoi. Mi-a zis ca imi ratez viata asa. Eu ma fortam sa nu incep sa plang la telefon cand a zis asta, si cam asa am incheiat apelul. Nu am mai vorbit cu respectiva.
Mult mai tarziu, am mai trecut printr-o experienta de genul: fata imi cere numarul de telefon din prima seara de cand am inceput sa vb cu ea prin chat. De data asta mi-a venit mai usor cu vorbitul la telefon pentru ca am mai trecut prin asta. Din prima convorbire stabilim ca a doua zi sa ne vedem. Ne-am vazut, ne-am plimbat prin parc, iar fata a inceput sa zica ca ea vrea relatie serioasa si vrea sa se marite. Ne-am plimbat cu orele, ne-am tinut de mana... si cam atat. Nu am avut curajul sa o pup. Mi-am dat seama ca fata ma placea pentru ca se rosisera toata la fata cand ne-am vazut. Ma rog, ideea este ca, eu fiind asa cum sunt, m-am blocat si nu prea am vorbit. Imi scrie cateva zile mai tarziu ca eu nu vorbesc, ca intr-o relatie conteaza comunicarea. Si cam asa se termina. Nu i-am explicat povestea mea pentru ca nu mai avea rost. Oricum nu ma intelege nicio fata. Femeile isi doresc un barbat fara rusine, care sa le domine si sa le protejeze in acelasi timp. Nu pot inspira securitate din moment cat sunt sfios. Femeile se feresc de tipii ca mine.
Intre timp am facut 30 ani. Ma gandesc tot mai mult la chestia asta, ca imi ratez viata. Cred ca era mai bine daca nu eram deloc. Pentru ca traiesc fara sa ma pot bucura de ceea ce am considerat ca este cel mai sacru, familia. Sa iubesc si sa am pe cineva care sa ma iubeasca. Imi pare rau pentru ca sunt asa cum sunt.

| Lostlyric a răspuns (pentru ImiDoresc88):

Draga, eu una, sunt extrem de mandra de tine! Chiar daca tu nu iti dai seama acum, ai facut un pas imens sa iesi afara, complet neprotejat. Sa fii fragil, sa te lasi in bataia vantului. Cu alte cuvinte, sa traiesti, in sfarsit!
Nu te descuraja! Daca ramai in casa si te gandesti la situatia ta, lucrurile nu se vor rezolva niciodata. Daca ai experiente de genul acesta, vei observa cum, cu timpul, te vor face sa privesti viata altfel.
Asta este viata...cea care ne sperie! Ai iesit din limita ta de confort psihic si ai facut primul pas. Acum, esecurile sunt la tot pasul. Asta nu inseamna ca vei lua mereu cazaturi. Perseverenta este foarte importanta. Nu te da batut si sa nu-ti fie niciodata frica sa te deschizi in fata unui om. Nu tu esti cel de vina pentru ce pastrezi in tine (stari, sentimente), ci cei care nu vad dincolo de aceste lucruri. Nu tu ai fost de vina, ci acele fete care te-au refuzat.
Femeile nu cauta sa fie dominate de barbat. Stii ce cauta ele de fapt? Barbati cu o incredere in sine mare. Tu esti pe drumul cel bun. Nu te opri aici. Continua sa faci ceea ce te sperie. Asa se castiga increderea in tine. Drumul spre succes e pavat cu multe cazaturi si esecuri dar, in final, va fi totul bine. Trebuie sa te cunosti putin mai bine si sa incepi sa ai incredere in tine. Nu fii captiv in propriile tale ganduri! Schimba-le!
Tie ti-ar placea sa fii langa o femeie care nu vrea sa vorbeasca? Careia ii este rusine? O femeie care se considera capabila de nimic? Nu! Sunt sigura de asta. Ai nevoie de o femeie puternica, care sa stie ce sa faca mereu, care sa-ti acorde incredere la randul ei si confort psihic. La fel cauta si ele. Deci... incearca sa devii persoana pe care si tu o cauti in altii. happy Incearca sa imiti persoanele pe care le admiri foarte mult.
Bravo! Orice gand ai avea, nu te da batut!

| Lostlyric a răspuns (pentru ImiDoresc88):

Si te rog eu frumos, ca de la om la om, nu mai fii atat de dur cu tine. Gandeste-te ca tu ai fi prietenul tau cel mai bun sau persoana pe care o iubesti cel mai mult in viata asta. Tu ti-ai spune toate lucrurile astea? Ti-ai da toate sfaturile astea de genul: omoara-te, renunta, stai in casa etc? Tu iti esti cel mai bun prieten. Daca nu te accepti, nimeni nu te poate accepta. Este o regula nescrisa a vietii.
Cum sa-ti para rau pentru ceea ce esti? Afirmatia asta seamana extrem de mult cu a-ti parea rau pentru ca existi! Hei! Ai aceleasi drepturi ca orice om pe pamantul asta. Toti avem dreptul sa traim, sa ne construim viata cat mai frumoasa. Si ce daca ai 30 de ani si simti ca nu ai realizat nimic pana acum? Uita-te in jur, uita-te pe site-ul asta...cate persoane realizeaza ceva cu adevarat in viata? Nu prea multe, insa majoritatea se bucura pentru ceea ce au. Problema ta este ca tu ceri extrem de mult de la tine, ai standarde extrem de ridicate, vrei mult prea mult fata de ceea ce esti capabil sa faci acum. Din pacate, trebuie sa-ti recunosti ca toate vin la timpul lor si in ritmul lor si toate se intampla cu un motiv anume. Iar tu, mai ai multe de invatat, ca mai noi toti. Nimeni nu e perfect si nimeni nu e cu adevarat fericit. Daca vezi asta in jurul tau, sa stii ca totul e doar de fatada si atat. Sunt oameni care pot ascunde aproape totul din propriile mizerii si arata doar superficial, ca traiesc bine, sunt realizati si fericiti. Iar adevarul este departe de a fi acesta.

| Justme1997 a răspuns:

Cred ca te-ar putea ajuta cel mai bine un psiholog, nu este absolut nicio rușine să vezi unul. Poate dacă îi explici unei fete problemele tale și te înțelege, cu timpul reușești să îți exprimi sentimentele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rând inainte sa iti mai cauti femei trebuie sa scapi de acasã, serios ai 30 de ani si stai cu parintii si eu am 21 de ani si am aproape dar nu la fel de grav problema ta, scapa de acolo in primul rând si gasesteti o pasiune ceva, nu iti place locul de muncã? Trebuie sa faci ceva in timpul zilei, doar nu stai tot timpul si plângi cu capul in pernã, ce cauti pe internet de ce esti interesat in majoritatea timpul ii,monitorizeazã si deschide, incet incet o afacere/un loc de muncã pe baza asta, ceva ce iti place sa faci nu o faci cu scârba doar pentru cativa le si salar minim pe economie, sa scoti ceva bani sa reusesti sa-ti iei tu o locuintã, si sa nu Depinzi de parinti sa-ti controleze viata.
In al doilea rând apucãte de salã, sa ai un corp de invidiat asta iti dã un boost enorm la increderea in foartele proprii, dupã intet, incet te intâlnesti cu mai multe, o sa o dai in barã de mai multe ori, dar pana la urma inveti din greseli si nu o sa mai ai aceleasi probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prietene, am dat peste întrebarea ta de vreo câteva ori până acum, dar nu știu ce să-ți raspund... treaba e gri și realistic rezolvarea e undeva în tărâmul viselor. Treaba e că nu o să te ajute nimeni, că nu are nimeni răbdare pentru un "neadaptabil". Să nu ai impresia că vreo p1zd@ o să te vadă altfel, toate-s la fel la bază, nu are nici una timp de tine atât timp cât are o altă opțiune. Și crede-mă, ca p1zd3, au optiuni. Lătrai și lingăi să le dea atenție tot sunt. Eu unul la o singură concluzie am ajuns in viața asta - dacă vrei să-ți iasă ceva, singura opțiune e să apelezi la tine însuți. Nimeni nu știe cine ești, ce vrei, și ce îți trebuie de fapt. Lumea este ignorantă și comodă, p1zd3l3 în special. Ele așteaptă totul pe tavă să le duci în viață, să le tragi după tine, nu să fie într-o relație unde să fie egalitate, încredere și să se ridice unul pe altul. Nu au ele timp de așa ceva. Una cred ele în ignoranța și prostia lor, una scot pe gură, că ele chiar cred ce scot pe gură și in realitate la cu totul altceva reacționează. De abia după ce se ard bine de câteva ori și încep cu drame și își dau seama că nu mai au pe unde scoate cămașa, atunci și doar atunci poate sunt deschise la opțiuni și încep să mai gândească și cu capul, nu cu p1zd@. Atât timp cât încă nu s-au ars bine "ele știu mai bine", sunt deștepte ignorante și comode. Au impresia că le știu ele pe toate și că au niște c0@13 de fier cât capul lor de mari. Au luxul să aibă de unde alege și întotdeauna aleg prost. Crede-mă că am vorbit în ultimul an cu zeci de p1zd3 (alea care mi-au răspuns din mii din care am încercat să intru în vorbă) și toate, ABSOLUT TOATE, au același c@c@t în cap, TOATE funcționează la fel. Atât timp cât sunt ne trecute prin relații și dezamăgiri nu ai ce discuta cu ele decât de distracții și viață bună, nu se uită nici cu curul la tine. După ce s-au ars de câteva ori și ori au rămas cu vreun copil sau mai mulți și nu mai au opțiuni, vai Doamne, ești cel mai bun om si te caută ca pe pâinea lui Dumnezeu. Așa că în primul rând dă-ți seama cu cine interacționezi și în al doilea rând, dar nu cel din urmă dă-ți seama cine ești tu și ce probleme ai. Nu are nimeni timp de problemele tale. Problemele tale doar singur poți să ți le rezolvi. Dacă poți să ți le rezolvi... Deci nu aștepta nici un rezultat și nici o soluție aici de sub anonimat. Toți suntem anonimi, chiar și in viața de zi cu zi și pe toți ne doare fix în pul@. Plus că toți la rândul nostru avem problemele noastre și nu avem timp și poate nicu puterea necesară să ni le rezolvăm, ce să mai zici de un străin anonim. Vezi că treaba nu-i gri, e neagră. Dă-ți seama cine ești, ce-i cu tine și acceptă că la momentul ăsta, atâta ești și atâta poți. Nu e de ajuns să-ți recunoști singur toate astea, recunoaște pe față în fața lumii si cere ajutor. Degeaba stai tu ascuns și aștepți miracolul să se întâmple. Nu se va întâmpla, nu are de unde. Lasă masca pe care o porți zi de zi că nu faci nimic cu ea. Nu faci decât să ascunzi probleme care la un moment dat o să refuleze. Și cu cât mai mult aduni, cu atât mai rău va fi atunci. Ieși la suprafață în văzul lumii și acceptă-te pentru cine ești acum și cere-ți drepturile. Nu contează că nu te aude nimeni, contează că ai să te împaci tu cu tine și de acolo ai o șansă să mergi înainte. La tine treaba-i groasă, te limitezi singur, ai anxietate și nu ai posibilități. Zii merci că nu ai ajuns încă la depresie și atacuri de panică. Vezi că mult nu mai ai și timpul trece. Mai lasă ce zice m@-ta și toți din jur, înțelege că sunt defecți și nu le pasă. Tratează problema ca atare. Când te mai ia m@-ta la rost înțelege că atâta poate, atât o duce capul, mai mult nu știe, e un om prost și ignorant. Și a trăit o viață așa. Dă-ți seama că ar trebui să te doară in pul@ ca să mergi înainte. Așa greu cum o fi. Da-i peste nas cu orice ocazie posibil, indiferent ce iese, scandaluri sau orice altceva. Ți-a fu7u7 viața in gură și ar cam fi rostul să înțeleagă. Nu o să înțeleagă clar, dar măcar pune-i problema în nas și da-i peste nas cu ea de câte ori ai ocazia. Zbate-te pentru tine și dă-ți seama că așa nu e normal și nu se mai poate. Ai cale lungă de bătut. E bun dacă măcar acum in al 12-lea ceas îți dai seama și începi să iei măsuri. Ești ori tu, ori ei. Până aici au fost ei și i-ai lăsat să ți se urce în cap. Ia și citește pe net articole de psihologie despre problemele pe care le ai și înțelege cât de proastă e lumea și cum funcționează tot din jurul tău, trezește-te și vezi că nimeni nu știe mai bine ca tine. Toți "știu" doar ce vor și pri. ce-au trecut și ce vor, atât. Toți sunt ignoranți și "deștepți" și le știu pe toate. Îți spu. eu, știu o pul@. Tu ești singurul care poți să-ți dai seama cine ești, ce poți și ce vrei. În primul rând trebuie să devii independent psihic, să te rupi de prostia care te înconjoară și te influențează. Sănătate și spor. De noroc nu ai nevoie, dacă stai în baza norocului s-ar putea să mori flăcău.

| vodami92 a răspuns:

Nu iti face aluzii prea mari! pentru ca de multe ori! site-urile matrimoniale nu functioneaza! asa crezi tu ca functioneaza! dar de fapt nu functioneaza! multi le folosesc doar de distractie si atat! nimic altceva! lasa prostiile astea! o sa iti gasesti pe cineva fata in fata! asa cum face toata lumea! asa este corect si cinstit! insa daca crezi ca nu arati bine sau ceva! atunci fa bine si schimba ceva la tine daca poti! daca nu asta este! vezi ca daca te vad fetele sau femeile cu burta! o sa iti zica spuna sa cam slabesti baiete! si dupa aia stam de vorba! ori altfel mai este o problema cu care multi se confrunta! atat barbati cat si baieti! ca au fata aia de copil stii! si de aia nu se descurca in viata cu nimic! oricum ai grija chiar si la sex dragoste! de ce zic spun asta pentru ca o fata nu o sa prea vrea de la prima intalnire asta! dupa aia poate! sunt multe chestii! acum sper ca esti om sanatos la cap! facepalm! adica gen sa nu iti placa alea mature sau batrane! alea fii sigur ca nu te vor! decat daca doamne fereste vor ceva proaspat fresh tanar adica! altfel nu! adica doar nu vrei sa te i-a de crescut! adica sa fii fiul ei! nu nici vorba de asa ceva! ea vrea sa fii sotul ei! asta-i altceva! alta treaba! etc! da dar pentru asta! trebuie sa ii demonstrezi ca meriti sa fii sotul ei! in fine intelegi tu cam care este treaba!

| SLS92 a răspuns:

Nu mai poti face nimic, in aceiasi situatie sunt si eu 28 escortele si milogeala pentru sex pe bani ASTA ITI VOR RAMANE PANA MORI, si nu GLUMESC ABSOLUT DELOC

| LonelyLoner92 a răspuns (pentru SLS92):

Și eu tot 28 de ani am și sunt virgin din păcate dar eu am avut doar o singură dată o iubită în toată viața mea.

În 2011 am vorbit două săptămâni cu o fată dar apoi ea m-a părăsit fără să îmi dea vreo explicație și de atunci nu m-am mai putut îndrăgosti ani de zile până în prezent de nici-o fată.

La escorte nu am tupeu să merg deoarece sunt timid, deci eu sunt condamnat la singurătate.

| Bunica69 a răspuns:

Arta seductiei de Pera Novacovici te poate ajuta mult.
Iar ca sa scapi de timiditate, trebuie sa te infrunti cu ea intr-un mediu oarecum safe, de exemplu sa te uiti in ochii oamenilor pe strada si avansezi.
Iar partea cu mami si tati, ai o varsta, muncesti, primul pas e sa te rupi de iei, inchireaza un apartament si du-te tare, sunt batrani si te influenteaza.

| ImiDoresc88 a răspuns (pentru Bunica69):

In casa nu este niciodata liniste. Este mereu scandal si o tensiune care aproape ma face sa tremur de nervi. Nu pot sa stau in chirie pentru ca nu imi permit. Aproape tot salariul meu s-ar duce pe plata chiriei.
Multumesc pentru recomandarea de carte. O s-o citesc!

| Bunica69 a răspuns (pentru ImiDoresc88):

In carte o sa vezi: "Viata incepe cu adevarat cand iesi din zona ta de confort". Nu sunt adeptul dar in situatia ta merge super bine, te-ai gandit sa mergi in strainitate la munca? Castigi niste bani si te intorci in tara si te pui pe picioare. Probabil o sa-ti fie greu la inceput, dar asa o sa incepi sa te maturizezi emotional.

| anonim_4396 explică (pentru Bunica69):

"Viata incepe cu adevarat cand iesi din zona ta de confort" - Tu ai impresia ca omul e in zona lui de confort? Nu confunda rutina vietii si obisnuinta cu zona de confort. Tocmai de asta, fiindca a stat ani de zile in afara zonei lui de confort fara sa poata misca nimic, fara sa vada un rezultat de acolo din afara ei, de asta a ajuns in asa situatie si nu mai intelege nimic, nu mai vede o iesire, ca nici nu are de unde... ca nu "a trecut pe-acolo". Sa "iti incepi viata cand iesi din zona ta de confort" presupune ca ai avut confortul unei vieti normale pentru inceput si te-ai format corect si normal si esti implinit ca om. Atunci poti sa zici ca iesi in viata deja format ca om si te descoperi mai departe, independent, ai forta necesara sa depasesti orice greutati din viata. Asta nu e o situatie in care sa se aplice asa ceva. Zona aia de confort la el nu exista, nu a existat, poate a existat doar in perioada cand nu era inca el constient de sine si nu dadea importanta la multe aspecte din viata, lua totul ca atare si nu avea nimeni cerinte si asteptari de la el. La el e doar o constanta cautare a zonei respective de confort si nu o gaseste nicaieri si nu o vede nici la orizont. Nu confunda "a-ti incepe viata cu adevarat" cu a iesi dintr-o situatie proasta si a reveni la normalitatea care ar fi trebuit sa fie. "Sa te descoperi cu adevarat" inseamna sa renunti la principii si la tot ce-a fost si ce ai invatat si sa testezi si sa experimentezi pe pielea ta rezultatele actiunilor tale in totala responsabilitate si constiinta de sine. Aia inseamna sa te testezi ca om, sa probezi tot ce-ai invatat si asta se poate face doar in afara unui mediu controlat, doar in afara zonei de confort. Omul asta nu are ce sa testeze, ca el nu a apucat sa devina om intreg si normal in primul rand. Aici e problema. El nu a avut cu ce sa isi testeze abilitatile in afara zonei de confort, el acolo a stat de multa vreme sau de totdeauna, fara uneltele necesare sa razbata in afara zonei de confort. Tu vrei sa trimiti vitelul la corida sa se afirme, cand el nu a apucat sa devina taur in primul rand. Vezi ca nu prea ajuti asa citind din carti daca nu stii unde sa pui in aplicatie exemplele de acolo. Degeaba ai citit tu ca masina se testeaza cel mai bine pe teren daca tu nu ai in primul rand roti la masina... sau nu ai masina cu totul, din start. N-ai ce sa "maturizezi emotional" daca nu te-ai format inca la baza ca om normal, complet si nu stii ce-i cu tine. Daca baza piramidei e incompleta, nu ai pe ce sa construiesti. Si in primul rand, nu esti in "zona ta de confort", deci nu are cine sa iasa din ea.

| lostlife a răspuns:

Salut bro, si eu ma aflu in aceeasi situatie trec pe 29 de ani si nu am avut parte de sex s-au dragoste cu toate că nu mă simt tare timid, si sunt și stabil financiar, dar uite că de ani si ani tot caut o prietenă si nimic, timpul trece

| 2420 a răspuns (pentru lostlife):

Stai liniștit, eu înțeleg durerea din sufletul tău.

Eu am 29 de ani și sunt virgin, nici-o fată nu m-a băgat în seamă vreodată, am și eu un serviciu stabil din septembrie 2020 încoace, dar fiindcă lucrez pe doar 1440 RON salariu lunar nici-o fată nu este interesată de mine.

Fruntea sus și dacă dorești vreodată să mai discuți cu cineva poți să îmi trimiți mesaj că înțeleg perfect durerea din sufletul tău.

| ImiDoresc88 a răspuns:

Cu acea fata nu ma mai vad. S-a sfarsit prin a ma bloca pe internet, de peste tot de unde ma putea bloca. Si nu am ajuns chiar foarte repede cu ea in pat, ne-am vazut aproape o luna ca sa ajungem acolo. Apoi, dupa ce nu a fost sa facem ceva si i-a spus ca sunt virgin, a continuat sa ne mai vedem inca doua luni.
Imi trimitea pe chat clipuri de la the school of life, cum sa incep sa nu mai fiu retinut, cum este o relatie, etc. Vorbea cu psihoterapeuta ei despre mine (se duce de aproape doi ani la psiholog pentru ca e in depresie) si mereu tragea de mine cand simtea ca ca am ceva de spus da nu o spuneam, pentru ca ma blocam. Adica, dadea impresia ca ii pasa de mine, ca vrea sa ma ajute.
Urmatoarea intalnire cu ea, de dupa experienta neplacuta cu hotelul si dupa ce i-am scris pe chat care a fost motivul de nu am facut nimic cu ea, mi-a spus ca simte ceva pentru mine. Dar in mintea mea nu am crezut niciodata asta, gandeam ca e diabolica si ca se joaca cu mine, ca face misto de mine. Probabil, in subconstientul meu gandesc ca sunt de neiubit, ca nimeni nu se poate uita la mine. Maica-mea toata viata mi-a bagat in cap ca sunt un rahat cu ochi, prost, si fara ea nu fac nimic. Maica-mea ma injura si ma blesteama aproape zilnic si imi baga in cap ca nu sunt in stare de nimic.
Ideea este ca, aproape dupa fiecare intalnire cu fata aceea, cand ajungeam acasa, incepeam sa plang, pentru ca nu puteam sa trec peste blocajele mele, sa pot sa o iau de mana, sa o pup, asa cum simteam sa fac. Si nici nu continuam daca nu simteam ceva pentru ea.
Ca sa scurtez, ultimul dialog cu fata, mi-a spus ca ii creaza anxiette cand se gandeste la ceva intim cu mine, ca gandul asta a ajuns sa o faca sa ii vina sa vomite, ca eu sunt o persoana periculoasa pentru ca nu am facut niciodata sex, ca as putea sa fiu Hitler 2, ca sunt prea ciudat pentru ea si sa nu-i mai scriu niciodata.

| OldSoul a răspuns (pentru ImiDoresc88):

Fa-ti un obicei in a iesi in oras.
Incearca pe cat posibil sa nu stai pe acasa, si pe cat posibil sa nu le zici alor tai ce faci.
E un inceput bun.
La tine sunt multe de rezolvat, dar in timp o sa reusesti.
Ideal ar fi sa te muti undeva singur, in chirie, asa poate o sa ai liniste, si nefiind tensionat iti vei putea rezolva problemele mult mai usor.

https://lonerwolf.com/narcissistic-mother-father/

| ImiDoresc88 a răspuns (pentru OldSoul):

Multumesc LoverWolf pentru link. Tot ce scrie acolo se ragaseste la maica-mea.
Fac sport, genuflexiuni, abdomene, am si niste gantere reglabile acasa si fac cu ele. Mai si alerg, dar mai rar. Ma simt bine cand fac sport si in special dupa dusul de dupa sport. Cateodata, cand sunt prea deprimat si trist, trag prea mult de mine cu sportul. Acum o luna, cand era in Italia, am alergat prea mult si prea repede si am ajuns la spital, cu ambulanta, la urgente.
Acum cca 4 ani aveam peste 105 Kg (la 1, 72 m) si ín aproape 5 luni am reusit sa ajung la 68Kg. Mi-am spus ca daca nu reusesc sa slabesc, mor. Eram si mai nefericit cand eram gras. Ajunsesem de nu-mi mai pasa deloc de mine, nici cum arat, nici ce fac. Ajunsesem in starea aceea pentru ca eram nefericit si deprimat. Am reusit sa slabesc si sa prind incredere in mine. Am trecut printr-un cosmar cu slabitul, pentru ca nu slabitul in sine a fost greu, ci sa ma pastrez, sa nu ma ingras la loc.
Fizic m-am vindecat, dar psihic nu sunt reabilitat.
Tot de cca 4 ani am grija la ce mananc, cat si cand. Nu am fumat niciodata si alcoolul incerc sa-l evit cat pot de mult. Cred ca cel mai mult am baut in ultimele luni, cand ieseam cu fata despre care am scris.
Si ce m-a socat cel mai mult, a fost ca, inainte sa ma vad cu fata, nu credeam ca am probleme asa de grave. Nu recunosteam ca am probleme in casa, nici fata de ea, nici fata de mine. Ma minteam singur si afisam un zambet fals, tamb.
Respectiva, pentru ca trece prin ceva asemanator cu ai ei si mai face si terapie la psiholog, si-a dat seama de problema si m-a facut sa scot tot ce am ascuns in interiorul meu, tot ce ma face trist. Sa scot la suprafata, sa imi dau seama ce ma face trist, sa le accept, sa pot incepe procesul de vindecare.
Pentru asta ii voi fi intotdeauna recunoscator.

| OldSoul a răspuns (pentru ImiDoresc88):

Treptat totul se rezolva, trebuie doar sa fii constient ca ai o problema si ca trebuie sa lupti pentru remedierea acesteia.
Si asta nu doar in cazul tau, ci in general.
Daca te amagesti ca esti bine, problemele nu vor disparea.

| RAY a răspuns (pentru ImiDoresc88):

Ai reusit sa slabesti si sa te menti, deci poti, ai nevoie de foarte multa motivatie sa slabesti, te inteleg daca ai depresie e al naibi de greu

| ImiDoresc88 a răspuns:

Salutare. Revin cu actualizari pentru ca am primit mult feedback la inceput, cand am avut nevoie de ajutor.
De cateva luni m-am mutat de la ai mei. Stau in chirie, cu o colega de apartament. Am camera mea, am patul meu.
In tot acest timp am continuat sa folosesc Tinder-ul. Am mai avut dating-uri "pilot", care se opreau dupa prima intalnire. Toate femeile cu care am iesit au fost mai in varsta ca mine (nu cu mult, un an, patru, sapte). Majoritatea au fost ele care mi-au propus sa ne vedem. Ne-am vazut... si atat. Cu niciuna nu am simtit vreo conexiune. La o intalnire eram dezamagiti pentru ca ea era mai inalta, la alta eram prea inflacarat, la cealalta eram prea obosit si ghiftuit (ma "scosese" sa ne vedem seara, cand deja mancasem bine si mai si bausem ceva vin). Ma rog, in toate cazurile eram speriat si sigur aratam ca sunt intimidat de ele. Cu o alta fata (mai mare cu patru ani ca mine) am iesit de doua ori. A fost singura femeie cu care mi-a venit cel mai usor la dating. De fapt, a fost si singura cu care ne-am vazut la initiativa mea (era ok pe chat si conversatia ducea, asa ca i-am propus sa ne vedem). Mi-a venit usor cu ea pentru ca, dupa ce i-am propus sa ne vedem si acceptase, mi-a zis ca are un copil si il creste singura (prin chat, inainte de prima intalnire). Eu nu am dat inapoi si am inceput planificarea, gen locatia si ora. Poate suna ciudat, dar m-am gandit mult la situatie, cu copilul. Mi-a dat mult curaj gandul ca orice i-as spune despre mine nu poate fi ceva mai "grav" precum "am un copil". Cu alte cuvinte am fost mai degajat, nu asa de incordat. In mai putin de o saptamana am scos-o la a doua intalnire, in weekend. La a doua intalnire a venit imbracata frumos, in rochita si balerini, parfumata, etc (deja incepeam sa ma incordez/tensionez). Ne-am plimbat in parc, ne-am dus sa mancam, etc. Timp in care ea imi zicea ca sta aproape, la trei strazi distanta, ca baiatul ei nu este acasa, ca l-a trimis la o vecina, ca ei, de fapt, nu-i este foame. Am incercat sa trag de timp ca sa ma detensionez, dar mai rau mi-am facut. Nu am fost la ea. Ne-am mai scris doua zile pana sa ma blocheze (nu i-am zis ca sunt virgin)
Ca sa scap de anxietatea de a ma apropria de cineva, am apelat la o escorta... apoi iar, si iar. Am facut totul incercand sa evit toate riscurile. Fara sarutari, etc. Am avut si perioade cand, intre numere, cand o imbratisam pe fata, ma abtineam sa nu plang. Gandul ca pot fi cu cineva doar daca o platesc, ma tulbura.
Singura data cand am reusit sa inscriu pe Tinder, a fost cand i-am oferit unei fete bani ca sa vina la mine, sub forma de ajutor.
Intre timp, la locul de munca am incercat sa leg ceva cu o fata de care imi place foarte mult (avand si o fizionomie mai deosebita), dar a dat inapoi cand i-am dat de inteles ce varsta am, ea fiind mult mai tanara.
Nu am scapat de a fi intimidat in preajma femeilor, iar asta provoaca repulsie si respingere din partea lor. Eu ar trebui sa fiu cel sigur pe el, increzator.

| Ssssssssssssssss16 a răspuns:

Bună!
Timiditatea ta e şi rezultatul unei întâmplări. Probabil ai avut anumite traume în copilărie, aici fiind incluse abuzuri de orice, reproşuri. Este un mod prin care exprimi că ai o teamă de a fi judecat.
Îți recomand să consulți un psiholog. Frecventează şedințele, posibil să urmezi şi un tratament. Faptul că nu ai curajul necesar de a privi o fată in ochi sau mai mult, de a o ține de mână, înseamnă ANXIETATE, in general urmandu-se un tratament pentru a fi vindecată.
Acesta ar fi un pas foarte important spre evoluția ta.
Nu uita că, doar din situațiile jenante vei învăța şi vei ştii data viitoare cum să acționezi in favoarea ta, determinand increderea in sine.
Cauta sa te regasesti in carti. Ar fi bine pentru inceput sa incepi cu carti de dezvoltare personala, motivationale, psihologice etc. Cartile sunt inspirationale si educative. Iar asta da si un plus educatiei tale, de aici, din nou, ajutand si la increderea in sine.
Ai o pasiune? Daca da, practica cat mai des. Daca nu, cauta-ti una si pune accent pe ea. Ulterior, te vei simti evident mai bine.
Nu e okay sa te compari cu altii, nu te sfatuiesc asta, dar incearca totusi sa urmaresti si stilul altora de abordare. Ia ce iti place de la fiecare si ce crezi tu ca are succes!
Nu uita ca totul tine de vointa si ambitia ta.
Si te rog, ai incredere in tine. Iubeste-te! Iubeste-ti sufletul, mintea, corpul. Esti capabil de multe!
Sa ma mai tii, te rog, la curent cu cele intamplate.winking
te pup si iti doresc din tot sufletul meu numai bine!