Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Va cer ajutorul pentru ca nu mai stiu ce sa fac am o situatie ma complicata in primul rand am 20 de ani si sunt baiat, am ramas fara mama la 17 ani eu am stat cu mama si cu tatal meu vitreg dar mama a murit sad si eu a trebuit sa vin la tatal meu adevarat, el find sarac nu a avut ce sa imi ofere chiar nimic si m-am descurcat cum am putut, dar am facut si greseli in clasa a 11-a m-am lasat de scoala, din cauza ca nu aveam haine curate bani etc, Acum in prezent stau cu tata el are 68 de ani,si e sarac nu exagerez cu nimic dar nu imi da nici un ban nici un leu,nici nu am avut asteptari pentru ca nu are nici el si daca are e zgarcit eu il iubesc asa cum e doar pe el il mai am, Acum am ajuns la punctul cand nu mai stiu ce sa fac, am ramas fara bani fara un loc de munca si nu stiu ce sa fac cu viata asta am lucrat ca fotograf dar am fost plecat in Germania pentru 2 luni si sefu si-a gasit alt om dupa ce m-am intors nu am mai avut de lucru, acum nu stiu ce sa mai fac vreau sa ma ajutati cei care stiti ce as putea sa fac va rog.

25 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Accepta orice munca.

| nigearares a răspuns (pentru mira):

Accept doar ca stau la sat si chiar nu este de munca aici mai ales in perioada asta, in oras am cautat am lasat6, 7 cv-uri de o luna jumate si nimic.nu mai stiu ce sa fac.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Imi pare rau de situatia ta, ca tine, sunt multi...
Nu dispera!
Roaga-te in fiecare clipa ca bunul DUMNEZEU SA ITI LUMINEZE CALEA SI MINTEA!
Lasa anunturi peste tot, intra pe net si cauta locuri de munca atat in tara cat si afara!
Du-te las fortele de munca sa te inscrii.
Inscrie-te la sfatul popular din comuna la ajutor social si vei face ore in folosul cpmunitatii pana gasesti un loc de munca!
Multumeste-te ca esti tanar si sanatos!
La 20 nu se merita sa te vaiti, ce sa mai zicem de cei care nu au maini si picioare?
Multa incredere sa ai si mult succes!
O zi buna happy

| Mădă0611 a răspuns:

De ce nu mergi iar in Germania? De tatal tau poti avea grija si de acolo.

| nigearares a răspuns (pentru Mădă0611):

Pentru ca nu mai este de lucru acolo, si nu prea pot el nu se simte foarte bine si chiar nu mai pot sa il las singur are 68 de ani, nici el nu are nici un venit.

| GabrielStn a răspuns:

Pana iti gasesti de lucru, incearca sa iti faci un ajutor de somaj sau ajutor social. Poti merge la primaria din satul in care locuiesti, la asistenul social, care ar trebui sa iti spuna daca te incadrezi in vreuna din cele 2 situatii si ce acte ar trebui sa completezi. Incearca sa iti gasesti ceva de munca, foloseste-te de internet, dar ai grija la tepe. Uite aici un site ok https://www.ejobs.ro/. Niciodata nu trebuie sa fii descurajat. daca ai permis de conducere, te poti angaja ca sofer. Incearca in mai multe parti..incercarea moarte n-are. Agata-te de cea mai mica oportunitate. Iti doresc bafta. si imi pare rau ca aici pe TPU te putem ajuta doar cu sfaturi, vorbe bune si incurajari.

| nigearares a răspuns (pentru GabrielStn):

Va multumesc foarte mult pentru toate sfaturile parca mai prind curaj ma simt mai bine, am sa fac ceva cat de mic de inceput.si incet incet sper sa fie bine

| Sportfreak a răspuns:

Numai ai nici un fel de rude in strainatate? Germania, Anglia, Italia sau Spania? acolo poti castiga bani frumosi, si acum sincer, daca te ai reapuca de scoala ce ai face? liceu, facultate si dupa? Mai intai ar trebui sa iti cauti de munca in strainatate, asta ar fi cea mai buna varianta.

| nigearares a răspuns (pentru Sportfreak):

Din pacate nu am pe nimeni sa ma poata duce in strainatate.

| Sportfreak a răspuns (pentru nigearares):

Poti cauta pe net, sigur gasesti un post liber undeva. internetul este mare

| nigearares a răspuns (pentru Sportfreak):

Sunt o groaza de anunturi pe internet cu salari atractive dar nu stiu cat sunt de sigure si imi este frica.

| Apac a răspuns:

Du-te la o școală profesională și aplica la cel mai apropiat fast-food, ca să câștigi câte ceva pană termini. Sper să ai noroc și să ieși din situația în care te afli cât de repede posibil.

| nigearares a răspuns (pentru Apac):

Si eu sper, deocamdata sa gasesc ceva de lucru ca nu mai suport asa, sa gasesc ceva stabil as fi cel mai fericit undeva aproape sa pot face si naveta, pentru ca in nu imi permit o chirie chiar daca as castiga 1000 de lei pe luna tot nu imi permit, sper sa fie bine sunt foarte descurajat uneori ma intreb cum e viata asta asa.chestia e ca sunt si singur, cu tata nu prea vorbesc doar uneori la masa.

| Mindilica a răspuns:

Primul lucru pe care ar trebui sa-l faci este sa-ti cauti un loc de munca. Poti sa dai un anunt prin care spui ce stii sa faci sau poti intra pe site-uri de locuri de munca. Dupa ce vei gasi de luru, vei avea incredere in tine si vei putea avea prieteni noi. In timp poti avea si o iubita care va umple golul lasat de moartea mamei tale. Succes!

| nigearares a răspuns (pentru Mindilica):

Am incercat peste tot.am gasit dar imi trebuie chirie +intretinere nu imi iese nimic.

| iubitica1 a răspuns:

Condolante!crying
Trebuie sa fii puternic!:*
Du.te in Anglia!
Acolo sunt niste vecini de.ai mei!
La cules de capsuni!
Sper ca te.am ajutat!
Te pup si te iubesc!laughing)

| nigearares a răspuns (pentru iubitica1):

Chiar nu ma ajuti de loc.

| friend123 a răspuns:

Părerea mea este că ar fi foarte bine dacă ţi-ai relua şcoala, să termini liceul, apoi să dai la facultate (în caz că vrei asta). Cu manualele nu cred că nu te-ai descurca, cineva din clasă tot te-ar ajuta din acest punct de vedere. Mergi la şcoală cu hainele pe care le ai, vei avea cu ce să îţi iei altele mai târziu. Îţi înţeleg situaţia. Crezi că ai vrea să stai de vorbă cu un psiholog? Sunt psihologi/psihoterapeuţi care ajută oameni scăzând din preţul şedinţei sau chiar îşi oferă serviciile gratuit pentru cei în situaţia ta. Te-ar ajuta foarte mult să îţi faci ordine în viaţă şi să alegi varianta cea mai bună pentru tine. Acolo poţi povesti mai multe. De asemenea, ar fi bine dacă ai face la seral şi ai avea şi un job part-time. Continuă să trimiţi CV-uri! Trimite până când îţi găseşti un loc de muncă. Va veni şi soarele pe strada ta, doar că trebuie să ai multă răbdare şi să priveşti spre viitor. Prezentul este aşa cum este, dar gândeşte-te că ai doar 20 de ani şi pentru o viaţă mai bună munceşti!

| ElisaSprouse a răspuns:

Ai putea sa te angajezi undeva, un loc gen Mc sau KFC si sa incerci sa iti gasesti pe cineva, care te poate ajuta financiar(ma refer la o fata)

| nigearares a răspuns (pentru ElisaSprouse):

Da asta ar insemna sa profit de pe ea, si Mc sau kfc nu este doar la 60 de km de mine.

| Eva400 a răspuns:

Esti intr.o situatie grea... poate nu o ti se para bun raspunsul meu, dar roaga.te! roaga.te si crede din tot sufletul tau in Dumnezeu, caci te va ajuta.pana la urma:Faca.se voi Lui caci mai important decat lumea asta este lumea lui Dumnezeu.p

| DeeaAndreea8D a răspuns:

Fratele meu a plecat in irlanda la un restaurant chnezesc si nu iti trebuie studii sau ceva.E munca de jos(curatat legume etc.).Are masa si casa asigurata dar sunt multe ore de lucru...si...condoleante trebuie sa fii puternic laughing

| RaisaIsa a răspuns:

In primul rand, imi pare nespus de rau pentru mama ta.In al doilea rand, tatal tau de ce nu isi cauta de lucru? Inteleg ca ai nevoie de bani.De ce nu te duci sa lucrezi in Anglia? Sau sa te angajezi ca barman sau la un magazin sa fi vanzator? Exista atatea locuri de munca.Trebuie doar sa stii unde sa cauti si sa fi puternic.Sa nu renunti niciodata.

| nigearares a răspuns (pentru RaisaIsa):

Tatal meu are 68 de ani si are probleme de sanatate, crezi ca nu am cautat peste tot de lucru am facut asta si nu am gasit, eu stau la sat e mai greu sa iti gasesti de lucru +ca daca nu ai liceul e si mai greu.

| Cataleea a răspuns:

Condoleante, te duci la un chiosc si cumperi un ziar cu locuri de munca si acolo gasesti, daca nu ai bani nici de ala te imbraci in cele mai zdrenturoase haine ale tale si cersesti pe drum ori te duci la Ajutorul special si ii ceri sa te ajute.
Aici gasesti locuri de munca https://www.ejobs.ro/locuri-de-munca/