| elamit a întrebat:

Cand trebuie informat copilul despre viata sexuala?

21 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

In jur de 10 anihee hee

| gabriela a răspuns:

Cam la 10 ani, zic eu, pentru a evita informatiile culese de la pieteni. Este bine sa stie de acasa si sa fie informata de parinti!

| SweetCandy a răspuns:

Pe la 13 -14 ani big grin ( bine povestea cu barza trebuie spulberata de pe la 10 ani )

| claudiea79 a răspuns:

De la 10 ani copii in ziua de azi au inceput sa faca sex sau sa se gindeasca la el la 10 ani. fetele au ciclu de la 9 ani se dezvolta repede. unele fete au iubiti la 14 ani sau la 13. trebuie inceput devreme cu explicatile. au internet au reviste colegi tv si sint expusi. eu mi-am inceput viata sexuala la 29 de ani. azi fetele se grabesc la 14 sau 15 ani sint curioase deja

| Ambassaderåd a răspuns:

Un copil sa-l informezi... cam rar caci, ei nu afla din casa da rd e ep afara, sigur mai ales de la injuraturile altor neghiobi, si o varsta, hmmm... pe la 10 ani e bine sa le explici, oricum ei afla din atlasul de biologie happy de la anatomie, insa sunt foarte timizi si greu poti vorbi cu ei. Exemplu: maama cu fiul la o discutie de asta, e oki, dar merge cam greu si invers- fata-mama e usor dar la tata, aici tatal trebuie sa vb cu baiatul inclusiv cu fata mai ales, ca unii uita "safety" happy vorba buna ajuta foarte mult happy

| klary a răspuns:

Cand ti se pare tie ca devine curios. Nu exista o varsta... sau cand te intreaba el, daca exista genul asta de relatie mama - copil.

| rockaholic a răspuns:

Pe la 5 ani...laughing)
Glumesc. Cam la 10-11-12 ani

| Petronela a răspuns:

Pe la 12-14 ani

| RUMBURAK a răspuns:

Fiecare copil are ritmul lui de crestere, de intelegere a realitatii inconjuratoare.nu este o varsta standard la care sa il iei de o parte si sa ii explici tu. s-ar putea sa fie prea devreme pentru el.fii prezent mereu in viata lui si iti vei da seama cand incepe sa-l framante treaba cu reproducerea. oricum din pacate se ocupa in ziua de azi mass-media, anturajul. tu esti doar cel in fata caruia el se jeneaza sa puna intrebarile.

Răspuns utilizator avertizat
| Brotacel a răspuns:

Buna!

Un copil trebuie informat despre viata sexuala incepand cu varsta de 10 ani. Nu mai tarziu de 11 ani. Daca copilul este informat despre sex la varsta de 13/14 ani, cu siguranta nu e informat de parinti, ci de prieteni sau internet. O zi buna! happy

Pa, pa.

| Locaa a răspuns:

Pe la 14 ani

Răspuns utilizator avertizat
| gabitza144 a răspuns:

Pai chiar azi m-am uitat la o emisiune care se numeste "specialistii" si exact subiectul asta il avea in tema asa ca copilul trebuie informat despre viata sexuala incepand de la varsta de 9-10 ani crede-ma ca asa e pentru ca in ziua de azi sunt multe lucruri pe care copii le fac si am auzit si cazuri chiar azi la emisiune despre o fata de 9 ani care a ajuns la pubertate prea devreme si odata ce i-a venit menstruatia asa devreme trebuia ca parinti in special mama sai vorbeasca despre sex pentru ca e deja femeie odata ce a ajuns la pubertate asa stiu eu sper ca te-am ajutat pa pa

| Messyhair a răspuns:

Off. ce sa-ti eu tie?!
Verisoara mea stie de la 7-8 ani ce este sex.Si a aflat de pe la scoala.
Atunci cand crezi tu ca "odrasla ta" banuie ceva despre acest subiect, ar fi bine sa ai o discutie deschisa cu el si sa-i explici cum stau lucrurile.

| RossSaid a răspuns:

La cum e in romania acum...cred ca pe la 12 ...depinde de fiecare copil

| Cold a răspuns:

Pay cam pe la 13-14 aniwinking dar crede-ma daca kopilul tau umbla cu baieti din astia stii ce vreau sa zic inseamna ca deja stie

| Andreea_3863 a răspuns:

Inainte de adolescenta, deoarece atunci incepe sa alfe de la altcineva. In jur de 10-11 ani happy

| Anisia02 a răspuns:

Eu cel mai bine zic, 10-11 anibatting eyelashes. mai ales in zilele de azi.

| BAIATUL110 a răspuns:

La 8 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand intreaba. Stai pe aproape si fii prietenoasa.