Întrebare recomandată | Pitzipoanca a întrebat:

Care considerati ca e varsta ideala pentru intemeierea unei familii?

Răspuns Câştigător
| StonemAlly a răspuns:

Nu am spus ca nu e greu. Acum 1 an si ceva mergeam in club din 2 in 2 seri si pierdeam toata ziua pe afara. Acum ies doar cu caruciorullaughing Ideea era ca daca tu simti ca e ok atunci nu conteaza ce varsta ai. Zici ca esti cu tipul de la aprox 21 de ani nu ti se pare cam mult 30? Daca te referi la casatorie intrebhappy Din moment ce stii ca el este alesul nu vad ce ce ai astepta inca 7 anihappy Sincera sa fiu nici eu nu cred mult in foaia aia de hartie care iti zice ca esti casatorit. De aceea noi n-am facut asta. Din punctul meu de vedere aia iti trebuie cand ai bani fratelaughing Sa stii ca nu iti pleaca alalalt din casa cu tot ce ai si nu poti sa-i faci nimiclaughing))

44 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
atunmci cand esti sigur de faptele tale, cand persoana draga iti impartaseste sentimentele, si cand sunteti apti de a face acest pas...dar in ziua de azi nu prea se mai pune pret pe aceasta institutie a casatoriei. fete cedeaza din prima seara, incep viata sexuala la varsta frageda si barbatul gaseste ce doreste la orice pas, de ce si-ar mai dori altceva cand gaseste moca?
O zi frumoasa sa aihappy

| Pitzipoanca explică (pentru caramela):

Am o relatie de aproximativ 2 ani. Inainte am fost best friends cam un an. Daca e sa ma casatoresc vreodata, cu el as face-o. E cam singurul care ar fi capabil sa ma suporte pe termen lung.hee hee. A, da. Avem 23 de ani amandoi. Bine, pentru el ideal ar fi dupa 27 sau 30 de ani... Nu prea cred in institutia casatoriei, cel putin nu in forma actuala.

| Okami23 a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Poti sa fi fericit alaturi de cineva si fara un act sau un inel pe deget
iti doresc multa fericire, santate si iubire impreuna cu el

| mgtow a răspuns:

Niciodata, eu nu mai vad optiuni pentru asa ceva in timpurile actuale.

| Okami23 a răspuns (pentru mgtow):

Sunt perfect de acord

| mgtow a răspuns (pentru Okami23):

Bine ca cunosti realitatea, ma bucur.

| morena a răspuns:

Nu exista asa ceva..Vei afla la momentul potrivit, ce va fi ideal sau nu, pentru tine!

| Holocaust a răspuns:

Dupa 25 de ani...cand simti cu adevarat ca poti fi responsabil, ca esti matur.
Daca te-apuci sa-ti intemeiezi o familie pe la 21-22(si mai esti si insetat de libertate si lipsit de responsabilitati), s-ar putea sa vina o zi cand vei blestema momentul in care ai fost de acord sa porti un afurisit de inel pe deget.Si mai sufera si plozii din cauza unei decizii gresite de-ale parintilor...

| cυρcαкє a răspuns:

Bună. happy

Eu consider că vârsta ideală pentru întemeierea unei familii este între 25 și 30 de ani. Înainte de asta să-ți poți termina studiile să ai un loc de muncă pentru o situație financiară bună și o casă bineînțeles.
Dar cu toate astea sunt alții care își întemeiază și la 20, 40 de ani.
Părerea mea. happy

Pa, pa. wave

| valentingb a răspuns:

Varsta ideala depinde de foarte multe lucruri. Trebuie ca amandoi parintii sa fie maturi, sa aiba experienta de viata si sa se inteleaga, apoi trebuie sa aiba o sursa de venit sigur, care sa asigure bunastarea familiei, sau cunostinte si experienta necesara pentru a gasi o alta sursa de venit in cazul in care o pierd pe asta. Iar daca te referi la a avea primul copil, biologic e bine sa fie inainte de a implini 30 de ani. Totusi, un copil, pentru cei care nu stiu, este cea mai mare problema indiferent de posibilitati, asa adorabil cum e, implica multe sacrificii. Sa spunem ca in general, dupa terminarea facultatii vine nunta, iar copilul dupa un timp.

| StonemAlly a răspuns (pentru valentingb):

Nu conteaza ce varsta ai. o data cu copilul ti se schimba toata gandirea. Stii ca ai face orice pentru el, ca sa-i fie lui bine. Fie ca ai 15 sau 30 de ani. Nu iti trebuie experienta. that's bullshit. Inveti tot ce iti trebuie in timp pentru ca oricat de matur ai fii pana nu iti tii in brate copilul TAU nu ai nici cea mai vaga idee cu ce se mananca. Din punct de vedere financiar ai dreptate dar cum am mai zis, lasand partea aia la o parte nu conteaza ce varsta ai.

| raluk27 a răspuns:

Intre 25 si 30.

| LolaLollita a răspuns:

Cred ca in jur de 24 de anihappy E varsta la care de obicei ne terminam studiile, putem avea un serviciu si sa ne intretinem ca o familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic 30 ani daca ai o situatie financiara ca sa iti intretii familia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

25-30 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu varsta e importanta.ci temelia a ceia ce vrei sa zidesti.o familie,o casnicie,ce caramizi pui la temelia lor? fiindca daca sant caramizi rezistente si puternice,{iubire,sinceritate, respect,moralitate,si binecuvantare divina,}casnicia si familia vor rezista valurilor si vanturilor vietii. daca se bazeaza pe superficialitate,prefacatorie, minciuna, adulter, si alte abureli din astea, NU va rezista si se vor narui ca nisipul cand vine valul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
De preferat si pentru fete si pentru baieti este ca mai intai sa-si faca o meserie, sa aiba un venit care sa le permita sa sustina viata de familie unde vor aparea si copii.Asfel trebuie judecat cu capul de pe umeri nu dintre picioare.
Te pup!

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Intre 20-30 cam asa, parerea mea.

| Pitzipoanca explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre. Mi-ar placea foarte mult sa pot acorda fiecaruia cate o cocarda, da' nu se poate. Asa ca va ofer multumirile mele si va urez toate cele bune. happy

| Okami23 a răspuns:

Cam la 30 de este creierul perfect dezvoltat, dar in timpurile astea cand nu stii ce iti aduce ziua de maine si nu ai cu ce sa iti intreti familia, eu zic niciodata

| DiamantulAuriu a răspuns:

Cam 24-25 ani

| Irena97 a răspuns:

Cam 25 de ani cred.

| Decrepit a răspuns:

Aici nu varsta este problema, ci componenta psihologica a celor doi, la care se adauga si componenta financiara, fiindca e ridicol sa spui ca dragostea tine de foame, cand asta merge doar la papusi de 12-13 ani. Exista oameni care se casatoresc la 20 si stiu exact ce le trebuie si au multa materie in capatana si cretini de 35-36 care stau casatoriti doua luni si dupa divorteaza ca, deh, diferente ireconciliabile.

| Bizzle a răspuns:

Hello!
Cand esti cu adevarat pregatit si tiai gasit persoana cu care vrei sati petreci restul timpului. Poti sa te casatoresti si la 50 de ani asta nu are importanta prea mare.
Bafta!

| SimionAlexandru a răspuns:

Si eu mi-am pus mult timp intrebarea asta. Dar cred, ca totul vine de la sine happy Totul incepe cu un gand, apoi o idee, apoi cu o fapta, apoi aceasta se transpune in realitate :-)
Eu personal, imi doresc o familie, cam, de pe la vreo 28-30 de ani big grin

| alex500 a răspuns:

23 ani!

| 21Ratio a răspuns:

La 24 de ani ar fi ideal.

| allex20n a răspuns:

Cand te simti responsabil pentru asa ceva.

| StonemAlly a răspuns:

Nu exista raspuns corect. Cand simti tu ca esti gata. Eu am o fetita de 7 luni si am 21 de ani si totul e ok, suntem fericiti toti 3. Daaaaaar pe de alta parte e mai greu din punct de vedere financiar. In cazul in care nu esti "de bani gata" e mai greu sa-ti intretii familia fara o facultate terminata si un job stabil. Daca nu se pune problema dpdv financiar oricand poate fi momentul potrivithappy

| Pitzipoanca explică (pentru StonemAlly):

In principiu eu nu prea cred ca e o idee buna intemeierea unei familii la varste fragede. Totusi, e foarte tare ca esti asa tanara si ai un copil de care te ocupi. Tot respectul pentru cei care pot face asta. Multa sanatate si toate cele bune! ^___^ A, da. Multumesc pentru raspuns.

| Pitzipoanca explică (pentru StonemAlly):

Chestia e ca nu vreau, sub nicio forma, sa ii fur dreptul de a mai "copilari"hee hee. El e persoana potrivita, dar nu stiu daca ne-am intalnit in momentul potrivit. laughing. Mai, ai maare dreptate cu ce ai spus legat de casatorie. laughing).

| StonemAlly a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Atunci mai stai. O sa vezi ca in timp toate o sa se aseze la locul lor exact asa cum ar trebui sa fiehappy

| StonemAlly a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Nu am spus ca nu e greu. Acum 1 an si ceva mergeam in club din 2 in 2 seri si pierdeam toata ziua pe afara. Acum ies doar cu caruciorullaughing Ideea era ca daca tu simti ca e ok atunci nu conteaza ce varsta ai. Zici ca esti cu tipul de la aprox 21 de ani nu ti se pare cam mult 30? Daca te referi la casatorie intrebhappy Din moment ce stii ca el este alesul nu vad ce ce ai astepta inca 7 anihappy Sincera sa fiu nici eu nu cred mult in foaia aia de hartie care iti zice ca esti casatorit. De aceea noi n-am facut asta. Din punctul meu de vedere aia iti trebuie cand ai bani fratelaughing Sa stii ca nu iti pleaca alalalt din casa cu tot ce ai si nu poti sa-i faci nimiclaughing))

| ZambesteCuNoi a răspuns:

Dupa parerea mea virsta ideala pentru intemeierea unei familii este virsta de 24-25 ani.

| Prince_Pyckolo_1992 a răspuns:

Atunci cant te simti u pregatit, nu exista o varsta poti ajunge la varsta de 30 ani si sa nu ai o situatie financiara sa poti intretine o familie sunt foarte multe cazuri

Răspuns utilizator avertizat
| Mirana03 a răspuns:

Buna! Baietii intre 25-30 de ani si fetele intre 23-26 de ani. Acuma depinde de fiecare.

| Crist33na a răspuns:

Depinde de tine si partenera ta. Eu consider ca 25-26 de ani ar fi varsta ideala. Deoarece pana atunci ai timp sa te mai distrezi, sa profiti de timpul liber, si plus de asta pana atunci iti termini studiile si iti poti gasi un loc de munca, sau sa-ti construiesti o cariera stabila. Dar cunosc persoane care si-au intemeiat o familie la 22 de ani. Depinde.

| Cristiine a răspuns:

Cam 25 de ani. maxim pana in 30