| elinea a întrebat:

Care este diferenta dintre a iubi si a fi indragostit, sau de ce incetam a mai fi indragostit de persoana iubita de noi?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Spunem cu atata usurinta ca ne-am indragostit de cineva si atat de greu ca iubim pe cineva. De ingragostit, ne putem indragosti chiar si la prima vedere, dar nu poti iubi pe cineva fara sa-l cunosti. Cand iubesti nu mai tii cont de tine si te pierzi in celalalt. o traire superioara apropiata de natura moral religioasa. Dragostea este primul stadiu spre iubire, cand sentimentele sunt inca relativ superficiale... dar acest stadiu nu poate fii sarit...
Dragostea apare la inceput, dar iubirea se valorifica in timp, pe parcurs, prin sedimentarea sentimentelor.

11 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

A fi indragostit e o "flacara" de moment, care se stinge la un moment dat, dar a iubi este o alegere pe care o faci fata de partenerul tau pentru o viata.

Anna
| Anna a răspuns:

Incetam sa mai fim "indragostiti" pentru ca de multe ori punem inainte sentimentele si ne lasam influentati de ceea ce simtim. Dragostea, insa nu este doar un sentiment, e o alegere care presupunere responsabilitate si angajament.Gandeste-te ca te vei trezi intr-o dimineata si te vei uita la sotul tau si poate nu vei simti ca-l mai iubesti, aminteste-ti insa de alegerea si angajamentul pe care l-ai facut!

| nicky a răspuns:

Depinde de fiecare cuplu, la inceput esti indragostit de partener, il iubesti, cu timpul iubirea poate se mai stinge si apare si obisnuinta dar daca nu mai simti pentru persoana de langa tine la fel ca la inceput asta nu inseamna ca nu-l mai iubesti. E normal odata cu timpul sa nu mai fi indragostit de partener dar de iubit il iubesti. Bineinteles ca sunt cupluri in care dupa un timp nu mai exista nici iubire acelea sunt cupluri care divorteaza.

| Sara a răspuns:

Indragostirea e de moment. a iubi pe cineva e ceva sublim ce nu se exprima in cuvinte, acest sentiment se formeaza in timp si dureaza o viata. crezi ca Dumnezeu ne da doar o singura dragoste? descoper-o

| loredanarotariu a răspuns:

Anna: Vorbim despre dragoste sau despre contracte prenuptiale? Doar cele din urma ar putea presupune datorii si angajamente dupa parerea mea.

Doua persoane se plac atunci cand se cunosc. Se indragostesc pentru ca nu se pot iubi de prima oara.
In cazurile fericite urmeaza sa se cunoasca, sa isi descopere calitati, sa se amuze de defecte, sa le corecteze pe altele, sa se ajute, sa adune amintiri placute, samd. Uneori urmeaza momente de gelozie, nepotriviri de principii si aspiratii, dar cu putin noroc ajung sa se simta confortabil impreuna, sa simta bucuria grijei neconditionate si a libertatii in acelasi timp.

| loredanarotariu a răspuns:

A fi indragostit nu este decat o faza incepienta a iubirii zic eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ....deci....sti cum...fix...asa...ai inteles?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A iubi inseamna a trai viata celuilalt. Sa uiti de tine si sa te daruiesti cu totul celuilalt fara a astepta vreodata ceva in schimb, aceasta este adevarata iubire care te inalta si te purifica de tot ce e murdar in lumea aceasta oare este adevarat

| razvanbigstar a răspuns:

A fi indragostit e doar inceputul unei iubiri exact cum marijuana e inceputul heroinei.nu mai poti fi indragostit cand deja iubesti decat daca o iei iar de la inceput

| balaurica a răspuns:

Iubirea este abstracta sau poliorientata. Iubesc florile, femeile, muzica, iubesc sa nu iubesc, etc. Chestia asta cu dragobetele este bine targhetatahappy

| violet a răspuns:

Diferenta e ca atunci can te indragostesti il/o poti cunoaste doar pe dinafara... a iubi e ceva mai personal, cand cunosti persoana bine, cand esti tanar. ca mine sau in general nu sti cu adevarat ce inseamna a iubi... poate credem ca iubim pe cineva, dar la varsta noastra adevarul e ca neam indragostit!(sunt foarte de acord cu cea spus gbrltdr)