| georgia a întrebat:

Care sunt cele 3 cacofonii acceptate in limba romana?

72 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt un milion de cacofonii care sunt permie indirect, adica sunt multe persoane care au in nume o cacofonie, am vazut nume de strazi, etc. iar separat de regula, nu stiu de ce, m'ai adauga cunoscutele tri cacofonii. de ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

On Luca Caragiale, Biserica Catolica, Tactica Cavalereasca

| baleabianca a răspuns:

1.Biserica Catolica.
2.Ion Luca Caragiale.
3. Tactica Cavaleresca.

| cosmin deejays a răspuns:

1.Bisrica Catolica
2.Ion Luca Caragiale
3. Tehnica Cavalereasca
banca comercial sunt tot ca un fel de cacofonii dar acestea sunt originale

| Jazzorel a răspuns:

Mica Caracudabatting eyelashes

| dddddddddddd a răspuns:

CACOFONÍE ~i f. 1) Asociație sau repetare neplăcută de sunete în vorbire. 2) muz. Amestec discordant de sunete; lipsă de armonie.

| annye99 a răspuns:

In limba romana nu sunt neaparat 3 cacofonii acceptate. Sunt mai multe, desi bine este sa le eviti, si nu prin CELEBRA " ...virgula...". Trebuie doar sa stii sa formulezi o propozitie. Desi sunt cateva care se stiu: biseriCA CAtolica; tehniCA CAvalereasca; Ion LuCA CAragiale. aaa.si am uitat : cacofonia este un grup de 2 litere care se repeta la sfarsitul unui cuvant si la inceputul urmatorului. Prin urmare: la lac, sa sarbatoreasca sunt cacofonii. Nu ca+cl, ca+cr

| nebunatik4you a răspuns:

Ati uitat de maneca camasi

| Suchoverschi_Gheorghe_1959 a răspuns:

Tactica Cavaleriei, Biserica catolică, Ion Luca Caragiale

| irnafrumusika1 a răspuns:

Biserica catolica, ion luca caragiale, banca comerciala romana,

| Raul_Antonio_1997 a răspuns:

1 ion luca caragiale 2 biserica catolica 3 technica sau tactica cavalereasca sunt cele mai vechi cacofonii permise in literatura (dar am o intrebare pentru voi ) intr-o zi o pritena si-a lipit in dormitor un poster cu faimosul PEPE si a cand a iesit afara foarte bucuroasa sa exprimat in felul urmator (MI L-AM PUS PE PEPE PE PERETE) credeti ca a gresit cu ceva?