| andreuka a întrebat:

care sunt zilele exacte in care nu poti ramane insarcinata? in timpul menstruatiei si inainte/dupa?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigure 100% sunt primele 3 zile de ciclu menstrual (numarand din prima zi de sangerare). Tot asa de sigure sunt si ultimele 3 zile, doar ca nu stii niciodata exact care sunt ultimele 3 zile.
Aproximativ sigure sunt primele 5-6 zile ale ciclului si ultimele 5-6, adica zilele 22-28, asta doar daca ai ciclu perfect regulat (adica minim 6 luni sa se succeada la fix 28 de zile)

10 răspunsuri:
| cribus a răspuns:

Din cate stiu eu 10 zile dupa si 10 inainte nu ramai, ci in cele 8 zile e perioada fertila.

Alte răspunsuri
| alessandra a răspuns:

Eu stiu ca nici o zi nu e sigura 100%. Asta e opinia medicilor de specialitate; intr-adevar sun zile in care riscul de a ramane insarcinata e mai mic, dar nu este exclus de tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai sigur primele 10 nu ramai gravida si ultimele 5 zile
dar ma e o chestie in functie de cate zile iti vine ciclu, daca iti vine 3 zile menstruatia poti face primele 3 zile si ultimele 3 zile...etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, sunt ffff stresata, aseara am facut dragoste cu sotul meu sj deokamdata nu ne dorim un copil sunttem si la inecput de cariera...in fene si s-a intamplat sa ejakuleze in mine. data menstruatiei este 17 este posibil sa fi ramas insarcinata? ast rasp urgent va rog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10 zile inainte si 5 dupa nu ai cum sa ramai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu dar si eu vreau neaparat sa aflu am un ciclu neregtulat timp de 4luni mi-a venit numai pe deta de 10 11 apoi a inceput pe 19luna asta mia vn pe 15ma tine fix 5zileiar azi pe data dce 28 am facut dragoste cu sotu meu doar ca din nefericire sa perforat fff putin prezervativul neputand sa ne dam seama in timpul actului dar sunt prea tineri si nu suntem pregatiti sa avem un copil nu inteleg ce si cum sa calculezprobabigl ca sunt prea panikta si speriata de gandu ca e posibilm sa foi ramas insarcinata? va rog ajutati.ma se poate sau nu sa fi ramas?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deea de 1 an de zile fac sex neprotejat in primele zile dupa ciclu si in ultimile5 si nu am ramas niciodata asa ca depidnde se oraganism

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cred

| Marian-Florin_Rausche_1992 a răspuns:

Nu stiu care sunt zilele in care poti ramane insarcinata, dar vreau doar sa stiu cand faceti botezul ca sa stiu sa ma autoinvit