| elena13_5876 a întrebat:

Cat este de greu sa cresti un copil? Stiu ca ar fi devreme sa pun o asemenea intrebare, pentru ca am doar 15 ani, dar aud la toata lumea ca este foarte greu de crescut un copil, dar nu pot crede ca este chiar asa.Nici macar pentru zilele noastre.Cand spun `a-l creste` ma refer la educatie, nu la partea materiala.Deci, v-as ruga, pe cei care sunteti parinti sau pe cei care aveti marturii de la parinti cu copii ceva mai maricei, peste 14 ani, sa imi raspundeti si mie la intrebarea asta. Oricum, o pun doar din curiozitate.

Răspuns Câştigător
| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Pi cand auzi ca cineva spune ca este greu sa cresti un copil in ziua de azi pi sa fii mai mult ca sigura ca asa este uite o luam cu inceputul
1.de cand se naste imagineaza-ti nopti nedormite stres griji pentru ca nu stii ce vrea ca nu stie sa vrb doar plange iar tu ca parinte in neputinta de al ajuta devii nervoasa iar aceasta stare vrand nevrand o transmiti si la copil.el practic este dependent de tine.
2.primul an,pi acel copil incepe sa mearga incepe sa descopere lucruri noi trebuie sa fii foarte atent sa nu puna mana pi vreoceva,sa nu cada, sa nu bea vreo substanta, sa nu se inece cu vreo jucarie
3.pe la vreo 4 anishori cand spui ca deja ai mai scapat putin de griji si ca poti respira putin mai linistita trebuie sa incepi sa ii dai mii si milioane de explicatii,la acelasi lucrul pentru ca ei nu stiu ce este bine si rau, adica stiu dar nu disting de ce lucrul respectiv este bun sau rau, si trebuie sa ii explici pentru ca asa intelege si se educa
4. vremea de dus la scoala normal ca trebuie sa il ajuti la lectii la fel de greu este pentru ca cum il educi tu ca parinte asa va fi el in viata! la fel este un lucru fff greu cel putin pentru mine.
5.adolescenta adica varsta care dupa mine mi se pare cea mai dificila dintre toate pentru ca atunci ei descopera multe lucruri care pana la acel moment erau ceva interzis pentru ei, este fff greu sa ii explici unei adolescente din ziua de azi ca lucrurile nu sunt atat de usoare precum par, ca daca prietena ei si-a inceput viata sexuala la 15 ani ei in mod normal isi pune acea intrebare ca de ce nu ar putea-o face, neintelegand de fapt ca cu 15 ani este inca o copila ce tinde sa fie femeie dar din pacate nu are acea experienta necesara si totul i se pare ca este contra ei. apar primele sentimente, prima iubire la fel si prima deceptie si tot asa.mie sincer mi se pare greu de crescut un copil si mai ales o fata

8 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Ok. Zi direct, ai facut-o neprotejat?

Abh
| Abh a răspuns:

Depinde cat de mult aleg parintii sa se implice in cresterea lui. Sunt parinti care isi plaseaza copiii la bunici si ii uita acolo pana incep clasa intai. Daca iti cresti fara ajutor copiii, crede-ma nu e deloc usor, sunt momente cand trebuie sa fi si medic, si psiholog, si educator.

| PetreConstanta a răspuns:

Cea mai grea de crescut este carnea de om

| DianaScorpio a răspuns:

Pai gandeste-te si tu la faptul ca de dimineata te duci la servici. Vi acasa extrem de obosit si poate si iritat, mai trebuie sa faci de mancare, sa speli, sa calci, sa faci una, sa faci alta, ai un sot caruia trebuie sa ii acorzi suficienta atentie, si pe langa toate astea, mai ai si un copil pe care trebuie sa il formezi ca om in viata, sa discuti cu el, sa vezi cum gandeste, sa incerci sa ii explici ce inseamna a avea principii, etc. Sa stii ca nu este deloc usor, si nu cred ca aveai nevoie de nu stiu ce raspunsuri sau de oameni care deja au copii ca sa-ti povesteasca. Este suficient sa stai putin si sa reflectezi asupra acestei situatii ca sa iti dai seama.

| dydy1 a răspuns:

E greu sa-l formezi ca om,sa nu ajunga un depravat,golan.emo etc adica sa aiba deprinderi nocive, e greu cand face pe rebelul, e greu chiar sa il inveti sa vorbeasca

| DaNNN a răspuns:

Doar cand ma gandesc, cate i-am facut eu mamei mele, in decursul acestor 17 ani, ma doare capul!

Ca sa iti faci o idee: eu cand am fost foarte mic, spargeam orice prindeam.

Sper ca te-am ajutat.
Funda?!

| Yaguar a răspuns:

Unora le este foarte greu, iar altora destul de usor chiar mai potrivit as spune le este placut sa creasca un copil. Totul depinde de fiecare persoana aparte. Stiu familii care in primul an se bucura de copilasul lor si acele probleme care apar sunt o nimica toata pe linga bucuriea pe care le o aduce copilasul. Chind mai creste putin apar alte probleme dar la fel ele spun ca totul ce se face din dragoste aduce placere. Chind este micuts si cere o mie de explicatii parca te amuza, ii explici si totodata te gindesti chit de dragalas este. Chid vine timpul sa mearga la scoala trebuie in clasele primare sa faci cu el lectiile, trebuie sa faceti lectiile sub asa forma ca el sa inteleaga ca nu-i nimic greu in a face lectiile. (Nu procedeaza corect cei care ii pun pe copii sa faca lectiile sub forma de pedeapsa sau sub alte forme in urma carora copii sub fon psihologic vad ca a facea lectiile nu-i ceva placut.) Si daca pina in clasa 4 este data baza corecta si daca copilul priveste la lectii ca ceva normal unde nu gaseste asa ceva ca greutatsi esite din comun. Deja dupa cl 4 el singur fara ajutorul parintilor isi face temele deja este destul de capabil si constient de ceea ce face. Partea materiala tot isi joaca rolul ei trebuie chind intemeezi o familie sa stii ca esti capabil sa o intretii (In special ma refer la barbatsi). Dar ce tine de cele nemateriale Dragostea si sa fii un psiholog bun ar trebui neaparat.

| gigi_7989 a răspuns:

Buna elena cred ca te gandesti cam devreme la un copil, eu iti dau un sfat ''copii se fac usor dar se cresc greu''