| anonim_4396 a întrebat:

Ce este mai bine sa-ti asculti:vocea ratiunii sau vocea sufletului?

Răspuns Câştigător
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Cred ca te-ai referit la vocea ratiunii sau vocea inimii, adica ce tine de sentimente si emotii.
Ar trebui sa fie un echilibru intre cele doua.
Emotiile ne fac sa traim, sa simtim viata cu intensitate, sa iubim. De cele mai multe ori cand deciziile zilnice sunt luate pe baza emotiilor se fac greseli iar aceste greseli aduc dupa sine suferinta, fie ea fizica sau psihica.
Ratiunea ne face sa gandim si sa luam decizii mult mai bune in contextul respectiv. Datorita ratiunii, civilizatia umana a progresat foarte mult in ultimul timp iar viata individuala a crescut calitativ.

10 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Asculta vocea sufletului prin intermediul ratiunii, daca se poate asa ceva.Numai cu vocea sufletului nu ajungi prea departe, fiindca despre om se spune ca este o fiinta rationala. Mira

regis
| regis a răspuns:

Pe vremuri se zicea ca Vocea Americii... Eu in general ascult vocea ratiunii, insa uneori ratiunea imi spune sa ascult vocea sufletului, iar alteori sufletul nu ma lasa sa actionez rational... Depinde de situatie.

| DenissaDeea a răspuns:

In societate e bine sa asculti vocea ratiunii.
In dragoste e bine sa asculti vocea sufletului.

| borsec a răspuns:

E bine sa asculti vocea ratiunii, iar cand e vorba de familie asculta vocea sufletului.

| hashe86 a răspuns:

Facand asa o clasificare plastica as zice si eu ca mihaela, insa de cele mai multe ori nu e asa simplu. cele 2 se lupta intre ele(asemeni ingerasului de pe uarul drept si a demonului de pe cel stang). si tot de cele mai multe ori o ascultam tocmai pe cea care are mai putina dreptate, ca nah asa e omul.

| cris82ro a răspuns:

Hmm. ce duet minunat ar iesi daca le-am asculta pe ambele o databatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vreau sa traversez strada, asculta vocea ratiunii (este riscant sa faci altfel)
Daca ai dileme in dragoste, asculta vocea sufletului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vocea sufletului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Jr daca esti LILI E VOCEA SUFLETULUI

| rodica_6923 a răspuns:

Este bine sa asculti vocea inimi