| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna "steriletul"?

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Steriletul este o metoda contraceptiva... Se introduce in uter si impiedica fixarea ovulului fecundat pe peretii uterului (dar totusi nu te scapa de o sarcina extrauterina). Se poate folosi de orice persoana... doar ca este necesar un consult ginecologic... Nu are hormoni care sa-ti deregleze echilibrul... etc.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este un dispozitiv intrauterin care impiedica fixarea unei sarcini in uter. Este o metoda contraceptiva buna pentru femei de peste 35 de ani care au copii si nu-si mai doresc altii.

| psiholoaga a răspuns:

Este un mijloc de contraceptie dintr-un material flexibil. Se introduce la cabinetul medical in uter si te protejeaza timp de 3-5 ani de sarcina. Creste riscul de sterilitate, asa ca se recomanda numai daca ai copii si nu mai vrei altii, sau, pur si simplu, daca nu iti doresti si ai o varsta la care sa fii considerata matura in a lua o astfel de decizie.

mlm
| mlm a răspuns:

Este un dispozitiv intrauterin, este din plastic si este introdus in uter cu scop contraceptiv.