| katalina2 a întrebat:

Ce parere aveti ca la 21 de ani, sa fiu scuipata de TATAL meu in fata, scuipata pe bune, pe motiv ca invat prea mult pentru facultate, in sesiune? in rest toate bune si frumoase, 1 cearta pe an maxim cu el, eu tinuta in lesa pana in gat, iesire pana la ora 21.00 maxim, si cand am zis ca o cearta pe an maxim e pentru ca nu am comentat niciodata nimic si am executat :-)
Cat mai rabda pamantul asta atata nedreptate oare, ce ziceti?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Intri la munca si il dai naibii de prost asa sa-i zici cand te angajezi si pleci sa stai in chirie

| milan9 a răspuns:

Dar dacă eşti în situaţia de a te simţi cu adevărat nedreptăţită, atunci gândeşte-te că uneori purtăm şi greutăţi şi "sarcini" care nu sunt ale noastre. Este poate starea felul de a fi al parintilor, educatia lor, starea conflictuală din familie, este poate o situaţie tensionată de serviciul părinţilor, de relaţiile dintre ei, de alte neîmpliniri sau probleme familiale.

O altă cauză majoră ar putea fi lipsa dialogului, iar în această privinţă atât tu dar şi părinţii tăi.

| danay72 a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole legat de cum sa te intelegi cu parintii.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca nu-ti convine poti oricand sa te muti in alta parte. Atata vreme cat esti dependenta financiar de el nu ai de ales decat sa-l suporti.

| mont a răspuns:

Sincer recomand sa nu mai faci ce zice el, nu se poate sa ramai fraiera si sa asculti de parinti la orice varsta. E viata ta, nu a lor. Cu cat intarzii mai mult sa iei atitudine e mai greu, si iti zic din proprie experienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De regula mergi in camera si iti continui viata...astfel incat sa nu lasi raul sa te posede. tata imi vede toate gesturile sinucideri, uneori imi da atatea palme incat ma retrag in camera si sper ca se va intoarce cumva la mine...si se intoarce, spunea ca o palma e mai buna decat zece lecturi nu e drept dar ii simt perspectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi vine greu sa cred.de obicei aici sant doar parerile noastre nu si ale celor acuzati.si in general oamenii mint asa cum respira.in mod cert nu e normal ce face inseamna ca e ori prost, ori nebun, si daca-l intrebi no sa-si poata justifica gestul.maine cand intri in casa, il intrebi frumos; TATA? in loc de buna ziua pot sa scuip? fiindca am invatat de la tine?

| PeFuga a răspuns:

E clar ca singurul mod in care va intelege ca esti suficient de matura incat sa iti porti singura de grija va fi ca tu sa incepi sa iti porti singura de grija, adica serviciu-chirie-familie (sot, copii, in ordinea asta preferabil ca sa nu apara si certuri mai urate). Nu ai sa il poti face sa gandeasca altfel despre cum trebuie sa fie crescut copilul lui, insa ai putea sa nu ii dai explicatii pentru ceea ce faci. Nu mai ai obligatia asta.
Faptul ca inveti prea mult mi se pare stupid sa ti-l reproseze. Sunt multi alti parinti care le reproseaza copiilor ca nu invata suficient de mult si pe aceia ii inteleg laughing
Ce poti tu sa faci ca sa nu mai fii atat de constransa sau controlata de tatal tau ar fi sa incerci sa negociezi cu el. De exemplu spune-i ca vrei ca in week-end sa stai pana la 23 in oras sau pana la 24... Chiar cu posibilitatea ca el sa stie si cu cine iesi si unde mergi. Probabil nu va veni sa te urmareasca, dar va avea mai multa incredere in tine. Daca simti ca ti-e greu, apeleaza si la mama ta ca sa intermediee discutia cu el.
In orice caz, incearca sa intelegi ca grija asta porneste de la faptul ca nu vrea ca tu sa patesti lucruri urate, sa intri in anturaje care te pot infuenta negativ etc, si te asigur ca la un moment dat ai sa ii fii recunoscatoare pentru asta. Cine stie unde ai fi ajuns daca nu iti era frica de reactia lui? Ma refer aici la relatia voastra pana acum, insa la varsta pe care o ai acum ai putea sa incepi sa iei decizii singura pentru ca poti discerne ce este bine si ce nu pentru tine.
Mult succes! :*

| RedDeath a răspuns:

De ce l-ai lasat sa te trateze ca pe un caine in lesa? Acum te trezesti si tu! Ai peste 18 ani si esti la facultate! Stai in camin si fa ce vrei acolo, daca nu, ia-ti un job paralel si stai undeva in chirie si pleci de la el, daca am om tampit si batut in cap e!

| Neverrrrrr a răspuns:

Iati raspuns cum ar merge o relatie normala intre tata-fiica,dar trebuie gandit si ce minte are tatal in cap.
Nici eu nu inteleg! inveti pe rupte,drepturile nu ti se maresc, mai ales la aceasta varsta..., dqr sa te scuipe? Nu este normal.
Nu vreau sa te jignesc, dar ce face de are o asemene mentalitate? La astfel de oameni doar cu timpul li se deschide mintea.
Cred ca e intr-o combinatie de deruta-severitate, s-ar putea ca el cand a fost mic nu a avut conditiile tale.Si judeca mai prost, fara sa te jignesc.

| NoRegretsxx a răspuns:

E bolnav...sa te scuipe ca inveti? Wtf?
Nici daca nu invatai nu trebuia sa faca asta. Deci e dus complet nenea.

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Incearca sa iti cauti un loc de munca cu un program astfel incat sa poti frecventa si cursurile. Asa, vei fii pe cont propriu, te vei intretine singur si nu mai ai nicio treaba cu el. Nu ar trebui sa iti mai impuna aceste lucruri.

| Ritsuko a răspuns:

Incearca sa-i explici ca numai ai 10 ani nici 20 ai chiar 21.Pana la urma el nu observa ca esti matura? Si cum poate scuipa o femeie?

| VerdeLila a răspuns:

Ce vrea sa faca tatal tau din tine? La varsta asta trebuie sa stii sa-ti porti singura de grija. Grija lui fata de tine s-a transformat in autocontrol. Multe se rezolva prin comunicare. Constrange-l putin. E viata ta in joc; explica-i libertatea pe care o vrei, fara sa exagerezi.

| Genessis a răspuns:

Iti dai seama si tu ca acest lucru nu este normal. Mama ta nu iti tine partea? Eu zic ca ar trebui sa te impui, sa ii explici ca nu mai esti o fetita, ca ai ajuns la o varsta in care trebuie sa incepi sa iti croiesti propriul tau drum in viata, sa fii mult mai independenta, astfel iti poti capata mai multa incredere in tine. Dar mai presus de toate, gandeste-te ca desi ai vrea din tot sufletul tau sa faci asta, inca depinzi economic de el. Ai putea sa te descurci singura cu facultatea, cu intretinerea personala? Mai asteapta putin, pana cand te vei ridica pe propriile tale picioare. Adica ai indurat 21 de ani, dar nu mai poti rabda putin? Totul va fi bine, va veni un moment cand toate ranile ti se vor sterge si vei avea parte si de fericire pe langa toata aceasta suferinta. Crede-ma.

| ionandreea97 a răspuns:

Spune-i asa: Tata, daca tot ma ti in lesa parca as avea 10 ani ce ai vrea sa fac altceva decat sa invat? Nici asta nu am voie? Ce e rau in asta. Alti parinti isi cauta copii de nebuni prin baruri pe la 3 noaptea iar tie nu-t convine sa ma sti ca stau in casa si invat?