| Popescu_Simina_1966 a întrebat:

Ce părere aveți de o "mica pauza" intr-o relație? Am spus mai înainte ca am avut o relație de doua luni care s-a terminat. Nu știu nici eu din ce motiv, dar mi-a spus ca momentan vrea o pauza, ca vorbim in continuare dacă vreau sau dacă îmi e dor. Însă am zis ca nu are rost, nu exista pauza. Ne-am despărțit de 4 zile, mi-a zis ca unul din motive a fost ca nu ieșeam cu prietenii lui cand voia el. Ma rog, nu ma cauta, nu vorbim. De doua ori am ieșit în oraș noi fiind despărțiti, a venit unde eram eu, a venit la mine sa vorbim, ma striga "vara mea " mai nou, ne-am luat în brate dar atat. În rest normal, nu înțeleg, dacă a vrut o pauza de ce zilele astea a venit special unde am fost eu? De ce mai face chestiile astea dacă nu mai vrea? I-am zis ca nu îl voi mai cauta, nu îl voi mai deranja. Ce urmărește de fapt? Imi face rau, poate eu îmi fac alte speranțe sau îmi imaginez ca tine la mine și nu e asa, poate ma vede ca o amica si vrea sa vadă dacă sunt bine, ca se simte vinovat ca a renunțat asa dintr-o data. Sfaturi?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O "pauza" ceruta intr-o relatie inseamna "m-am saturat de tine", spus mai elegant.
Probabil si-a gasit alta relatie /ocupatie, mai "importanta".

| darrio2007 a răspuns:

Un raspuns de la mine ar fi de prisos. Raspunsul Jassminei face toti banii.

| Violleta2022 a răspuns:

In dragostea adevarata nu exista pauze, fiindca sentimentele sunt atat de puternice, ca nu poti sa taiesti fara persoana draga.
Cei care cer "pauze", sunt cei pentru care nu mai insemni nimic, care s-au plictisit de relatia voastra, sau au deja pe altcineva in viata lor si nu stiu cum sa-ti dea papucii.
Se apeleaza la acest motiv numit "pauza", ca sa te enerveze si sa te provoace la scandal, fortandu-te indirect sa decizi tu ruptura, ca el sa nu se simta vinovat.
Este o tactica practicata de cei care sunt lasi si nu stiu cum sa-ti spuna "la revedere, s-a terminat".

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sfat. Altul. Next.

| Mosotti a răspuns:

Se joaca cu tine si tu ai accceptat.
Lasa-l dracu si gata.

| Lioana a răspuns:

Se pare ca multa lume e împotriva pauzelor in relație, gasind in asta un semn de renuntare. Nu e tocmai renuntare. E nehotărâre.
Tin minte ca in prima mea relatie mi-am dorit si eu la un moment dat o pauza. Nu eram sigura pe ce simt. Fiind cu el ma simteam bine dar eu ma asteptam sa simt mai mult, asa cum simteam pentru un baiat pe care il placusem anterior dar cu care nu am reusit niciodata sa interactionez. Imi dadeam seama ca poate faptul ca nu am reusit sa ajung la acel baiat mi-a intensificat sentimentele. Ma gandeam ca poate pentru ca prietenul meu era mereu cu mine ma facea sa ma simt prea sigura pe el si poate de aceea mai putin interesata. Voiam o pauza pentru a-mi pune ordine in sentimente si a-mi da seama daca imi lipseste. Voiam sa vad daca imi va fi dor de el.
Prietenul tau daca te cauta in continuare inseamna ca nu vrea sa te piarda acum. Poate ii pare rau ca a vrut pauza si acum nu stie cum sa revina. Inca nu are pe altcineva. Daca ar avea, nu te-ar cauta.
Sfatul meu e sa-ti dai tu seama ce simti, ce vrei, daca vrei relatia asta in continuare sau nu. Odata ce vei avea răspunsul la aceasta intrebare vei sti ce sa faci.

| Nirvanaaa a răspuns:

Pauza e ceva de genul: nu te vreau, dar nici nu te las.
La o relatie solida, nu exista așa ceva.
Nici el nu știe ce vrea.

Răspuns utilizator avertizat
| Anamaria9916 a răspuns:

Nu există pauză într-o relație. Cum vine asta? M-am plictisit, iau o pauză, mai văd și alte fete și când mă plictisesc mă întorc? Probabil e așa drăguț din cauză că încercă să își lase o portită deschisă în caz că vrea să se întoarcă... Nu merită. Eu am avut o relație în care tipul lua "pauze", eu proastă și îndrăgostită fiind credeam de fiecare dată ( spre rușinea mea au fost mai multe dăți). În așa zisele pauze el vedea și alte fete, eu îl așteptam. Noi doi vorbeam des, ca amici, strategia lui era să se asigure că eu nu mă cuplez cu altcineva ca el să se poată întoarce la mine când are chef.