| OmuCuProgramarea a întrebat:

Ce parere aveti depre violenta domestica si cum s-ar putea combate aceasta?

Răspuns Câştigător
| badpanda a răspuns:

Cand sotia devine violenta se trimite la ma-sa pentru revenire la setarile de fabrica.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Legi care protejeaza femeile de rand, nu se aplica niciodata intr-o tara data peste cap cum e RO

| romeo78 a răspuns:

Violența domestică e de la începutul omenirii. În prezent, în țările în care patriarhatul este baza societății, femeia e o servitoare, o slugă.
În țările "democratice", violența domestică e condamnată de societate, dar există și legi dure pentru așa ceva.
Ori în România, în care "băiatul lui tata face praf 12 mașini, beat mort, poate drogat, iar justiția îl lasă liber, peste 800 de pedofili eliberați de judecători, unii pe motiv că minorul/a a consimțit" vrei dreptate pentru violență domestică?
Când o femeie care se întâlnește, vorbește cu un bărbat e făcută curvă de multe ori, chiar dacă nu este căsătorită, dar bărbații pot să se culce cu câte femei vor, indiferent dacă ei au familie, iar societatea noastră nu zice nimic vrei dreptate pentru "violență domestică"?
NICIODATĂ!

| Violleta2022 a răspuns:

Total impotriva violenei de orice natura!
Cum s-ar putea combate, prin parasirea imediata a celui violent.
Odata ce a ridicat mana asupra ta, bagi divort sau pur si simplu il parasesti, fiindca daca a facut-o odata, o va face din ce in ce mai des.
Um om violent nu se schimba niciodata, doar se preface cand da de necaz, dar cu prima ocazie, va lovii din nou, fiindca asta este temperamentul si mentalitatea lui.

| Drimmero a răspuns:

Trebuie pedepsita drastic, lasa urme adanci si nasoale pentru ambii, dar mai ales pentru copil. Nu mai merge relatia, te desparti, nu are rost sa stati niciunul in ceva toxic, iar educatia nu se face niciodata prin violenta, ci prin vorba buna. Se combate daca legea s-ar aplica cum trebuie, daca ai face puscarie pentru asa ceva sau amenzi drastice + dosar penal s-ar mai cuminti astia care isi bat femeile si copiii. Alcoolul si educatia precara aduc aici in mare parte, alcoolul in exces, frustrarile acumulate aduc omul in stare sa-si bea mintile si de acolo se ingroapa singur in mediocritate.

| Freya1 a răspuns:

Iti dai seama ca una proasta.Nu e ok violență in general, dar asupra partenerului pe care se presupune că l-ai luat din dragoste.
Cum sa se poata combate? Pur si simplu sa nu se mai cupleze femeile cu alcoolisti, drogalai, bombardieri sau sariti de pe fix si barbatii cu femei cu probleme psihice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ajutorul politiei instruite special pentru asemenea cazuri. Victima trebuie sa aiba ajutorul polities si legii ca altfel nu rezolva nimic

| GirlOnline81 a răspuns:

Cele mai multe femei care accepta sa fie abuzate fie fizic sau emotional, sunt femei care au avut același model in familie. Și, din păcate, li se pare un mod ok, ba chiar normal, de viața.
Ideea de violenta, personal, n-o înțeleg. Și nici scuza nu ii găsesc.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Se combate doar cu educația, cu cei 7 ani de acasă. Restul sunt doar baliverne.

| Hope1992 a răspuns:

Parasindu-l,din momentul in care te-a lovit de 2 ore cu siguranta o sa existe si urmatoarele dati (Am zis de doua ori ca sa nu fiu radicala,poate sa fie o palma la nervi, desi nici asa nu se accepta), dar daca iti iei o bataie sora cu moartea de prima data, fugi imediat, nu merita o a doua sansa. Nu mai stati cu gandul ca o sa se schimbe pentru ca el si-a pierdut respectul pentru voi. Si fara respect (si admiratie) nu exista iubire.

| Chirosan a răspuns:

Ce intrebare e asta? Crezi ca are cineva o parere buna? Numai oamenii bolnavi mintali sunt violenti. O combatem cu educatie si terapie pentru toata lumea.