Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2764339intrebari
Ultimele intrebari
StarShinerS
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
29 Sep
SATI 269.792AFISARI
142.591VIZITE
129.427V. UNICI
10 Aprilie 2010
mimi_8903 intreaba:

Ce semnifica numele miruna?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    10 Aprilie 2010 21:29
    waXonwaXoff a răspuns:

Origine si semnificatiile numelui Miruna

Nume slave: cea aducatoare de pace, mir

Despre numele Miruna

Miruna are la baza, dupa unele interpretari, substantivul "myron", un ulei extras din plante parfumate, care are sensul de "balsam", "mirodenie". Din punct de vedere crestin este vorba despre "untdelemnul sfintit", mirul folosit la Botez.

In slava, mir inseamna pace, de unde Miruna semnifica "cea aducatoare de pace", "pacifista".

Nume asemanatoare
    Mirel Mirela Miron Miroslav Miroslava
    sursa:
    http://www.copilul.ro/nume-copii/nume-slave/Miruna.html

• 23 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 10 Aprilie 2010 21:26
    Ana-Maria94 a răspuns:
  • 11 Aprilie 2010 23:00
    mirunaioana a răspuns:
    Buna, mimi! Intr-adevar numele Miruna semnifica pacea.Insa,pentru mine, numele acesta reprezinta ceva cu totul deosebit deoarece eu port numele acesta.Pentru mine, numele acesta inseamna o fata/femeie cu un caracter puternic ce lupta cu viata pentru ceea ce isi doreste si obtine prin munca ceea ce vrea si nu poate fi doborata usor. O persoana pe care te poti baza cand ai nevoie de ajutor si o prietena adevarata. O persoana blanda si aspra in acelasi timp, stricta si introvertita dar in acelasi timp aventuroasa si plina de mister, iubitoare si sensibila dar in acelasi timp rece si indiferenta, plina de calitati dar in acelasi timp avand si defecte, serioasa dar distrata.
    Stiu ca e cam greu de inteles dar asta semnifica numele Miruna din punctul meu de vedere pentru ca ma reprezinta.
  • 11 Aprilie 2010 19:27
    Gentiana a răspuns:
    Uite
    :Miruna
    Nume de fata folosit in engleza, italiana, frnaceza, spaniola, sarba, croata, ceha si bulgara. Sursa este Miryam, un nume ebraic insemnand "Copil dorit".
    Miryam din Sfanta Scriptura era sora lui Moses si a lui Aaron.
    Se spune ca numele ei si al fratilor ei isi au originea in Egiptul antic. Altii interpreteaza numele ca insemnand "rebel" sau "multa amaraciune".
  • 10 Aprilie 2010 21:32
    ღ♥ღuLyღ♥ღ a răspuns:
  • 10 Aprilie 2010 21:35
    ☆ Danny☆ a răspuns:
    Miruna
    cea aducatoare de pace, mir
  • 10 Aprilie 2010 21:37
    ☆ Danny☆ a răspuns:
    MIRUNA Forma feminina a numelui Miron - la baza acestor doua prenume se afla un nume grecesc Myron, care la randul lui provine din substantivul "myron", un ulei extras din plante parfumate, care are sensul de "balsam", "mirodenie". Semnificatia crestina este aceea a "untdelemnului sfintit", a mirului, folosit mai ales la Taina Botezului (cuvantul "mir" este de origine greceasca). Miron si Miruna (cu forma prescurtata de Miru) sunt nume prezente in randul martirilor si a sfintilor aflati in panteonul crestin, ceea ce a dus la popularizarea lor de-a lungul anilor. Ele sunt prezente inca de acum sute de ani in documentele din Moldova si Transilvania, iar vechimea lor este justificata de multimea derivatelor care exista: Mironas, Mironeasa, Mironel, Mirones, Mironescu, Mirea, Miroianu, Mirontov, Mironovici, Mirulescu etc. Sf. Miron, facatorul de minuni, a trait in secolul al III-lea si a savarsit multe minuni, care au facut ca multi pagani sa treaca la credinta in Hristos. Biserica catolica il pomeneste pe data de 8 august.
  • 10 Aprilie 2010 21:34
    MoreTime a răspuns:
    Miruna =
    Forma feminina a numelui Miron - la baza acestor doua prenume se afla un nume grecesc Myron, care la randul lui provine din substantivul "myron", un ulei extras din plante parfumate, care are sensul de "balsam", "mirodenie". Semnificatia crestina este aceea a "untdelemnului sfintit", a mirului, folosit mai ales la Taina Botezului (cuvantul "mir" este de origine greceasca). Miron si Miruna (cu forma prescurtata de Miru) sunt nume prezente in randul martirilor si a sfintilor aflati in panteonul crestin, ceea ce a dus la popularizarea lor de-a lungul anilor. Ele sunt prezente inca de acum sute de ani in documentele din Moldova si Transilvania, iar vechimea lor este justificata de multimea derivatelor care exista: Mironas, Mironeasa, Mironel, Mirones, Mironescu, Mirea, Miroianu, Mirontov, Mironovici, Mirulescu etc. Sf. Miron, facatorul de minuni, a trait in secolul al III-lea si a savarsit multe minuni, care au facut ca multi pagani sa treaca la credinta in Hristos. Biserica catolica il pomeneste pe data de 8 august.

Sper sa-ti fie de folos... tongue
  • 10 Aprilie 2010 21:31
    jojobg a răspuns:
    Miruna-Forma feminina a numelui Miron – la baza acestor doua prenume se afla un nume grecesc Myron, care la randul lui provine din substantivul "myron", un ulei extras din plante parfumate, care are sensul de "balsam", "mirodenie". Semnificatia crestina este aceea a "untdelemnului sfintit", a mirului, folosit mai ales la Taina Botezului (cuvantul "mir" este de origine greceasca). Miron si Miruna (cu forma prescurtata de Miru) sunt nume prezente in randul martirilor si a sfintilor aflati in panteonul crestin, ceea ce a dus la popularizarea lor de-a lungul anilor. Ele sunt prezente inca de acum sute de ani in documentele din Moldova si Transilvania, iar vechimea lor este justificata de multimea derivatelor care exista: Mironas, Mironeasa, Mironel, Mirones, Mironescu, Mirea, Miroianu, Mirontov, Mironovici, Mirulescu etc. Sf. Miron, facatorul de minuni, a trait in secolul al III-lea si a savarsit multe minuni, care au facut ca multi pagani sa treaca la credinta in Hristos. Biserica catolica il pomeneste pe data de 8 august.
  • 10 Aprilie 2010 21:37
    e m i l y a răspuns:
    Forma feminina a numelui Miron - la baza acestor doua prenume se afla un nume grecesc Myron, care la randul lui provine din substantivul "myron", un ulei extras din plante parfumate, care are sensul de "balsam", "mirodenie". Semnificatia crestina este aceea a "untdelemnului sfintit", a mirului, folosit mai ales la Taina Botezului (cuvantul "mir" este de origine greceasca). Miron si Miruna (cu forma prescurtata de Miru) sunt nume prezente in randul martirilor si a sfintilor aflati in panteonul crestin, ceea ce a dus la popularizarea lor de-a lungul anilor. Ele sunt prezente inca de acum sute de ani in documentele din Moldova si Transilvania, iar vechimea lor este justificata de multimea derivatelor care exista: Mironas, Mironeasa, Mironel, Mirones, Mironescu, Mirea, Miroianu, Mirontov, Mironovici, Mirulescu etc. Sf. Miron, facatorul de minuni, a trait in secolul al III-lea si a savarsit multe minuni, care au facut ca multi pagani sa treaca la credinta in Hristos. Biserica catolica il pomeneste pe data de 8 august.

happy
  • 10 Aprilie 2010 21:41
    candy_2919 a răspuns:
    Miruna (Fata)

Origine si semnificatiile numelui Miruna

Nume slave: cea aducatoare de pace, mir

Despre numele Miruna

Miruna are la baza, dupa unele interpretari, substantivul "myron", un ulei extras din plante parfumate, care are sensul de "balsam", "mirodenie". Din punct de vedere crestin este vorba despre "untdelemnul sfintit", mirul folosit la Botez.

In slava, mir inseamna pace, de unde Miruna semnifica "cea aducatoare de pace", "pacifista".
    fundita?
  • 10 Aprilie 2010 21:27
    notorious a răspuns:
    Habar nu am ce sunt eu oracol?
  • 21 Martie 2012 15:45
    mirukamiki a răspuns:
    Sunt complet de acord cu mirunaioana...nu cred ca exista un mod de a descrie numele mai bine de atat din punctul meu de vedere tu ar fi trebuit sa primesti fundita

• 10 Aprilie 2010 21:30
    elenaps a răspuns:
    Cuvant de origine slav; inseamna "slava pacii"
  • 11 Aprilie 2010 01:11
    Raspuns anonim:
    Este varianta feminina a prenumelui Miron.
  • 15 Mai 2010 10:52
    Raspuns anonim:
    Asa ma numesc si eu; x
    hmm cred ca vine de la "mir"
    ma rog e un nume special :p
  • 14 Noiembrie 2010 21:09
    Raspuns anonim:
    Mimi te cheama? ha, ha, ha! asa o cheama pa pisica mea! o iubesc mmmmmmulltttttt pe Mimi(pisica mea)
  • 20 Noiembrie 2010 10:30
    Raspuns anonim:
    Miruna semnifica pace de la cuvantul mir. oricum si pe mine ma cheama miruna. nici eu nu stiu preA MULTE
  • 21 Noiembrie 2010 10:09
    Raspuns anonim:
    Inseamna pace
  • 14 Ianuarie 2011 20:15
    Raspuns anonim:
    Si pe mine ma cheama Miruna si un preot mi-a spus ca vine de la Sf. Miron si mai nou e si o data in calendar la care se sarbatoreste Sf. Miron pe 17 august.
  • 30 Ianuarie 2011 15:22
    Raspuns anonim:
    Eu am citit pe forum ca inseamna pace
  • 7 Februarie 2011 22:50
    Raspuns anonim:
    Multumesc f mult pentru raspunsul primit
  • 12 Februarie 2011 13:07
    Raspuns anonim:
    Nu inseamna nimic este o prostie numele miruna
  • 1 Iunie 2011 18:40
    MariaMiruna a răspuns:
    Stiu ca numele Miruna inseamna pace si vine de la mir ''untdelemn" mai mult nu stiu big grin