| CartoonN a întrebat:

Cititi,am nevoie de cateva sfaturi...
Am o prietena, suntem de aprox. doi ani impreuna.Nu e o relatie tocmai buna.Din ambele parti exista neincrerede.In fine.Tot timpul imi reproseaza ca-s prea posesiv,ca o controlez,ca ii cer raportul,mie nu mi se pare ca-s extrem de posesiv, ci pur si simplu vreau sa stiu ce face. Vorbim destul de des si atunci cand se produc pauze(datorita vietii sociale) imi lipseste.In momentul de fata n-am mai vorbit de 3 ore,nu asta ar fi baiul,baiu-i ca nu mi-a zis nimic,nu mi-a zis unde se duce,sa stiu de ea si de raspuns nu raspunde.Mi-e teama sa nu ma cert cu ea,sa nu ma iau de ea,mai e si vinerea mare dar pur si simplu ma irita ca nu stiu nimic.
Acum ceva vreme, mai pe la inceput...eram in perioada aia de tatonare,tachinare,perioada aia faina(stiti voi:-d),parea ca totul e in regula intre noi,cand brusc si-a facut "preten" si nu mi-a zis,continua sa se poarte la fel cu mine desi avea prieten,am descoprit eu ca are,si-a urmat o perioada urata in care eram ignorat,nu-mi dadea atentie(sufar de neatentie si faptul ca nu mi-o dadea ma enerva,si jur au fost zile in care imi venea sa plang de nervi ca e langa altul), dar am ales sa vorbesc incontinuare cu ea pentru ca nu voiam s-o pierdsad si-am gresit...reusisem sa ma "desfac" de ea,dar am revenit cand s-a despartit de ala, si iate-ne impreuna.Nu mai am incredere in ea,oricand ma gandesc ca poate vorbeste cu altul sau poate se tachineaza cu altul si cred ca de aici posesivitatea si gelozia.
Oricat de mult mi-ar gresi,NU POT sa nu vorbesc cu ea,nu pot s-o las in pace.
Tin la ea cu toata fiinta mea,sunt sigur de asta. Vreau sa fiu tot timpul cu ea,sa-i fiu in preajma [hopaaa mesaj:-d "am dormit" laughing ].
Cum fac sa nu mai fiu dependent de ea? Am incercat,sa am activitati din belsug, e in activitati reusec exceptional s-o introduc si pe ea.Help? :-s

10 răspunsuri:
| persseuss a răspuns:

Cand iubit tindem sa fim posesivi, sa ne infasuram in iubirea persoanei iubite si ne dorim sa fim langa ea mereu, sa stim ce face,. unde e si cu cine e etc,
dar ca sa te ajut trebuie sa i arati ca ai incredere in ea si sa i dai o libertate a ei, sa o lasi sa decida ce este bine pentru ea si ce nu este.pana la urma dragoste cu forta nu se poate
iti urez tot norocul din lume pentru ca ai nevoie.
dragostea e cea mai rea boala.

| Mayar a răspuns:

Deci daca te-a inselat, eu zic ca ''da, continua cu ea, sigur te va mai insela de eu stiu cate ori si isi va bate joc de tine".
Deci te bat eu daca mai continui cu lada aceea. Cate fete de treaba, fidele, etc, etc -sunt pe lumea asta?! Le lasi pe ele singure sa sufere fara un asemenea suflet ca al tau, pentru ca tu esti ocupat cu tipa asta?!?!? Deci cauta-ti alta fata, la cat esti de frumos si inteligent, sigur vei gasi!
De nu, vin eu si te bat, nah, ca sa ai o motivare! big grin

| CartoonN explică (pentru Mayar):

Ideea e ca in perioada aia de tatonare cu ea, eu aveam o prietena si asta era mult prea rebela si orice problema aveam ma duceam si ii spuneam ei.Asa am inceput sa vorbim, eu ii spuneam ce ma deranjeaza la fosta si ea era un fel de sprijin pentru mine.Doar ca usor usor am inceput amandoi sa ne apropiem, ne placea sa vorbim, glumeam, radeam, aveam discutii despre orice...doar ca eu nu ma desparteam de fosta si ea fara sa-mi spuna si purtandu-se la fel cu mine avea prieten.
Soarta a vrut sa ne intalnim fix cand eu aveam pe cineva, ea era singura. Dupa ce a recunoscut in final ca are pe cineva, am inceput sa ne rarim. Apoi eu m-am despartit de fosta, ea de fostul si...si suntem impreuna.Eu ajunsesem in punctul ala in care nu-mi pasa daca ma baga sau nu in seama, ma obisnuisem sa fiu ignorat de ea.Dar dupa ce am inceput sa vorbim din nou, se purta altfel cu mine si-am reusit sa ne reapropiem.
E si vina mea, nu? :-s

| Mayar a răspuns (pentru CartoonN):

Atunci si tu ai contribuit la aceasta reimpreunare.

| Angelsareclosetoyou a răspuns:

Nu e bine sa fi gelos, caci gelozia e rugina iubirii. Tie ti-e frica sa nu o pierzi sau sa nu i se intample ceva rau pentru ca se vede ca o indragesti mult. Problema e ca ea nu tine la tine asa cum ar trebui deoarece te-a inselat sau cand v-ati tachinat in perioada aceia nu erati impreuna? Din cauza ca o doresti mult o vrei cu putinta doar a ta, simti nevoia de a fi in preajma ei, in viata ei chiar daca aceasta ti-a gresit, prin asta arati ce sentimentalist esti, numai nu e bine sa se ajunga la posesie sau obsesie, si e foarte bine cum esti, dar cum am scris mai sus nu deveni posesiv ca nu e adecvat, trebuie in orice relatie sa ai incredere in tine si in aceea persoana. Totusi, nu trebuia sa o ierti, caci nu prea merita, iar acum se explica ingrijorarile tale. Cica cand iubesti ierti, dar mai depinde de unele lucruri. Pana la urma tu vrei in continuare sa fi cu ea, nu?

| CartoonN explică (pentru Angelsareclosetoyou):

Nu eram oficial impreuna.O sa fiu cu ea cat o sa vrea sa mai vorbeasca cu mine.M-a cam limitat.Pe langa poseisivitate sunt mai comod asa, mai lenes si trage de mine sa fac ceva.Si imi zice ca s-a saturat si ca renunta.Ne certam urat,dar dupa cateva ore vorbesc cu ea, nu pot sa ma abtin, ea poate sa stea, adica eu daca nu zic nimic nu zice nici ea...dar daca zic eu, imediat vorbeste cu mine. Mai...eu o iert dar ii fac si capu' mare. blushing

| TimariuLuisa a răspuns:

Uite care e treaba. Intr-o relatie e buna putina gelozie, ca sa arati ca iti pasa. Dar cand exagerezi, deja nu mai e ok. Iti spun acum din perspectiva mea, ca doar sunt fata. Noua nu ne place sa fim ''controlate''.Ne place ca baietii sa fie gelosi, dar nu sa trebuiasca sa le dam raportul din ora in ora. Trebuie sa realizezi ca daca continui cu comportamentul asta o sa o pierzi. Ai incredere in ea! Daca nu ar vrea sa fie cu tine si daca ar placea pe altcineva nu ar mai fii langa tine. Ea te intreaba vreodata unde esti, cu cine esti si asa mai departe? La un moment dat poti sa pari disperat.Stiu ca e greu sa accepti asta pentru ca o iubesti mult, dar ofera-i putina libertate. Daca nu poate sa stea suparata pe tine dupa ce tu incepi sa vorbesti cu ea inseamna ca ea chiar te place... Incearca sa nu o suni o zi! Atat! Sa vezi daca ea te suna. Dupa aceea incearca 2 zile.Nu mai mult. Las-o pe ea sa te sune. Nu o suna, pana nu te suna ea. Fa-o sa ii fie dor sa vorbeasca cu tine nu sa o enerveze vazand numarul tau cand o apelezi. Iti spun, ca daca faci asa si ii oferi putina libertate relatia voastra va merge mai bine. happy

| JessieAnia a răspuns:

Hei happy Eu sunt cu prietenul meu de 1 an si 9 luni happy Si daca am invatat ceva in acest timp a fost ca intr-o relatie sunt importante 3 lucruri: Iubirea, comunicarea si increderea.
Daca nu e iubire, e clar ca e o relatie din interes. Din cate am citit la tine e iubire, deci sarim peste asta.
Apoi comunicarea. E super importanta! Daca nu comunici cu ea si ea nu comunica cu tine nu aveti nimic. Intr-o relatie, mai intai de toate trebuie sa fiti prieteni. Sa fiti nerabdatori sa va intalniti si sa va povestiti unul altuia ce ati facut in ziua respectiva, trebuie sa vreti sa va povestiti nu sa fiti obligati sa o faceti. Prin comunicare rezolvati orice. Atunci cand nu iti place ceva, trebuie sa ii spui! Atunci cand ai o problema trebuie sa ii spui si trebuie sa te inteleaga.
La final increderea. In legatura cu asta o sa iti scriu ceva ce am auzit de curand. La noi, increderea se castiga. De aceea se spune ca increderea se castiga greu si se pierde foarte repede. In alte culturi, increderea se acorda. din momentul cand te-ai imprietenit cu persoana respectiva, ti-a acordat toata increderea lui/ei. Daca ti vrei sa ii pierzi increderea, e treaba ta, dar a doua oara nu o sa iti mai acorde increderea. E timpul ca si la noi, oamenii sa acorde increderea si sa spere la ce e mai bun.
Gelozia e buna intr-o relatie. Il face pe cel de langa tine sa se simta oarecum important. Dar ce e prea mult strica.
Daca esti de atata timp cu ea si poti sa te declari "dependent de ea" inseamna ca ai pus foarte multe sentimente in relatie. Nu poti sa renunti la relatie asa de usor. Dar, trebuie sa te controlezi. Tu trebuie sa stii cand exagerezi si trebuie sa te opresti. Si vorbeste cu ea. Mie, ca fata, nu mi se pare normal atunci cand ma cert cu prietenul sa merg sa stau in brate la altul. Parerea mea.
Sper ca te-am ajutat si ca ai invatat ceva din "romanul" ce ti l-am scris mai sus. Succes in relatie!

| CartoonN explică (pentru JessieAnia):

Noi vorbim des, in fiecare zi...doar ca se intampla sa mai avem pauze si cand avem pauze eu vreau sa stiu ce-a facut in acel timp si pe ea o enerveaza sa dea raportul.Ea nu prea raspunde, eu am tendinta de-a repeta intrebarile si ne certam.Dar si daca nu o intreb imi baga d-astea "nu te mai gandesti la mine, ti-a trecut de mine" nici ea nu stie ce vrea.

| Swim1231131 a răspuns:

Am avut si eu o relatie asemanatoare ca a ta pana ieri. A fost o relatie molipsitoare, in care mi-am dat interesul asa cum o faci tu. prea mult, ea nu are nevoie de atat de multe preocupari din partea ta. ca vai, unde esti, se simte inchisa, nu se simte libera si in largul ei. Problema cu increderea la mine a fost de la inceput, vorbea cu mine si ne-am despartit, vorbea cu altu. Nu ne-am iubit si inteles de la inceput, intelegi? Poate asta a fost problema ca dupa 7 luni sa ne despartim definitiv, am mai facut-o dar nu definitiv. Ea era o fire libera, nu avea nevoie de mine, sa stau dupa ea, sa o intreb ce face? unde e? Poate ii placea dar nu s-a complicat prea tare. Am iubit-o si se pare ca s-a plictisit de atata iubire stii. Trebuie sa fii altfel, sa fii indiferent cateodata desi ti-e greu, trebuie sa o surprinzi mereu, sa fii tu, cum esti si cu prietenii. In primul rand trebuie sa existe iubire, apoi incredere si intelegere ca relatie sa mearga perfect! Mult noroc