| lSarcastiquel a întrebat:

Cred ca cel mai bun prieten al băiatului pe care il plac in secret, ma place. Nu vorbim, insa l-am prins de multe ori holbandu-se la mine, laudandu-se ca sa atraga atentia si alte lucruri asemănătoare. Insa cel mai rau e ca eu cred ca baiatul pe care il plac, incearca sa il ajute sa ne combine. E o fire mai distanta si desi și prietenul lui e mai reticent in a arata ce simte, din partea lui au fost mai multe semne. L-am văzut de cateva ori si pe uitandu-se la mine sau venind in apropiere si incercand sa para grozav cand vorbeam cu cate un baiat, dar presupun ca si daca m-ar plăcea, nu mi-ar spune din cauza prietenului. Ce sa fac?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia-o usor, zambeste-i si intreaba-l ce face cand da ochii cu tine, cine stie, poate isi va face curaj sa-ti vorbeasca.

| Mussette a răspuns:

Pai si tu pe care il vrei? Pe cel care il placi sau pe prietenul lui? Cel pe care il placi, te place? Tu placi pe prietenul lui? Ca sa intelegem si noi care e rezolvarea in aceasta ecuatie de 3 simple. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati ani ai? 12?

| ihacoswhy a răspuns:

Ok, e mai usor cu x si y. Dupa cum a spus SARKAN, tu il placi pe x si y te place pe tine. Da-i de inteles lui y ca pe tine te interseaza doar x. Fa-i si tu semne subtile lui x ca il placi. Dar daca simti ceva marunt si pentru y, ar fi bine sa nu ii ranesti sentimentele prea rapid.

| Laura78 a răspuns:

Stai cu baiatul pe care il placi si prietenului sau nu ii intorci semnele, adica sa te apropii si tu de el.

| lSarcastiquel explică:

Da, fix 12 ani am. Daca expunându-mi problemele si cerand frumos niste sfaturi, tu tot ce poti sa faci e sa comentezi aiurea, te-as ruga pe viitor sa te abti. Si referitor la cei doi. Eu il vreau pe băiatul de care imi place *x*, nu stiu sigur daca ma place si ela rândul lui, dar cred ca incearca sa il ajute pe y sa fie cu mine.
*adica pe cel mai bun prieten, băiatul care ma place*.

| Mussette a răspuns (pentru lSarcastiquel):

Incearca sa te faci placuta de cel pe care il placi, daca vrei ceva cu el. Ca celalalt te place, iar tu nu. Ce probleme existentiale la 12 ani.

| lSarcastiquel explică:

Deja devine iritanta faza cu "12 ani". Parca aici se dadeau sfaturi si era o comunitate facuta pentru a ajuta.

| SARKAN a răspuns:

Deci tu il placi x si y pe tine.Ce te intereseaza pe tine ce vrea y de la tine? adica sa fim seriosi acum tu crezi ca daca situatia ar fi invers pe el l-ar interesa?

| Nicolae207 a răspuns:

Buna!
Persoana pe care o placi pare sa fie introvert, adica mai timid. Incearca sa il iei de o parte si sa nu fie nimeni, ai putea veni mai devreme la liceu daca ai stii ca acesta vine si el devreme si sa il iei la vorba. Acesta fiind o persoana mai retrasa, nu isi va arata din prima bucuria, deoarece va fi oarecum surprins si putin speriat din cauza experientei noi, dar dupa ce va trece conversatia acesta se va gandi ca pe tine chiar te intereseaza el, incearca pur si simplu dupa sa il bagi in seama pe FB si sa ii zici buna, iar daca acea conversatie continua de la sine, sunt sanse foarte mari sa treaca la urmatoarea etapa. La inceput timizii pot parea prostalai, dar acestia sunt foarte ascunsi si nu stii ce iti pot oferi, cum ar fi afectiune, conversatii interesante, saruturi originale ( care chiar iti place) si zambete cu gropite atragatore.
Sper sa fie de folos si sa iti mearga!