| Anomim2025 a întrebat:

Cu ce te ajuta daca te sinucizi să scapi de probleme? Un prieten bun s-a sinucis ieri...care s-a aruncat de la etajul 9 din cauza ca colegii lui râdeau de el ca este urât și că nu este sociabil. De ce oameni buni?

Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Dumnezeu nu iarta pe sinucigasi si se duc direct in IAD! Viata este darul lui Dumnezeu si nu este a noastra, ci este inchiriata! De atunci ne vom da socoteala pentru vietile noastre in fata lui Dumnezeu in ziua Judecatii!

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Atat fizicul, cat si psihicul omului are limita. Ce e suprasolicitat, se poate rupe. Asa se intampla cu oricine.
La semne de depresie, cei din anturaj ar trebui sa ajute individul, nu sa-l impiedice!
Altfel, rezultatul poate deveni tragic!

| milan9 a răspuns:

Niciodata in istoria omenirii aceasta drama nu a rezolvat vreodata vreo problema! sad
Nu a facut decat ca un suflet SA INTRE TOTAL NEPREGATIT IN VIATA ETERNA, compromitandu-si in ultima instanta pacea si mantuirea sufletului pentru eternitate... sad

| OldSoul a răspuns:

Asta a fost alegerea lui.
Daca nu ai speranta si o privire de perspectiva ce mai ramane de facut?

| Felys a răspuns:

Cu totii avem pe langa bucurii si nenumarate necazuri, dar foarte putini au curaj sa incheie socotelile pe lumea asta in acest mod, eu cred ca cei care isi duc planul sinucigas la indeplinire au totusi o problema mentala pentru ca nu oricine poate sa se omoara, poate ca in momentele de tristete ne dorim sa murim dar de la gand pana la fapta este cale extrem de lunga si numai un om putin nebun o poate strabate

| Lawliet14 a răspuns:

Oamenii sunt rai! De ce nu sunteti mai buni, OAMENI?

Dumnezeu sa il odihneasca pe prietenul tau.

| Lawliet14 a răspuns (pentru untu):

Cine suntem noi sa il judecam? A fost un suflet amarat. Totusi, in Decalog se spune sa nu ucizi. Asta asa este.

| untu a răspuns (pentru Lawliet14):

Tu ce ai facut? Puteai sa intervii sa taca din gura lor sa nu se mai rade si sa spui la acel amarat sa nu se puna la inima! Cineva trebuie sa fie alaturi de el sa nu intre in depresie si de asta s-a sinucis! Pacat mare!

| JaxTeller a răspuns (pentru untu):

Ce dusa la biserica esti, au bagat astia spaima in tine rau

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru untu):

Ești spălat pe creier, de unde știi tu ca s-a dus în iad și ca exista iadul? Suicidul nu e un act de lașitate... știi ce înseamnă sa Îți încalci instinctele de supraviețuire și autoconservare? E o bătălie acerba intre dorința de a trăii și disperare, durerea copleșitoare. E atât de ușor sa judeci simplist agonia unui om disperat!

| untu a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Nu sunt spalat pe creier dar va asigur ca exista iadul! Sinuciderea este un act de lasitate, de ce nu infrunta necazul sau disperare? In loc sa-si ia viata care este darul Lui Dumnezeu, ar trebui sa se roage la Dumnezeu la biserica, doar asa se linistete omul dupa ce se discuta cu un preot bun, cu un psiholog bun si mai ales cu un psihiatru bun! Nu il judeca pe dansul dar asta inseamna ca are probleme grave ce nu suporta! Trebuie ajutat si fiecare problema exista si o solutie de rezolvare!

| untu a răspuns (pentru Lawliet14):

Dumnezeu nu iarta pe sinucigasi si se duc direct in IAD! Viata este darul lui Dumnezeu si nu este a noastra, ci este inchiriata! De atunci ne vom da socoteala pentru vietile noastre in fata lui Dumnezeu in ziua Judecatii!

| Mussette a răspuns:

Nu este o varianta, dar necazurile te fac sa nu mai judeci. Cel mai bine, pentru a preveni, este autocontrolul si o minte cat mai limpede.

| Juviia a răspuns:

Poate avea mai multe probleme, nu doar cu scoala, ci si cu familia.

| papuciirupti a răspuns:

P'aia o stiati voi, nu cunosc situatia evident dar presupun ca avea si alte probleme, cu familia, financiare si ceea ce ai spus tu poate fi doar un + ale altora mai vechi...
sau poate avea o alta gandire, mentalitatea, sprijinul parintilor poate nu exista, sunt n cauze posibile la baza
stii cum e viata asta, precum datu de limbi laughing, multi o fac dar putini recunosc, in cazul tuturor, unii se vaita de probleme si altii le tin doar pentru ei etc

| CezaraEM a răspuns:

O doamne!
In aceeasi situatie am fost si eu la scoala! Dar nu as fi recurs la asa ceva, niciodata! Si ce daca radeau de mine? De asta nu mai pot eu.
Asta nu e un motiv sa iti pui capat zilelelor! E crud si pe deasupra, iti mai lasi si familia trista :-(
Oamenii sau colegii de scoala/clasa, vor rade oricum! Orice ai face sau spune, ei vor rade mereu. In scoala se genereaza multa invidie, gelozie, iar unii sunt foarte tupeisti si au impresia ca li se cuvine totul. De asta uneori, isi bat joc de colegii de clasa mai slabi sau mai timizi (de cate ori nu am patit asta in scoala :-( )
Asta e!
Nu te ajuta cu nimic daca recurgi la asa ceva! Mai bine sa fii puternic, increzator si sa nu pui botul la tot ce zic ofticatii din jur!