| anonim_4396 a întrebat:

Cum ati defini iubirea, pur subiectiv? Puteti sa va intindeti cu raspunsul pe cate randuri binevoiti.
Va multumesc si va astept raspunsurile.

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Despre iubire?!
Acum in amurgul vietii incerc sa-mi explic si eu acest concept. Poate ca nu am nici o sansa, cata vreme, nu o carte, nu biblioteci intregi sau infinite (vorba lui J.L. Borges), filozofii ...nu au reusit sa spuna simplu, in 3 cuvinte complet.
Daca am discuta in termeni filozofici, ar trebui sa aplicam si metodele.Asa ma gandeam cand eram mai tanar.
Asa incat m-am gandit ca ‘IUBIREA’ este totul, sau mai bine zis, tot ce exista se afla datorita Iubirii.
De ce?(poate gresesc-sa-mi spui!):
Iubirea este SINCRETISM(gr.synkretizein "a reuni’), adica, mai pe sleau spus :reuneste, contopeste, nediferentiaza.Pe criterii logice: culturale, sociologice, stiintifice(sa zicem).
Iubirea este ECLECTISM (gr. eklego ‘aleg’), adica nu am nevoie de nici o parere, caci asa decid eu!
Iubirea este TRANSCENDENTA(lat.transcendere"a trece peste’), adica trece de ‘lumea empirica’ conform filozofiei lui Kant, sau depasesc categoriile lui Aristotel.Asta pe foarte scurt.
Iubirea este in noi, caci altfel nu am vorbi despre ea.
Iubirea (conceptual vorbind) este magica, esoterica.
In fapt fara IUBIRE nu am exista, poate ca si Ura este o parte a iubirii, cata vreme apare ca o negatie (HEGEL).
IISUS CHRISTOS a definit-o cel mai bine, din cate stiu, prin faptele Sale.
Iubirea iti da o stare de putere atat de mare, incat nu exista obstacol de nedoborat.(asa o inteleg eu).

20 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Daca mi-as permite sa definesc iubirea printr-un personaj de roman, l-as defini prin Printul Maskin.

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

Da, intr-adevar e un foarte bun exemplu. Dostoievski ii scria nepoatei sale in momentul cand a pasit la elaborarea romanului : "Ideea principala a romanului consta in zugravirea unui om intr-un totul sublim. Nimic pe lume nu este mai greu de facut decat acest lucru, si mai ales in zilele noastre. Toti scriitorii, si nu numai de la noi, ci toti scriitorii din Europa su dat gres, ori de cate ori si-au propus sa infatiseze un erou pozitiv, intru totul sublim, caci misiunea aceasta este nespus de grea. Frumosul este un ideal; or, atat idealul nostru, cat si al Europei civilizate este inca departe de a se fi cristalizat." Printul a crescut in mijlocul copiiilor, aproape de natura, departe de acea ambianta nobiliara-burgheza, careia ii apartine prin nastere, ceea ce l-a ferit de minciuna si falsitatea ei. Miskin este intruchiparea bunatatii, el nutreste o profunda simpatie fata de oameni, independent de starea lor materiala si de pozitia pe care o ocupa in societate. Intr-adevar, iubirea ar trebui sa fie astfel.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vad ca stii mai mult ca mine! Asta ma bucura enorm! Nu stiam de acea scrisoare!
M-ai convins sa-l citesc pe Diderot, de fapt mi-ai dat acest privilegiu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pacat ca sunt asemenea raspunsuri.E o intrebare extraordinar de buna si ma gandeam sa o recomand. Cum pot unlele persoane sa faca dintr-un site loc de discutii aprinse si cearta, contraziceri...pfff.

| Gogu06 a răspuns:

un sentiment frumos, curat ce scoate din oameni tot ceea ce este mai bun si care te transforma intr-o persoana mai transparenta, mai buna din toate punctele de vedere, e ca atunci cand intretii un foc, dar nu il ma intretii cu paie ci cu benzina sau kerosen laughing

| LSMM a răspuns:

Nu am discutat niciodată pe tema asta, însă am să încerc să punctez câteva lucruri pe care le consider importante.
Ca să fiu sinceră, vorbind din prisma unei neîndrăgostite, pot spune că iubirea, în primul rând, împinge omul către lucruri raționale, însă cele mai multe iraționale. În incipit îl orbește, pur și simplu și cred că e cvasi-cunoscut acest lucru (și asta pentru că nu toată lumea are puterea să conștientizeze lucrul ăsta în minte, oamenii pot doar repeta asta ca papagalii, dacă trebuie să ne raportăm la realitate și să observăm că cei mai mulți sunt îndrăgostiți, chiar și de la vârste fragede). Orbește în sensul rău de cele mai multe ori, din păcate pentru oamenii care fac parte din anturajul îndrăgostitului.
De altfel, poate fi definită extrem de subiectiv. Eu văd iubirea ca prilej de manifestare a unora dintre gesturile ușor penibile, de exemplu, alții nu văd același lucru.
De altlfel, se spune că iubirea este cel mai frumos sentiment și nu pot să contest asta, dar ca orice alt lucru nu poate avea numai părți bune - și nu mă refer doar la viața de cuplu, cu vestitele despărțiri/divorțuri/certuri. A nu se înțelege că vorbește frustrarea din mine și că am avut parte de așa ceva. Din fericire, încă nu am cunoscut așa ceva și încerc pe viitor, pe cât posibil, să evit cazurile.

E exact trandafirul cu spini.

| Gogu06 a răspuns (pentru LSMM):

Imi e mila de tine

| LSMM a răspuns (pentru Gogu06):

Poate îmi spui și de ce?

| Gogu06 a răspuns (pentru LSMM):

Pentru ca iubirea este un dar, un cadou, tu faci introspectie la cadouri cand le primesti? nu, doar te bucuri de ele. Iar daca te apuci si faci o lista cu plusuri si minusuri si cauti defectele inseamna ca ai o problema.

| LSMM a răspuns (pentru Gogu06):

Degeaba e un dar daca are puterea sa-i schimbe pe multi atunci cand il primesc.

| Gogu06 a răspuns (pentru LSMM):

Faptul ca parintii isi iubesc copiii, sotii isi iubesc nevestele, prietenii isi iubesc prietenele e o crima impotriva umanitatii. N-ai nici un argument de adus la ceea ce afirmi. DeONTOLOAGO!

| LSMM a răspuns (pentru Gogu06):

Nu e nicio crimă.
Ia următorul exemplu: un băiat e, într-un an, singur şi începe să vorbească cu o amică cunoscută prin intermediul internetului, pe care o ajută cu sfaturi de fiecare dată când ea îi cere (fă abstracţie de la gestul fetei de-a căuta ajutor pe această cale). În viaţa băiatului apare o fată, pe care o iubeşte. Din acel moment o ignoră pe amica sa, pentru că se gândeşte că şi-a găsit fericirea şi e ocupat numai cu asta. Pune-te în locul băiatului şi-ai să vezi că ai proceda la fel.

E fictiv ceea ce-am relatat. Am încercat să dau un exemplu concret. Acum ştiu că o să zici că fata îşi poate căuta sfătuitorul în altă parte, dar, prin absurd, nimeni nu o ascultă interesat.
Am zis că iubirea e în sine un lucru frumos, dar îmi repugnă anumite manifestări ce ţin de ea.
Nu mă refer la iubirea dintre părinte-copil, e diferită.

| Gogu06 a răspuns (pentru LSMM):

Aia nu e iubire ce zici, e o mica obsesie, hormoni agitati si fluturi la cap. Iubirea e cu totul altceva, ca sa ajungi sa iubesti pe cineva trebuie sa il cunosti si nu pe internet, trebuie sa il privesti in ochi, sa discuti, sa simti ca exista ceva intre voi, te certi, te impaci, ii cunosti defectele, calitatile cu ocazia asta si apoi vezi daca iubesti sau a fost ceva asa trecator...

| LSMM a răspuns (pentru Gogu06):

Dar nu e vorba de nicio iubire de pe net. Ziceam că sunt două fete. Una e iubita (ca să fie clar) băiatului şi cealaltă e o simplă amică cunoscută pe inernet. În momentul în care se îndrăgosteşte, băiatul se simte împlinit (să zicem că nu avusese parte de iubire de mult timp) şi lasă nevoia altui om pe locul doi, un om care caută şi el să fie împlinit (nu-l interesează dragostea). Gândeşte-te că ai primit o veste foarte bună sau ţi s-a întâmplat ceva extraordinar şi imediat intri pe TPU şi dai de o întrebare fără niciun răspuns al unui om trist, hotărându-te să-l ajuţi. Te implici în problema lui şi îl ajuţi să descopere un remediu real sau îi spui "lasă, viaţa e frumoasă" şi altele de tipul ăsta, sub efectul stării pe care o ai? Eu cred că a doua variantă.
Nu mă înţelege greşit. Eu mă bucur de iubirea oamenilor, de veşti bune, de orice lucru frumos, dar mai sus am enunţat un fapt ce are două părţi şi-am zis s-o includ şi pe a doua. E subiectiv, oricum.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Gogu06):

Iubirea este cea mai mare ipocrizie.Hai să ne certăm.

| Gogu06 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu pot sa ma cert asa din senin, trebuie sa imi dai niste argumente ca sa pot sa ma pun contra...

| bluestrawberries a răspuns:

Sacrificii pe care le faci si care nu aduc nimic bun, doar dezamagire.

| Natalie17 a răspuns:

Fara iubire nu se poate trai.Mereu ai nevoie de cineva sa te tina in brate, sa te sarute, sa iti spuna ''te iubesc''. Iubirea este ceva unic. Iubirea adev. se intalneste o data in viata.

| Zarrel a răspuns:

Simplu : Fluturi in stomac si multa "magie".