| Ale_Hwdp_1995 a întrebat:

Cum imi pot convinge parintii sa ma lese sa imi iau IPhone din banii primit? Ei spun ca imi pot lua haine sau altceva dar eu chiar imi doresc acest telefon. Cum?

Răspuns Câştigător
| TheGazeTTeRuKi a răspuns:

Sunt bani tai faci ce vrei cu ei dar sa stii ca au dreptate.

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu poti. Citi trei ani ai? Tu te gindesti oleaca ce sanse ai sa ti-o iei dupa ureche pentru un rahat de telefon? Mai bine ti-ai cumpara niste carti, ceva util si care sa nu te faca o tinta dorita de catre hoti/tilhari.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi ei stiu intr-adevar ce ai tu nevoie, ca daca i ti iei telefon, tot lor le ceri bani de haine, si poate ca nu au bani, deci ei văd că hainele sunt m ai utile decit un telefon, care se strică sau ti l fură.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti iei orice alt telefon la fel de performant ca iphone si iti mai raman si bani de haine

| anonimg a răspuns:

Vezi tu, nu parintii trebuiesc convinsi ca sa-ti iei telefon, ci tu ca sa nu iti iei.
Cand vei cunoaste ca tot ce ai primit este de la Dumnezeu, atunci nu vei mai risipi binecuvantarile Sale. Copii trebuie sa invete de mici cum sa administreze banii pe care ii primesc.
Chiar daca sunt banii tai (dar nu sunt ai tai ci ai lui Dumnezeu), trebuie sa ii cheltuiesti dupa nevoie, si nu doar dupa dorinta. Tu nu ii vei intrista numai pe parintii tai pentru ca vei cheltui banii cum nu trebuie; ci Il vei intrista si pe Dumnezeu. Daca vei folosi binecuvantarile sale cu intelepciune, Dumnezeu Se va bucura sa iti ofere mai mult. Fii dar intelept. In felul acesta te vei educa pe tine insuti. Si mai tarziu vei fi deasupra acelora care acum se vaita ca nu le ajung banii de la un salariu la altul.
Dumnezeu poate sa ofere mai mult; dar El nu poate face aceasta pentru ca oamenii nu administreaza cum trebuie binecuvantarile Sale. Ascultand de parintii tai vei asculta de Dumnezeu; si El te va binecuvanta si cu un caracter frumos pe deasupra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aduci un balot de paie in casa si le zici ca daca nu te lasa sa iei iphone dai foc balotului. Chiar e culmea si cu parintii astia. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa-ti iei iphone cand exista alte telefoane mult mai bune si cu ecran mare? Chiar nu vad rostul.

| ColyR a răspuns:

Cu grija si rabdare.

| raul1234567890123456789 a răspuns:

Aloooooooo......sunt banii tai. Dacă le spui nu se vor supăra. cred.dar încearcă. ...baftă happy