| miruna_cobasnean a întrebat:

Cum iti dai seama daca merita sa continui o relatie? Dubii avem cu totii...

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ce pot sa-ti spun. Depinde ce ai vazut in relatia asta de la bun inceput. Daca a fost ceva gen "hai sa vedem cum va merge" sau "poate nu-i asa cum pare si o sa fie bine pana la urma" atunci nu mai ai ce salva si nici nu cred ca merita sa continui. Daca in schimb a fost iubire adevarata si nu doar foc de paie se poate sa fie doar o mica schimbare, sa fi intrat un soi de rutina din care poti iesi apeland la amintirile din primele zile, la momentele frumoase petrecute impreuna, te gandesti la calitatile lui (nu la defecte), la ce anume v-a adus de la bun inceput impreuna, hobby-urile comune, zilele frumoase.
Daca simti ca relatia s-a racit poti sa iti pui intrebarea de ce si sa faci ceva in privinta asta. Daca simti ca partenerul nu mai raspunde atunci ii spui frumos ca doresti sa vorbiti, sa comunicati, sa-ti spuna ce probleme sunt, ce-l deranjeaza. Daca in schimb tu nu te simti implinita sufleteste, nu mai speri in dragostea voastra si iti doresti pe cineva cu care sa comunici, sa-ti fie aproape, sa-ti fie de ajutor... ii spui si asta lui. Daca nu se intampla nimic care sa-ti dovedeasca ca s-a schimbat, sau, mai rau, ti se pare ca ar fi chiar mai multumit sa va despartiti atunci nu mai sta pe ganduri. O relatie nu poate fi dusa doar de unul. Oamenii trebuie sa munceasca pentru a-si cladi o relatie. E adevarat ca se cladeste pe atractie si pe dragoste, dar ulterior implicarea sufleteasca este necesara, ajutorul este de nepretuit, comunicarea este imperios necesara. Nu stiu daca te-am putut ajuta. Nu stiu din ce cauza ai dubii. Poate ar fi bine sa detaliezi.

3 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

Se pare ca gandesc la fel cu domnul Bula.
Exact asta vroiam sa iti propun si eu. Faci o lista cu avantajele relatiei...si o alta lista cu dezavantaje. Daca avantajele sunt mai multe...continua relatia... daca nu, o termini.

Bula
| Bula a răspuns:

Iei o coala de hartie de scris.
Imparti cu o linie in 2 coloane verticale egale.In stanga scrii caracteristicile BUNE, iar in dreapta cele RELE a partenerului. Cum iti vin in minte, timp de o sapamana.
Daca coloana din stanga este mai lunga, atunci pastreaza relatia.
Daca coloana din dreapta este mult mai lunga, atunci rupe relatia.
Daca coloanele sunt egale, inseamna ca vezi clar relatia voastra, cu bine si cu rele, depinde de tine sa fie mai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mai pune botu' la "te iubesc"