| caroline a întrebat:

Cum pot sa dau de urma parintilor biologici, stiind numele de fata al mamei, domiciliul ei la vremea respectiva si data ei de nastere? m-ar interesa de asemenea, cum as putea sa-l gasesc si pe tatal biologic, avand in vedere ca el nu a fost declarat?

Răspuns Câştigător
| Leea1234 a răspuns:

E greu!
ar trebui sa o iei pas cu pas!
pentru inceput de ce nu incerci la primaria de unde locuia mama ta! le explici situatia...si poate sunt draguti sa te ajute!
si la politie poti incerca...la evidenta populatiei!
scrie-i numele pe google, poate iti apare ceva...
am un prieten avocat...am sa-l intreb pe el ...cum se procedeaza in astfel de situatii!

11 răspunsuri:
| Leea1234 a răspuns:

Stiu alina... daca a fost adoptata, si parintii adoptivi sunt de acord...si o sprijina... poate reuseste!
dar mai e o problema... daca mama nu vrea sa fie gasita...si a mentionat asta iarasi nu obtine nici o informatie!
dar ar mai fi ceva... du-te la adresa respectiva... fara sa spui cine esti si intreaba vecinii, de preferat pe cei batrani, ce stie de familia care a locuit la adresa...
poate stie cineva ceva... e imposibil ca mama sau bunica sa nu fi avut prieteni prin vecini!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La politiei capitalei, faceti o cerere, mergeti la ei, toate datele se gasesc in calculatorul lor, numai daca nu ati fost adoptata de catre ei, atunci datele nu va pot fi destainuite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre tata, o sa va spuna mama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai andrutza ce sa intrebi daca nu stim, a fost adoptata sau nu? in cazul adoptiei nu o sa afle decat foarte foarte greu, legal n-are voie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil ca mama sa dea in judecata persoana care ofera informatia, la asta te-ai gandit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cineva voteaza aiurea pe pagina asta, Caroline tu ai votat nefolositor l a mine? sa te tin minte si alta data nu iti mai ofer nici o informatie si te punctez si eu punct coada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum Caroline eu ma dau de ceasul al douzecelea aici imi dau cu presupusul impreuna cu Andrutza pentru ca dumneata nu doresti sa dai detalii si pana la urma ma notezi cu nefolositor, cum vine asta? Trebuia sa intervii si sa spui care sunt datele problemei daca vrei sa fii ajutata, mi s- parut absolut rautate eu sa incerc sa te ajut si tu sa nu-mi dai detalii dar sa imi dai nefolositor, nu ma intereseaza notarea dar nu esti corecta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt copil adoptat si parintii mei biologici au intentat proceses persoanelor care m-au ajutat sa-i identific, asta ca sa intelegi, deci am vrut sa stii ca sa nu interpretezi aiutea, chiar m-am suparat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici e dificil. cel mai bine ar fi sa poti afla care este numarul de dosar la tribunalul din orasul de unde esti, in baza caruia s-au strans toate arhivele. sau macar data adoptiei. atunci, te duci la tribunal, la arhiva, ceri registrul din anul in care s-a facut adoptia si te uiti si tu... cauti cu cel putin 8 luni inainte de la data deciziei.

procesul total de adoptie dureaza cel putin 7 luni...

mult succes. daca mai vrei informatii, ma poti contacta la email: adriandorel.sandu@gmail.com

| caroline explică:

A...stiam ca e dreptul meu sa aflu despre parintii biologici... e ilegal sa mi se ascunda chestiile astea... daca era vorba sa afle altcineva chestiunile astea, atunci da, era ilegal, dar fiind vorba de mine, stiu ca am dreptul sa aflu...

| caroline explică:

Aaa...inca ceva...despre tata pot sa o intreb pe mama, insa daca ea nu vrea sa-mi spuna? daca nu mai tine minte? daca imi zice o persoana gresita? eu cum aflu adevarul?