| Tooooo a întrebat:

Cum pot sa demonstrez ca un text apartine genului liric? Am nevoie mare de raspunsul vostru funda si vot

Răspuns Câştigător
| justmeraul a răspuns:

Prin prezenta eului liric
compozitia textului liric: secvente lirice,planuri,tablouri.
sentimente,idei,conceptii,atitudini exprimate direct.
cadrul liric:coordonate spatiale si temporale subiective.
contine imagini artistice:auditive,vizuale, olfactive, sinestezia.
contine figuri de stil, este scrie in versuri sau in proza

| Sfetcu_Andrei_1984 a răspuns (pentru justmeraul):

In genul liric nu exista eu liric

| Awwr_Emy_2002 a răspuns (pentru justmeraul):

Nu exista eul liric aici

6 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Pai afli ce inseamna genul liric si dupa cauti texte care apartin acestui gen si demonstrezi facand analogie la definitie

| LoveToSmile a răspuns:

Autorul isi exprima direct gandurile, ideile si sentimentele.Este prezent eul liric, figurile de stil, versurile cu rima, ritm si masurawinking

| IsabellaVampire1fan a răspuns:

Google