Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2741510intrebari
Ultimele intrebari
StarShinerS
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
29 Aug
SATI 264.578AFISARI
123.777VIZITE
109.426V. UNICI
2 Iunie 2010
Maria_3931 intreaba:

Cum pot sa gasesc arborele genealogic al familiei mele?(fara raspunsuri cum ar fi intreabati familia)...

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    2 Iunie 2010 13:24
    Ioandelasal a răspuns:

Nu poti gasi un arbore genealogic, trebuie sa-l faci tu, strangand date de la starea civila, de la biserica, de la oameni care ti-au cunoscut familia, eventual si de la Arhivele Statului. Succes!

• 38 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • |< <
    1 - 29 (din 39)
    > >|
  • 2 Iunie 2010 14:37
    kongeriket a răspuns:
    Gata făcut, aşa cum ţi s-a spus deja, nu-l găseşti decât dacă eşti din ceva familie de boieri sau familie regală.
    De făcut, se face cam aşa: Întrebi părinţii în ce localităţi s-au născut.
    Apoi, cauţi în cele două localităţi (la primăriile locale) de părinţii părinţilor tăi şi de locul de naştere al acestora. Astfel îţi ştii bunicii.
    Mai apoi, mergi în primăriile localităţilor de baştină a bunicilor. Şi astfel îţi cunoşti străbunicii.
    De la străbunici încolo, trebuie să te adresezi bisericii confesionale de care au aparţinut (străbunicii mei erau atei aşa că a trebuit să merg la Arhivele Statului).
    La Arhivele Statului se ajunge foarte greu (sunt mulţi doritori, se merge pe bază de programare şi... unde mai pui şi grevele şi personalul slab pregătit).
    Îţi doresc mult succes în căutarea ta!
  • 2 Iunie 2010 14:37
    moonY a răspuns:
    intreaba-ti familia
  • 2 Iunie 2010 13:21
    maya_7683 a răspuns:
    De gasit nu il gasesti nicaieri doar daca il faci tu.acuma nu stiu daca ai cautat pe net idei de intocmire al acestui arbore dar, iata ce am gasit eu. Poate te ajuta, daca nu...
    Exista mai multe cai de a aranja arborele genealogic. Cele 3 metode ce sunt prezentate mai jos sunt cele mai populare.

Graficul ascendentului (diagrama stramosilor)

Pasi

1. Inainte de a incepe, cautati prin casa sau intrebati membrii familiei daca au o harta genealogica - puteti salva mult timp.
    2. Incepeti aceasta diagrama cu dvs dupa care treceti la stramosi in ordinea invers cronologica.
    3. Scrieti-va numele in jumatatea unei pagini puse pe orizontala, in partea stanga; includeti data si locul nasterii.
    4. Scrieti numele tatalui dvs in partea de sus, dreapta, a numelui dvs. Treceti datele si locurile unde s-a nascut, s-a casatorit si daca este cazul unde a murit.
    5. Scrieti numele mamei dvs in partea de jos, dreapta, a numelui dvs. Treceti datele si locurile unde s-a nascut, s-a casatorit si daca este cazul unde a murit.
    6. Scrieti numele bunicului din partea tatalui, in partea dreapta, deasupra numelui tatalui, incluzand toate informatiile necesare mentionate mai sus.
    7. Scrieti numele bunicii din partea tatalui, in partea dreapta sub numele tatalui, scriind detaliile necesare.
    8. Repetati acest model de informatii pentru bunicii din partea mamei si pentru ceilalti stramosi pe care doriti sa ii identificati.

Sfaturi

* Aceasta diagrama detecteaza numai rudele directe de sange, omitand ramurile „colaterale", care includ fratii, matusile/unchii si nepotii/nepoatele.
    * In acest tip de diagrama este obisnuit sa se scrie numele tatalui deasupra numelui mamei.

Schema descendentilor sub forma de grafic

Pasi

1. Incepeti acest tip de schema cu stramosul unei linii si urmariti descendentii din generatie in generatie.
    2. Scrieti in partea de sus a hartiei, unul langa altul, numele primului cuplu, sot si sotie, despre care vreti sa aflati informatii;...
  • 2 Iunie 2010 12:56
    satellite a răspuns:
    Unde ai vrea sa-l gasesti? Nu cred ca ti l-a facut cineva ( doar daca nu faci parte dintr-o familie regala )
  • 23 Octombrie 2011 12:39
    RazvanPopa a răspuns:
    Fata aceia de a scris de m-a innebunit trebuia sa primeasc funda.
  • Raspuns utilizator suspendat
  • 28 Iunie 2010 16:58
    Raspuns anonim:
    incearca sa cauti in garti si pe internet asa sigur vei gasi o cale
  • 4 August 2010 14:40
    Raspuns anonim:
    Nu stiu.
  • 6 August 2010 09:43
    Raspuns anonim:
    Esti foarte frumoasa si as vrea sa fi cu mine
  • 13 August 2010 15:59
    Raspuns anonim:
    Cauta in vraza iscoadei cu cinci capete
  • 6 Septembrie 2010 21:31
    Raspuns anonim:
    Ia o foaie si un creion si incepe prin a-ti intreba parintii despre fratii si parintii lor. Pentru fiecare persoana pe care ti-o mentioneaza ei, intrebi si de sot/sotie, parinti si copii. Daca parintii nu stiu, iti intrebi bunicii, respectand aceeasi regula: sot/sotie, frati/surori, copii si parinti, pentru fiecare nume aflat.

Ca sa tii evidenta in calculator, ia de pe www.myheritage.com un program gratuit f bun.
  • 22 Septembrie 2010 18:17
    Raspuns anonim:
    Cauta-ma pe skipe dj_farfan si iti arat totul despre familia ta
  • 5 Octombrie 2010 17:33
    Raspuns anonim:
    Nu stiu scrie pe google si gasesti ca asa am gasit si eu!
  • 13 Octombrie 2010 17:17
    Raspuns anonim:
    Arborele genealogic al familiei mela si zici numele taude familie
  • 18 Octombrie 2010 16:10
    Raspuns anonim:
    Nu ama ca sata caut si yooo crying
  • 26 Octombrie 2010 17:51
    Raspuns anonim:
    Ce ma intrebi
  • 31 Octombrie 2010 10:13
    Raspuns anonim:
    Cautal pe o carte de la librarie sau pe google
  • 12 Noiembrie 2010 16:37
    Raspuns anonim:
    Daca ai o bunica sau o strabunica sau o ruda batrana intreab-o pe ea
  • 12 Noiembrie 2010 18:54
    Raspuns anonim:
    Sa sugi acadeaua
  • 12 Noiembrie 2010 18:56
    Raspuns anonim:
    Depinde docaesti frumoasa cati ani ai cu ce te ocupi
  • 12 Noiembrie 2010 19:02
    Raspuns anonim:
    Depinde docaesti frumoasa cati ani ai cu ce te ocupi daca esti prostituata
  • 16 Noiembrie 2010 10:26
    Raspuns anonim:
    Eu cred ca as putea gasi acest arbore prin studiu.
  • 16 Noiembrie 2010 15:10
    Raspuns anonim:
    HArta GEneologicA
  • 19 Noiembrie 2010 23:57
    Raspuns anonim:
    Ba Maria.iti raspund eu la intrebare:Mai bine faci ca CRBL in reclama de la VODAFONE: "ai vazut arborele genealogic al familiei mele?" -"Cauta-l pe GOOGLE!"laughing scz.stiu ca n-are sensXD
  • 4 Decembrie 2010 20:47
    Raspuns anonim:
    Poti cauta si gasi pana in 3-4 maxim generatii prin metodele spuse de ioan, dar mai departe numai daca cauti in arhivele de la Viena ce au tinut evidenta populatiei( a Transilvaniei cel putin)
  • 15 Decembrie 2010 17:01
    Raspuns anonim:
    Gandeste-te
  • 22 Decembrie 2010 16:45
    Raspuns anonim:
    Cautal pe net
  • 4 Ianuarie 2011 19:00
    Raspuns anonim:
    Eu imi stiu membri familiei pentru ca in casa avem o carte de pe vremea primului om cu numele familiei mele cel mai important a fost un conducator de tara a domnit 30 de ani dar a murit.

• 9 Ianuarie 2011 12:14
    Raspuns anonim:
    Nu stiu
  • |< <
    1 - 29 (din 39)
    > >|