| Alexandraaaaaaaaxdd123 a întrebat:

Cum pot scapa de mama?
E o chestie serioasa, deja am cedat psihic.Va rog sa-mi cititi povestea si sa ma ajutati!
Eu locuiesc cu mama si bunica,cu tata nu.
Mama are un prieten, iar ei mereu se cearta mereu scandal si numai pot..mereu tipete,urlete, cutite la gat din partea mamei.parca a innebunit-o barbatul acesta.
Eu nu sunt pe numele lui tata,ci pe numele lui mama,iar mama neavand bani nu a putut incheia acel divort. Un sfat ceva eu vreau sa ma mut la tata, dar nu sunt pe numele lui ..alta solutie sa plec la el? Am 14 ani.

13 răspunsuri:
| grab a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau si roaga-l sa inetrvina sa te ia la el sau sa ii dea mamei tale niste ultimatumuri in ce te priveste ca daca nu se potoleste o da in judecata si te ia de la ei cu forta.

| ubox7007 a răspuns:

Uneori e bine sa te gandesti la tot ce a facut bine persoana pe care nu o suporti si atuncea iti poti da seama cu adevarat, gandeste-te si la ce a facut tatal tau, cat te vrea el pe tine. Nu vrea sa zic ca nu te vrea sua ca maicata are dreptate sau chesti d-alea, dar e bine sa gandesti cu gandurile pe o foaie, in general nu numai in problema asta, cel mai bine este sa apelezi la diriginta/politist/avocat ca sa pui o astfel de intrebare. oricum cred, doar cred, ca acuma poti alege tu singura cu cine vrei sa stai pentru ca ai trecut de 14 ani. Problema asta e foarte complicata totusi si TPU e... oricum ii de rahat situatia in care esti, incearca sa te refugiezi in invatatura si religie (la modul easy nu hard core happy si mai asculta rap, in caz ca nu asculti, dar oricum tu stii prin ce treci nu niste straini pe TPU) Sa te ajute Dumnezeu. P.S. daca situatia cu bani e de rahat, incearca sa strangi cati mai multi (parerea mea) adica fara cluburi iesiri scumpe, adica na te duci mai spargi ceva, dar cu limita si incearca sa strangi pentru a te "asigura" pe la liceu cand se va cere mai mult... dupa la facultate vei putea munci cat de cat si te descurci. Cred ca esti o fata faina, macar poza de profil imi placewinking (desi stiu ca nu e a ta, nu-s chiar retard)

| Nonameagain a răspuns:

Nu e vina mamei tale, nu de ea trebuie sa scapi. Vorbeste cu diriginta sa te sfatuiasca cum sa sesizezi Protectia copilului si, eventual, Politia.
Daca tatal genitor nu te-a recunoscut, crezi ca e mai bun? Crezi ca vei trai bine cu el? Eu, nu cred.

| Alexandraaaaaaaaxdd123 explică (pentru Nonameagain):

Ba da vina ei este! Tatal meu stiu ca e tatal meu ma iubeste ma vrea e calm. tata nu are nici el prea multi bani

| Nonameagain a răspuns (pentru Alexandraaaaaaaaxdd123):

Tu acum esti suparata si nu judeci limpede.
Vina mamei tale este ca il tolereaza pe iubit in casa ei. De ce nu il da afara, numai ea stie.
Cit despre "iubitorul' tata, ti-a spus vreodata de ce nu te-a recunoscut desi era casatorit cu mama ta? Aici nu e vorba de bani.
Calmeaza-te si gindeste limpede. Daca tot nu este bine, vorbeste cu diriginta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandraaaaaaaaxdd123):

Pai cum a zis nonameagain ar fi cea mai buna alegere as zice, solicita ajutorul celor care iti cunosc mai bine situatia, incearca sa iti contactezi tatal, discuta pe tema asta cu cineva caruia ii pasa de tine si vrea sa te ajute si poate asta

| nimeniooda a răspuns:

Incearca sa dai de tatal tau natural, care dupa cum vad il iubesti foarte mult si probabil si el pe tite, si roaga-l sa te ajute cu problema asta...Gandestete ca poate mama ta nu e de vina,poate pur si simplu nu a avut de ales,nu poti sti cu adevarat, poate e santajata, nu ai cum sa stii, si avand in vedere ca traiesti, ai calculator inseamna ca totusi nu e asa de grav, in plus daca nu te-ar iubi deloc te-ar fi dat in adoptie sau pur si simplu te-ar fi lasat tatalui tau.Este o problema familiala si probabil ca preferi sa nu faci mare tam-tam cu politie si protectia copilului...Totusi spuneai ca stai si cu bunica ta, nu? Atunci ea nu te ajuta? Nu-ti da un sfat? Ai putea incerca sa ii ceri sfatul si sa-i spui ce se indampla si perspectiva din care vezi tu lucrurile.Nu recomand sa pleci de acasa neaparat, pentru ca probabil politia ii va lua apararea mamei si te va duce inapoi unde va fi un scandal-monstru de care mai bine ne lipsim.Ai mai putea sa incerci sa discuti cu "prietenul" mamei tale, incearca sa-l cunosti, incearca sa fi coplul perfect, sa nu aiba ce sa-ti reproseze nimeni, nici macar mama ta.Eu cred ca totusi cel mai bine ar fi sa vorbesti cu tatal tau natural si sa faci ceea ce credeti voi ca e mai bine. Daca doresti mai multe detalii astept intrebari.

| Alexandraaaaaaaaxdd123 explică (pentru nimeniooda):

Da ma iubeste, dar ei doi se cearta din nimicuri ..si m-am saturat! as putea pleca la el? mama nu ma lasa iar eu nu sunt pe numele tatalui si sunt minora. tatalui meu ii pasa de mine numai ca nu a avut bani sa ma treaca pe numele lui!

| Nonameagain a răspuns (pentru Alexandraaaaaaaaxdd123):

Draguta, de unde ideea ca tatal trebuie sa plateasca pentru a te recunoaste (a te trece pe numele sau, cum spui)?!?
Ori te-a mintit cineva, ori incerci tu sa ne manipulezi. Cea ce spui, e o aberatie.
Daca tata era casatorit cu mama, automat erai trecuta pe numele lui. Si chiar daca nu ar fi fost casatoriti, dar voia sa te recunoasca, era suficienta o declaratie de recunoastere a copilului. Afirmatiile tale se contrazic toate (casatorie, divort, recunoastere etc).

| mleonte81 a răspuns:

Stai la tine in camera si ignora cand vezi ca se cearta, lasa-i in treaba lor, nu te baga sa nu ai de suferit.

| nokautone a răspuns:

Daca tatal tau este mai calm si crezi ca este mai bine acolo ar trebui sa.i spui mamei, tale desore decizia ta

| Alexandraaaaaaaaxdd123 explică (pentru nokautone):

Nu intelege, nu ma lasa la el, dar trebuie sa existe o cale

| nokautone a răspuns:

Pai daca tu crezi ca ar trebui s.a mergi la tatal tau du-te... sper s.a fie totul bine :*