| Effyyyy a întrebat:

Cum sa fac sa spun mereu..adevaru?happyFunda

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! mintind mereu te vei obisnui si minciuna va face parte din viata ta mere..adevarul e cea mai buna arma si putere de convingere si vei avea numai de castigat.

| Crisu a răspuns:

Cand ai o situatie in care ai de ales daca sa spui adevarul sau sa minti, incearca sa te gandesti la adevar... si la faptul ca cel mai bun lucru pe care il poti face, este sa spui adevarul. Trebuie sa fi constient/a de faptul ca daca minti, oricum odata si odata tot se va afla adevarul, chit ca te dai dai singur/a de gol. Incearca sa te gandesti la consecinte, si ca adevarul este cea mai buna si corecta cale. :*

| sabin89 a răspuns:

Pai nici nu e bine sa spui intotdeauna adevarul. Nu e bine, de exemplu, sa dai pe faţă secretul prietenului tau, chiar daca ti se cere. Dar in general e bine sa spui adevarul, bineinteles.

| Ciuuf a răspuns:

Nu poti!
Vorba aia:Omul nu poate trai fara minciuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pur si simplu il spui, de preferat pe ocolite ca sa nu ranesti unele persoane.
Si eu o stiu cel mai bine pentru ca aveam tendinta sa le zic direct " X are prieten. ", " Y nu vrea sa fie cu tine doar se plictiseste. " si tot asa.

| NeneaGogu a răspuns:

Gandeste pozitiv

| benga94 a răspuns:

Foarte simplu spui tot ce simnti si tot ce faci fara sa ai nici o inhibitie, dar tine minte uneori adevarul doare si e bine sa il tii numai pentru tine!

| victoria00 a răspuns:

Ca sa spui mereu adevarul trebuie sa ai incredere in tine.
Eu cred ca nu in orice situatie e chiar indicat sa spui adevarul,ci doar acolo unde constiinta ta iti spune ca trebuie.

De exemplu,cand de intalnesti cu o prietena (sau cineva drag) si e foarte fericita ca te vede, va pupati, imbratisati, apoi te intreaba cum ii sta cu noua tunsoare, de care ea e foarte incantata, daca ii spui ca arata groaznic si nu stii cum de poate trai cu asa ceva pe cap, iti dai seama ca i se duce tot entuzuasmul.Nu iti recomand sa minti, dar uneori, pentru a evita sa ranesti pe cineva, mai bine nu spune nimic. O zi frumoasa!

| serghey10 a răspuns:

Spune-l pur si simplu; nu te gandi la consecintele lui happy

| Jessyka a răspuns:

Stiu...nu este usor sa spui mereu adevarul.Mai ales in cazul meulaughingpuppy dog eyes...pentru a putea spune adevarul trebuie sa stii ce se va intampla. Daca minti minciuna se intoarce impotriva ta odata si odata si va fi mult mai grav ca si cand ai spune adevarul.Acea persoana se va supara atunci pe moment dar ii va trece si va realiza cat de sincera esti:Xpuppy dog eyes