| mami8nero a întrebat:

Cum sa-mi fac sotul sa nu mai bea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din intamplare am ajuns aici pe site, tot din intamplare m-am oprit la intrebarea ta...am 44 de ani, sotul meu este alcoolic.am luptat de 23 de ani cu boala lui, acum are ciroza, este ff bolnav si totusi bea in continuare. sfatul meu :VEZI DE VIATA TA, PE CINE NU LASI SA MOARA NU TE LASA SA TRAIESTI. e cumplit unde poate duce alcoolismul.

24 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Nu il ajuta incuranjandu-i comportamentul. Nu il ajuta sa ajunga la pat. Nu il lasa sa conduca daca a baut. Nu ii permite sa tipe, sa se certe sau sa se agite atunci cand bea. Nu vorbi cu el, paraseste camera sau casa, inchide si incuie usa in urma ta. Nu ii cumpara alcool, chiar daca te implora in genunchi! Nu il trata diferit doar pentru ca are o problema cu bautura. Nu ii da atentie speciala atunci cand bea.
Atunci cand sotul tau este treaz, acorda-i atentie mai multa. Spune-i cat de mult il iubesti pe el, si nu boala. Vorbeste cu el si despre noile limite. Scrie-i o lista si lipeste-o cu un magnet pe frigider (ca sa nu iti mai spuna ca a uitat discutia). Spune-i despre toate lucrurile urate pe care vi le face tie si familiei tale atunci cand bea. Trebuie sa stie.SUCCES.

Bula
| Bula a răspuns:

Sunt perfect de acord cu metodele si sfaturile ante-vorbitorilor, pe care le completez inca cu doua idei:
1. Cand da semne ca are ORICE boala (chiar si o febra cauzata de raceala poate fi motiv), mergi impreuna cu el la medic. Evident la unul cu care ai discutat deja in prealabil cazul. Medicul trebuie "sa-l vrajeasca", sa-l sperie "un pic": sa-l trimita la analize, radiografie etc si sa-i gaseasca ceva boala f complicata de pronuntat ca nume, dar sa fie catusi de plauzibila ca este din cauza bauturilor. Un fel de "bau-bau". Tu acasa continui si-l intrebi cand sta pe ganduri: "daca Doamne fereste, moare ce vor face persoanele cei dragi (la care tine)... Repetand idea, ii intra in subconstient si are efectul scontat. Sa nu fortezi "nota"! Politica pasilor marunti, dar siguri.
2. Cand este suficient de "imbibat" cu idea, prinde un moment de sperietura, deceptie, clipa in care i poti oferi ocazia sa scape singur de bautura; sa arunce CU PROPRIA MANA si benevol orice rest de bauturi ce se mai afla in casa. Este un medicament, "Antalcool", care i se poate administra in mancare, care provoaca greturi daca consuma alcool. Acest aspect trebuie sa discuti tot cu medicul.
Metoda a fost testata de mai multe ori si a dat rezultat!
Succes la dezalcoolizare!

| crisa a răspuns:

Mergi la farmacie si ia Antalcool, pastile pe care i le poti pune (pisate) in mancare, bautura, dulciuri, etc. Cere mai multe detalii de la farmacista.
Cunosc un alcoolic care s-a vindecat in urma "tratamentului" cu antalcool. Desi inca are tendinta de a bea mai mult decat trebuie, pastilele isi fac efectul si a doua zi va da totul afara.winking (dupa care nu va mai bea cel putin o saptamana)
Chestia cu doctorul, ca sa-l sperie, e frectie la picior de lemn, pentru un alcoolic.
Crede-ma, mami8nero, ca din toate incercarile avute de o femeie in vindecarea sotului ei alcoolic, singurul care a avut efect a fost Antalcool-ul. Iar acum imbatranesc impreuna fericiti (amandoi au in jur de 50 de ani), el fiind un alt om, aratandu-si adevaratele calitati, pe care alcoolul le "blocase" vreme de multi ani!winking

cristian
| cristian a răspuns:

Tu nu poti face nimic daca el nu vrea.Betia este o patima grea.Numai sapa si lopata rezolva problema.
Multi isi iau angajamente in fata sotiilor ca se lasa de bautura ca vor fi baieti cuminti pana a doua zi.
Sunt multe drame in multe familii din pricina acestui viciu.
Incearca sa gasesti pe net diverse ipostaze cu betivani, boschetari si aratale sotului.In acest fel poate va fi profund dezgustat de ceea ce vede si se va hotari sa faca pasul decisiv de a renunta la bautura.Arata-i betivani burduhanosi si dezgustatori, cazuti pe strazi si in santuri, cazuti prin cimitire printre morminte si intreaba-l daca-i place ceea ce vede?
Multi au incercat pe la diverse spitale la dezalcolizare, pe la vrajitoare, leacuri babesti.
Daca are un anumit anturaj este greu. Daca scapa de anturaj in scurt timp isi face altul.

Alte răspunsuri
| pitbull60 a răspuns:

Da.pai ce pot eu sa iti zic tie. dupa cum ezi raspunsurile sunt impartite.multe pareri 1lucru sa nu uiti. orice ai face si orice i-ai spune tu lui probabil cand e treaz el constientizeaza, dar in momentul in care s-a dus la munca sau se duce sa faca ceva cumparaturi e de ajuns sa beie doar o bere ca uita de tot ce i-ai zis.crede-ma.doar sa simta gustul ca,, l-ai pierdut,, trebuie sa il convingi sa mearga la un psiholog.acolo sunt sanse sa inteleaga ca nu e buna calea pe care a luat-o el! sper sa ne mai auzim si sa ne zici ce ai rezolvat pana la urma. dar si tu trebuie sa fii tare si sa nu te lasi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa mi fac sotu sa nu mai bea si sa nu faca scandal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetelor, incercati "antalcool"un medicament vindut in farmacii.are un efect bun, care ii fac pe betivi sa respingabautura, isi stiu norma. maxim 100 gr.doza recomandata ar fi 1/5 pastila (in mincare o pisati dar sa nu stie persoana care vreti s-o lecuiti)-functioneaza.incercati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul meu bea de cate ori vine cineva.dexzeplu azi a venit finu si a baut dela ora12la ora8. 00

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tatal meu bea chiar acum de pasti mama n a avut de cand e casatorita un paste sau craciun o sarbatoare ceva fericita imi pare rau pentru amandoi tata acum imi zice ca vrea sa divorteze sal lasam in ace si ma intreaba cu cine vreau sa raman am doar 12 ani ce sa fac mai am si o sora ajutati-ma orice sfat e bine venit am auzit-o pe mama ca ar putea muri are o boala si cu ficatul nu vreau sa-mi pierd mama si nici pe tata va rog ajutati-ma sa-mi recapat familia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sotul meu s-a dus singur (beat)la medic si i-a dat medicamente ca sa nu mai bea. Le-a luat o luna, dar in aceea luna eu am fost la pamant.Era ca un copil, nu stia pe ce lume traieste, era ca un drogat, nu mai putea sa se duca nici la servici.Trebuia sa-l duc la baie, sa-l aduc de la baie, ridea singur, plangea...era o adevarata leguma. Sfatul meu e sa nu-i dai medicamente pe ascuns(asta in cazul ca nu vrei sa scapi de el) ca nu rezolvi nimic.Si crede-ma, te inteleg, sunt in aceeasi situatie si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragelor in primul rand ceau. Sotul meu bea enorm ai dau si eu antialcol naturist bea vin cate 4 litri de vin alb pe zi nu stiu ce sa mai fac cu el dati-mi un sfat multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragelor in primul rand ceau. Sotul meu bea enorm ai dau si eu antialcol naturist bea vin cate 4 litri de vin alb pe zi nu stiu ce sa mai fac cu el dati-mi un sfat multumesc. dayzy31

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa fac sa nu mai bea sotul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie, imi pare rau sa vad, sa aud, ca din ce in ce sunt mai multi cei ce-si "ineaca amarul in bautura"nu ai ce sa-i faci, doar el singur ar putea sa se lase de baut, doar daca ar avea constiinta, compasiune, daca ar gandi cat rau face celor din jurul lui, am incercat si eu multe metode, fara sa-i dau pastile, ca tot nu tine, am plecat de acasa cu tot cu copil, a venit dupa mine, am refuzat sa ma mai culc cu el, au inceput alte reprosuri, am discutat, am cerut ajutorul neamurilor, prietenilor, am incercat cu ajutorul fetitei, care este sufletul lui, degeaba, imi pare rau, doar ei pot renunta la acest viciu, doar ei ne pot cere ajutorul de care au nevoie atat de mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si sotul meu bea foarte mult.Sincer nu mai stiu ce metoda sa aplic
. Avem 2 copii minunati, dar nici de dragul lor nu vrea sa se lase de alcool.Problema e ca nici nu vrea sa ne despartim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta vreau si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pun aceeasi intrebare de 10 ani. Azi se implinesc 10 ani de cand am venit in casa lui.Ar fi trebuit sa sarbatorim, dar el e undeva, beat, numai el stie unde e, nici macar nu raspunde la telefon. De 3 zile vine la miezul noptii, doarme si dimineata pleaca iar. Am constatat in acesti 10 ani ca el e singurul care se poate ajuta. L-am ajutat in toate felurile : am fost la medic de nenumarate ori, a cooperat, a avut chiar mai mult de 1 an in care nu a baut deloc, 8 luni, 6 luni, iar un an. Dar mereu revine la aceeasi pasiune. I-am fost alaturi, l-am inteles, am considerat ca e o boala, ne-am certat, l-am amenintat ca-l parasesc, am incercat toate variantele posibile. Totul e de moment, dupa o aptamana sau o luna sau 6 luni tot la sticla se intoarce. Am incercat tratamente naturiste, medicamentoase,( antidepresive, antalcool, formule de tot felul, ceaiuri...) pana cand nu mai am ce sa incerc, si nu mai am puterea sa mai rabd. Imi pare rau ca va dezamagesc dar cred ca un alcoolic nu se vindeca. Si imi dau seama ca am irosit 10 ani din viata, cu toate ca m-am ales cu cel mai reusit copil de pe pamant, care sper ca o sa creasca fericit ( sper sa reusesc sa ma rup de le definitiv ) fara sa -si vada tatal beat. Mai bine fara...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu stiu cum sa incep. in momentul acesta sunt forte derutata.sotul meu de o saptamana nu se trezestesi a inceput sa fie si violent.nu numai cu mine si cu baietelul cel mare. a+s vrea sa+l parasesc dar imi este mila si de el. baiatul meu este si el disperat.parintii lui imi sar in cap pentru ca el ii minte. desi socri mei stiu ca el bea tot ii ia apararea. specific el bea de cand neam casatorit, dar a inceput sa bea din ce in ce mai mult si sa devina violent.imi pare re rau de copilul cel mare care imi spune inruna ca nu mai suporta. familia mea imi spune sa il parasesc ca nu se va lasa niciodata de baut. nu stiu ce sa fac, plang intrunasi simt ca nu mai am putere, nu am chef sa fac nimic in casa, nu am chef sa ies din casa, cateodata nu pot sa mai suport nici intrebarile copiilor.nu stiu ce sa fac sa le fie bine copiilor si sotuluica ii iubesc. dar simt ca nu mai am putere si nu stiu cui sa-i cer ajutorul.sunt disperata. ajutati-ma sa iau o decizie corecta.cu el am discutat de milioane de ori cand a fost treaz si atunci tace din gura nu zice absolut nimic, nu scoate nici o vorba, deci tace. va rog ajutati-ma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa mai fac ca sa nu beie, am incercat sa-i fac de toate dar nu vrea sa inteleaga, cred ca este mai bine sa ma duc de la el cu totul

| username_7558 a răspuns:

Vorbeşte cu el de dimineaţă şi explică-i. Sau când ia o pauză de la alcool, şi sunteţi voi chiar după (sau înainte de )momentele intime, încearcă să îl convingi, e mai uşor.
Apoi, poţi încerca metode radicale, cum ar fi să îi dai atât de mult de băut încât să îi vină rău... ştiu că la mine a funcţionat. rolling eyes
Poţi încerca numeroase medicamente farmaceutice pe bază de plante, pe care i le poţi administra chiar fără să ştie, multe sunt sub formă de picături (tincturi) sau prafuri uscate care merg puse în mâncare. Asta îi va reduce foarte mult pofta de alcool, dar şi toleranţa. În cazurile fericite, nu îşi va da seama, decât când se va trezi la un moment dat că nu poate să bea deloc şi nici nu îi place.
Îi mai poţi spune că nu îţi place să îl vezi când bea (asta trebuie să îi zici oricum) şi că de fiecare dată când va face asta, vei pleca, fie că sunteţi în oraş sau acasă, funcţionează foarte bine. Sunt sigur că îţi place să te duci să te uiţi prin magazine, să mai stai cu prietenele de vorbă, fară barbaţi prin preajmă. El va continua să bea o dată, de două ori, dar va vedea cât de urâtă este alternativa, şi va trebui să îşi potolească viciile.
Dacă e grav, poţi să ameninţi că te duci la părinţi să locuieşti. Chiar dacă nu pare impresionat, e bine să te duci câteva zile, şi îţi zic eu că o să vadă cât de urât e să te întorci acasă şi să fii singur.
Pe scurt, trebuie să îi oferi alternativa, alcoolul sau tu. Asta se explică foarte simplu, ceva de genul "Mie nu îmi place alcoolul, şi cu atât mai puţin când bei, deci ai de ales"; sună radical, şi e posibil să reacţioneze urât, dar dacă îi pasă de tine, nu vei avea probleme.

| anamea87 a răspuns:

Nu ai ce sa faci tu, daca el nu renunta singur. La fel sunt si eu si am si 2 fetite si am incercat toate posibilitatile (am plecat cu fetele la mama 2 luni, a vorbit toti cu el, dar se schimba 1 sau 2 saptamani si apoi o ia de la capat. eu am 6 ani si tot asa e, si pe deasupra e si tanar are25 ani cred ca peste 10 ani daca nu se schimba pana atunci va deveni sa doarma cu bautura la cap.Eu m-am saturat si de accea nu meritam sa stam cu asa fiinte care nu le pasa de ceilalti decat sa le fie lor bine.Ma gandesc la fetele mele si nu vreau sa ma judece mai tarziu pentru ca au vazut doar un om care tot timpul e beat si care tipa si se crede cocos dar de fapt nu e nimic. Gandeste-te bine ca trece viata si nu mai poti da inapoi.

| Duma_Florica_1967 a răspuns:

Cum sa fac sa nu mai bea baiatul meu

| l4ry89 a răspuns:

Servus.eu am 22 de ani, stau cu un baiat care are 27 de ani.stam impreuna de aproape 6 ani, avem 2 copii mici si el a inceput sa bea tot mai mult si nu stiu ce sa ii mai fac ca sa-l conving sa se lase.nu face scandal nici beat nici treaz, nu tipa.dar prefera sa isi petreaca timpul la bar chiar daca nu sunt bani.eu nu zic ca un barbat care lucreaza o zi intreaga sa nu bea o bere,daca e placerea lui sa o bea la bar,sa o bea, dar sa isi mai aminteasca ca are si o familie acasa. daca eu ii spun ceva el zice ca e vina mea, ca de ce ii fac gura.si asa incepem sa ne certam. daca ar renunta la bar ar fi barbatul perfect.eu nu ies niciodata, nu am prietene cu care sa ies, deci nu imi poate reprosa nimic.ar fi in stare sa renunte la copii numai sa il las in pace sa bea linistit.nu stiu ce sa ma mai fac cu el.imi pare rau de el ca este un baiat bun.