| Meli2314 a întrebat:

Cum v-ati inteles cu colegii in liceu? V-ati integrat repede? Imi e frica, trec abia a 9-a si mi-e teama sa nu ma ignore. Ce sfaturi imi dati?

10 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Dupa aproape jumatate de an am inceput sa ma cunosc mai bine cu toti, iar prin clasele a 11-a si a 12-a am fost cei mai buni prieteni (bineinteles, cu o parte din baieti, nu poti sa fii tovaras cu toata clasa). Pe langa faptul ca ne intelegeam foarte bine la liceu, mai faceam si diferite activitati impreuna in timpul liber. Nu prea am ce sfat sa-ti dau. Incearca sa fii tu, sa nu te comporti diferit pentru a atrage atentia. Lasa timpul sa se treaca, e imposibil sa nu-ti faci prieteni.

| Violleta2022 a răspuns:

Acum ai sansa sa fii foarte popular si privit diferit fata de scoala generala, este un nou inceput pentru tine si atentie, de primele tale gesturi si cuvinte depinde impresia care o faci celorlalti.
Fii respectuos, amabil si dragut cu toata lumea, saluta pe toti si zambeste-le, oamnii vor fii cuceriti imediat si vei deveni popular, chiar facandu-ti prieteni noi!

| justanotheruser99 a răspuns:

Sincer, chiar foarte bine. Am avut (si mai am laughing ) niste colegi super de treaba si amuzanti, iar tinand cont ca sunt foarte sociabila, pot sa spun ca in clasa a 9-a m-am integrat repede si mi-am facut multi prieteni. Posibile sfaturi: fii deschisa, lasa timiditatea pentru altii, nu ar strica sa fi si amuzanta, asa ca sa bine-dispui oamenii. Restul depinde de tine happy Succes, si nu ai de ce sa iti fie frica!

| UnBroken2016 a răspuns:

Am avut un baiat care din a 8 a venit la acelasi liceu cu mine. Pentru doi ani vorbeam cu el si fratele lui, cu colegii nu aveam multe tangente. Erau idioti de astia care fumau si foarte multi cocalari. Nu voiam in grupuri de genul asa ca dupa ce am terminat liceul nu am avut nici un prieten laughing. Totusi, uitandu-ma aici la intrebari, oricat de cocalari erau cel putin isi vedeau de viata lor. Aici vad ca e mult misto, mult luat in ras. Stau si se iau unii de altii, isi bat joc si alte chestii. Aiurea.

| mihaicelsfant a răspuns:

Si eu tot asa am fosthappy acum toti din scoala ma cunosclaughing. fi tu insusti app acum sunt 11

| Moryami a răspuns:

Nu are de ce sa-ti fie frica. Daca esti o persoana sociabila, te vei acomoda usor. Si nu incerca sa te imprietenesti cu toti deodata. Daca faci asta, te vor considera ciudat. Fa-ti un mic grupulet format din 2-3 colegi. Cu timpul de vei imprieteni si cu ceilalti. happy

| ambicio a răspuns:

Depinde de comportamentul tău, dacă te comporți normal cu siguranță nu o să te ignore. Cel mai bun sfat e să fi tu!

| Meli2314 explică:

Multumesc mult de sfaturi! Chiar am emotii

| Neagug27 a răspuns:

Sfat: Sa te porti natural, nu e ca si cum te-ai transfera intr-o clasa si sunt deja formate grupuri, prietenii si esti straina. Toti sunteti straini acolo, si doar cu timpul va veti acomoda unii cu altii.

| al182r a răspuns:

Nu m-am înţeles cu ei, nu m-am integrat şi există posibilitatea să se întâmple lucruri mai nasoale decât „să te ignore". Nu te mai gândi la asta, îţi poţi face rău, poţi ajunge să ai aşteptări prea mari şi când va veni prima zi de liceu...