| yadora a întrebat:

Daca as avea o putere dumnezeiasca as schimba multe in comportamentul tinerilor din ziua de azi : nu mai stiu ce e respectul, sa ajuti pe cel de aproape, sa fi demn ca esti om in lumea asta si a vei transmite un mesaj urmatoarelor generatii...totul e denaturat. Nu mai zic de droguri, prostitutie...mania masinilor de lux si avitezei... iar daca ai iei la purecat nu fac nici 2 lei(dar se dau mari cu ce limuzine au de la parinti). Cu vreo 3 zile in urma a fost un accident cumplit pe raza jud Ialomita, cand un tanar pilot de 35 de ani s-a spulberat in fractiune de secunda... avea 150 km la bord... iar impactul...nu cred ca vreti sa mai stiti cum a fost ...infernal...

Oare noi nu mai avem constiinta? Nu putem sa ne unim si sa luptam pentru o viata mai buna, mai decenta? Ce vom lasa in urma?

Răspuns Câştigător
| deeea28 a răspuns:

Si eu sunt mai mult sau mai putin suparata pe tineretul de azi si mai ales pe adolescenti, care habar n-au de viata lor, dar care nici nu vor macar sa o vada.Copiii care stiu sa te ia la misto si pe care iti vine sa-i iei la bataie pentru tupeul lor, dar eu cred ca in mare parte vina e a celor care ia crescut in primul rand si apoi a manipularii prin mass media. Probabil esti afectata de acel accident si de alte evenimente asemanatoare, dar daca o iei la rece nu ei au cea mai mare parte de vina ci cei mai mari ca ei, cei care le sunt parinti, care le dau bani si care nu au timp sa vada ce fac cu ei, societatea care-i munceste pe parinti si nu le mai da timp pentru copiii si chestii de astea. E greu sa schimbi lumea cand tot mai putini oameni realizeaza ca ne indreptam spre dezastru si tot mai multi au tot mai putin timp pentru a face ceva, sau sunt prea dispersati pentru a se unii cu ceilalti. Nu e drept, nu e corect, dar asta e viata care ne-o facem fiecare in parte cu mana noastra.

5 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Asta e generatia din care cei mai multi nu au cei 7 ani de acasa.Sunt copii de bani gata, smecherasi de 2 lei care cred ca totul li se cuvine, de unde atata constiinta la ei? Facultatea o plateste tata ca doar are bani, tot el ii plateste si proiectul de licenta, baiatul isi ia diploma si se uita la ea ca la poarta noua. Cunosc asemenea cazuri, sunt oameni de nimic, cu diploma dar nu stiu sa lege 2 vorbe, au un limbaj de mahala, daca nu luam masuri asta va fi generatia viitoare.

nony
| nony a răspuns:

Exista efectul colectiv, sau efectul turmei. Un retardat, care are masina de la taticu, ruleaza pe drumuri nationale cu 150 km.asta fiind un exemplu pentru restul retardatilor.
Inconstienta lor poate face victime, si nu moare doar el, ca nu mi-ar pare rau, dar ma omoara pe mine in drum spre munca, sau cand ma intorc acasa sa-mi vad familia.
Trebuie lucrat la mentalul colectiv, la cei 7 ani de acasa.si mai ales scolile, care au o importanta foarte mare in formarea eduactiei viitorilor ¨oameni¨.
Vor trece ani buni, dar nu este imposibil.Trebuie sa tragem toti de aceiasi sfoará.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yadora.nu incerca sa schimbi lumea.trebuie sa te schimbi tu, in raport cu cerintele lumii.fiindca daca eu am avut niste principii de viata si o educatie, copii mei o au si ei, dar ei merg inainte, cu lumea si cu valul. iar eu la un moment dat ma simt ca o closca, care are pui de rata.eu pe mal si puii in apa.asta e. ne intrebi ce lasam noi in urma? eu ma consider in urma. dar ma intreb; vreau sa tin pasul? sau sa-i las sa mearga inainte cu vremea si moravurile lor, iar eu sa tin pasul atat cat pot? fiindca am 45 de ani yadora.si copii mei 20; 17si 8 ani.deci am cativa pasi de tinut. dar tu? vrei sa ne unim? cu cine? ca tineretea spune; daca as sti? si batranetea spune; daca as putea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema nu este ca ala a murit ca un prost.Sa fie sanatos! Problema este ca daca un tampit precum acela intra in tine si te omoara pe tine si inca alti cativa pe langa.Asta este marea problema.De el nu-mi pare rau atata timp cat se crede smecher.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca noi trebuie sa tinem pasul cu noile schimbari, dar asta nu inseamna ca nu putem sa schimbam ceva in mentalitatea noii generatii, trebuie sa ne educam copii si sa-i invatam sa pretuiasca viiata si tot ceea cei inconjoara, sa le dam cum se spune cei sapte ani de acasa, desi e foarte greu cu tot ceea ce se intampla in jurul nostru, dar trebuie sa incercam si sa nu ne dam batuti.