| anonim_4396 a întrebat:

Daca imi dati un raspuns care sa imi rezolve aceasta mica dilema,dau funda,vot,si daca raspundeti la panarama la alte intrebari, funda si la alea.Intrebarea nu e deloc complicata, nu are 7 randuri.
Nu sunt timid, dar cand intalnesc oameni noi nu stiu niciodata ce subiecte de discutie sa port.Nu stiu, ce sa fac? E ca si cum as fi mut.Pur si simplu nu am idee despre ce sa vorbesc.

7 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Iei toat subiectele posibile/ imposibile incepe cu un subiect lejer/filma/muzica/jocuri/calculatoare. Apoi usor usor deviezi spre altele happy

| danay72 a răspuns:

Specialiştii au dat câteva sfaturi pentru învingerea timidităţii: „Gândiţi-vă cum să începeţi o conversaţie folosindu-vă de evenimente prezentate la ştiri, de articole din reviste, de cărţi, de hobbyuri sau de filme". „Dezvoltaţi aptitudini de comunicare prin cuvinte şi fără cuvinte, printre care se numără contactul vizual [şi] ascultarea activă." „Obligaţi-vă să faceţi lucruri de care vă e teamă." „Dacă sunteţi părinte şi aveţi un copil timid, este important să-i daţi copilului o mulţime de ocazii ca să petreacă timp cu alţi copii.

| MskDesign a răspuns:

Nu toti interactionam la fel la cunoasterea unor persoane noi. Unii sunt mai svapaiati si altii mai timizi.Se intampla oricui si nu cred ca ar trebui sa iti faci griji.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

Iti recomand sa citesti "Secretele comunicarii" de Larry King.

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frate depinde de persoana, si mie mi se intampla la fel cand discut cu cei mai in varsta decat mine, si depinde si de felul tau de a fi, esti mai timid la fel ca mine, oricum la inceput e greu si apoi totul devine usor cand e vorba de a conversa cu acea persoana, gandeste-te la subiecte de discutie si nu uita ca cine vorbeste mult gandeste putinwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E simplu! Ai doua alternative:
1: Intrebi persoana respectiva despre ea, ce muzica ii place, filme, chestii personale mai adaugi si despre tine cate ceva (pe acelasi subiect);
2: Vorbesti mult despre tine insuti, nu stiu, opinii personale in legatura cu un anumit subiect, ce iti place/displace.

| Sfinnx a răspuns:

Incearca in oglinda, replici etc.da e stupid nu? Da functioneaza.Psihologii o recomanda.