| anonim_4396 a întrebat:

Daca parintii mei vor sa divorteze, pot alege sa stau singura, fiind majora?

19 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Esti majora si hotarasti ce faci cu viata ta.iar daca poti sa te si intretii, este ok
Dar daca esti studenta fara venit, au obligatia sa te intretina...
O zi frumoasa sa aihappy

| Holiday a răspuns (pentru caramela):

"Dar daca esti studenta fara venit, au obligatia sa te intretina..."

Eronat, daca esti major, din punct de vedere legal, parintii nu mai au o astfel de obligatie.
Dar, evident, o fac pentru ca e normal sa-si iubeasca copiii si sa doreasca ce e mai bun pentru ei. Repet, nu e o OBLIGATIE, e o optiune.

| caramela a răspuns (pentru Holiday):

Ca parinte tu asa ai proceda?

| Holiday a răspuns (pentru caramela):

N-ai citit tot?
Pana la urma e irelevant cum as proceda eu sau oricine altcineva, ce am spus eu este ca nu "au obligatia" cum gresit te-ai exprimat.

| caramela a răspuns (pentru Holiday):

Scuze..au datoria..ca orice parinte

| CocoMexii a răspuns:

Da, daca asta iti doresti tu, poti. Insa trebuie sa nu uiti ca stand singura trebuie sa ai un venit din care sa te intreti, in cazul in care parintii tai nu sunt de acord cu plecatul de acasa si refuza sa iti dea bani. Asa ca eu zic sa te gandesti mai bine happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca major poti sa stai unde vrei. Nu te intreaba nimeni. Minorii sunt dati unui parinte si de la 10 ani in sus te intreaba unde vrei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te intreaba nimeni nimic atat timp cat esti majora

| Fatamuntilor a răspuns:

Normal! Inca de la 10 ani poti face asta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Odata ce esti majora si nu depinzi de banii lor, poti pleca cand vrei. daca depinzi, nu e asa usor

| Exaizo a răspuns:

Mai bine vin-o la mine, cazare, mâncare, distractie, wireless, ce sa iti mai si doresti. Duh!

| Ritsuko a răspuns:

Da.

| Trandafirii a răspuns:

Logic da, dar daca nu poti sinhura poti alege cu cine sa stai happy, iti urez bafta!

| RaraSeeDY a răspuns:

M-am uitat mai jos si am vazut numai raspunsuri aiurea!
Chiar daca esti majora, trebuie sa fi sub tutela unui parinte, adica ai dreptu de a alege.
Pentru a nu mai depinde de tutela, trebuie mers la primarie si trebuie trecut prin mai multe acte semnate de persoana ta tutela. Acele acte declara ca esti libera, ca ai varsta necesara sa fi pe cont propriu.
Deci pana atunci tu ai o persoana care va avea grija de tine happy... Mult Succes
Funda big grin?

| Holiday a răspuns (pentru RaraSeeDY):

"Chiar daca esti majora, trebuie sa fi sub tutela unui parinte"

Pe bune? Ai zis-o la misto, sau chiar bati campii cu seriozitate? laughing

Nu, nu trebuie sa dai socoteala de ceea ce faci daca esti major, nici parintii nu mai raspund de faptele tale cum se intampla cat erai minor, si pentru asta nu-ti trebuie nici o hartie speciala de la primarie cum aberezi tu, e suficient buletinul (C.I., pasaport).

| Radu284 a răspuns (pentru RaraSeeDY):

Wow, really? Si pana la cati ani e valabila treaba asta? Ce faci daca ai 80 ani si nu mai ai parinti in viata?

| anoonym a răspuns:

Da sigur ca poti sta singura daca esti majora. dar eu zic ca mai bine sa te duci la unul dintre ei ca sa te intretina cu bani

| Laura123Laura13 a răspuns:

Este decizia ta, daca vrei poti sta cu unul dintre ei sau poti sta singura...

| AndreutzaMonicutza a răspuns:

Daa, sigur. Poti sa ramai singura, daca esti majora (18 ani) :* :* :* funda?