| anonim_4396 a întrebat:

Daca prietena mea este minora, poate sa dea copilul nou nascut spre adoptie? adica sa il dea la spital sau undeva?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.273/2004 parintii minori trebuie asistati de un reprezentat legal (parinte ori tutore) atunci cand isi dau consimtamantul la adoptie, citez:
"ART.11. Părintele minor care a împlinit 14 ani îşi exprimă consimţământul asistat de către ocrotitorul său legal."

| alessia5158 a răspuns:

Se poate asa cum ti-a raspuns Ioandelasal, dar ceea ce nu stii este ca procedura de adoptie a unui copil dureaza ani de zile--- pana atunci, micutul creste, fara sanse rapide de a fi adoptat, intr-un centru de plasament(orfelinat, mai pe romaneste!). Vrei asta pentru bebelusul tau?

p.s. Ti-as sugera sa ceri sfatul parintilor--- la fel, prietena.Sunt cei mai in masura sa hotarasca asupra situatiei!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bv esti tatic sa va traiasca

| DataSoft a răspuns:

In principiu da. dar este mare pacat sa il lasati faci un efort si luati-l acasa.

Dar daca ea este minora si tu esti major exista o problema. si anume tu poti sa ajungi la puscarie.

| sainescualex1997 a răspuns (pentru DataSoft):

Pentru ce as putea sa ajung la puscarie? eu sunt minor, si l-am lua acasa dar nu prea avem posibilitatea sa il crestem, si decat sa creasca chinut mai bine sa aiba o familie care sa-i poate oferi tot ce ii trebuie.

| blackspygirl a răspuns:

O micca intrebare : De ce dracu nu v-ati gandit si voi inainte? Daca v-ati fi controlat hormonii asta nu s-ar fi intamplat! Distrugeti viata unui copil! Pentru ce? Ca sa scapati voi basma curata?

| Gabriel_Adrian_Chirosca_1993 a răspuns:

Desigur poti sa il dai la un centru de plasament mentionand ca nu aveti cu ce sa-l cresteti