| anonim_4396 a întrebat:

Daca prietenul tau/prietena ta este gay/lesbi, cum i-ai ajuta sa se reintegreze in societate: la locul de munca, in grupul tau de prieteni, la scoala etc.
Amatorii de glume rautacioase sunt rugati sa isi vada de viata.
Astept cu interes opiniile voastre si modul de implicare.

6 răspunsuri:
| William a răspuns:

Acest tip de oameni nu se pot integra decat intr-o societate care ii accepta asa cum sunt. Deci intrebarea e cum ii faci pe ceilalti sa accepte un gay.

| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil l-as sustine si l-as accepta pentru persoana care este. Nu cred ca este nevoie sa il iau de mana si sa ii fac prieteni. Insa probabil conteaza pentru el/ea sa stie ca undeva acolo este acceptat si sustinut. Probabil l-as introduce in grupul meu de prieteni sau mai exact prietenilor care stiu ca nu au nimic impotriva persoanelor homosexuale/lesbiene.

| AtateaConditii a răspuns:

Ii indrum sa fie curajosi si sa se poarte ca niste oameni normali si sa fie mai indrazneti, sa comenteze inapoi cu argumente inteligente cand sunt criticati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,chiar daca o sa mi se para un pic mai naspa, ii ajut u cea mai mare placere sa se reintegreze.Nu il pot integra in grupul meu de prieteni deoarece nu stiu ce au amicii mei in cap, dar el singur isi poate face grupul lui de prieteni.

| Exaizo a răspuns:

Sustinerea este cheia.

| Sergiu72 a răspuns:

Un prieten gay sau o prietena lesbiana nu reprezinta o problema pentru societate. Plateste impozit, poate fi cel mai bun coleg la locul de munca. Trebuie sa-l intelegi si sa-l faci sa aiba incredere in sine. Cei care nu se integreaza in societate sunt mai degraba homofobii si persoanele cu mental si cultura limitate.