| anonim_4396 a întrebat:

De ce ar fi ciudat ori nepotrivit si incorect fata de prietena ta sa ramai amic cu o fosta prietena?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doar pentru că o relație nu a mers asta nu înseamnă că trebuie să rupi legătura cu persoana cu care ai fost. Dacă, de exemplu, înainte să fiți împreună erați cei mai buni prieteni (cazuri frecvente) atunci ar fi incorect față de aceasta să te prefaci că nu există nimic între voi. Cred că prietena actuală ar trebui să înțeleagă asta și să lase la o parte suspiciunile.

11 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Depinde de persoana ce o ai langa tine. Daca nu exista gelozie excesiva sau motive de gelozie, atunci nu e nici o problema. In relatia ce o am eu, noi amandoi vorbim cu fostii, un salut un schimb de idei si cam atat. Au fost totusi un episod din viata noastra si atata timp cat nu ne deranjeaza nu avem nimic cu ei. Pana la urma un fost, nu devine fost de bun ce era. Nu vad de ce m-as intoarce vreodata la el. Asa gandesc eu. happy

| Drolja a răspuns:

Nu poţi rămâne amic cu un fost. Pur şi simplu, lucrurile nu au cum să se lege încât să rămâi prieten cu cineva cu care ai fost odată iubit.

| Doub a răspuns:

Conteaza ce intelege fiecare prin "a ramane amic".

| Lawliet14 a răspuns:

Amic in ce sens? Sa va salutati si cam atat. Trebuie neaparat sa aveti activitati comune?

| anonim_4396 explică (pentru Lawliet14):

Amici in sens de prieteni (fara nimic altceva). Trebuie, prietenii au si activitati comune.

| Xpressurself a răspuns:

Pentru ca odata ce ai fost cu o fata nu exista garantia ca nu vei fi din nou cu ea. si acea fata vrea sa fie sigura ca o iubesti pe ea. nu spun ca este corect sau nu, poate fii corect pentru tine sau pentru mine. insa din punctul ei de vedere nu este pentru ca nu se simte in siguranta. nu vrea sa isi imparta prietenul cu alta.
hai sa spunem ca prietena ta iti spune maine nu ne vedem pentru ca ma intalnesc cu fostul meu prieten. iesim in oras si nu stiu cat stam. asa ca ramanem pe poimiine sa ne intalnim. ok?

| crytical a răspuns:

Pentru ca si-ar da seama ca esti gay.

| σκμ a răspuns:

Deoarece sufletul ei este nelinistit, prietena ta actuala stie ca ai simtit ceva si pentru fosta prietena.
Mereu va fi o banuiala ca te-ai putea intoarce la cealalta.
Sper ca ti-am fost de ajutor!
O zi buna!

| nouatigaraelectronica a răspuns:

Intr-adevar,este nepotrivit sa ramai amic cu o fosta prietena din simplul fapt ca o faci geloasa pe actuala prietena. Si din treaba asta nu ai nimic de castigat.

| anonim_4396 explică (pentru nouatigaraelectronica):

Bun, dar dupa logica asta, daca prietena ta e geloasa si pentru simplu fapt ca intre prietenii buni ai si fete (fara sa fi avut vreodata cu ele altceva decat o relatie normala de prietenie), atunci ar trebui sa renunti la prietenia cu acestea?
Eu cred ca gelozia inseamna in primul rand lipsa de incredere, ceea ce mi se pare o mare problema.

| Greece2000 a răspuns:

Nu este nimic ciudat sau gresit, este normal sa ramai amic cu fosta ta prietena asta da dovada de respect pentru dragostea care ati impartasito voi, doar nu o sa bagi capul in pamant si cand o sa va intalniti din greseala nici nu o bagi in seama?