| frum a întrebat:

De ce barbatii nu sufera dupa o despartire? De ce nu suna?
Eu 25. El 41. Il iubesc. Mi-a zis ca ma iubeste. Dar in urma unei discutii mai lungi am analizat si ne-am dat seama ca ne certam prea mult si gandim diferit+ multa lume impotriva.
Eu am propus sa ne despartim ca sa putem fi linistiti (insa in sinea mea mi-as fi dorit sa ma contrazica), iar lui...i s-au umplut ochii de lacrimi si atat. Nu m-a intors din drum. Si nu m-a mai cautat.
Asa sunt barbatii de fapt? Nu stiu daca sufera. Ce e in inima lui. De ce nu ma mai cauta daca zicea ca ma iubeste?

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, nu barbatul a fost problema ci tu!
Nu tu ai cerut sa va despartiti?
Pentru ce te plangi acum daca asta ai vrut de fapt?
La 41 de ani nu mai este copil sa se joace, i-ai spus ca vreti sa va despartiti, asta a facut, el si-a vazut de drum la modul cel mai serios!
Imi pare rau pentru tine, dar cand spui un lucru, trebuie sa-l gandesti bine inainte, ca odata slobozit, nu se mai poate drege si uneori jigneste si doare atat de rau, ca omul nu se mai intoarce la rautati.
Barbatii sufera si ei din dragoste si nu-i musai sa tipe si sa se tavaleasca pe jos ca asa arate asta.
Fiecare din noi avem o limita si cand s-a umplut paharul si s-a rupt relatia, intotdeauna unul din parteneri este mai puternic si nu mai acecpta continuarea sau nu se mai intoarce acolo unde a suferit.
Sfatul meu este sa-ti cauti unul de varsta ta, unul care sa gandeasca ca tine, unul cu care sa nu te certi deloc, unul cu care sa fii compatibila!

| anonimg a răspuns:

El nu este pregatit pentru relatie. Ori ceva nu i-a placut la tine, si in ciuda altor lucruri care i-a placut la tine a hotarat sa renunte din pricina acelui singur lucru.
Ori poate a cedat presiunii celor din jur.
Cand cineva intra in relatie, atunci acesta trebuie sa fie pregatit din toate punctele de vedere.
Cearta nu are ce cauta intr-o relatie, chiar daca gandeati diferit. Cine are problema aceasta(tu sau el) atunci trebuie sa si-o indeparteze din caracter mai inainte de a incepe o alta relatie. In privinta aceasta este bine ca v-ati despartit. Oricum cearta nu uneste niciodata, ci ea doar desparte. Si unde e cearta nu exista dragoste. Acestea doua nu pot locui impreuna in aceeasi inima.
Este normal sa plangi; dar ce a fost intre voi nu se numeste dragoste, ci pasiune.
Fara Dumnezeu nici o relatie nu rezista. Iar daca rezista o face strangand din dinti, cu inima stransa, traind mereu in nesiguranta, cu sentimentul ca partenerul poate sa plece oricand.
Mai intai de toate cauta-L pe Dumnezeu; fa-L prietenul tau, sfatuitorul tau; increde-te in El si atunci vei sti ce alegeri sa faci. Iar cand dai de greu poti pune capul pe umarul Sau. Una este sa umblam in viata rataciti si singuri, alta este sa fim de mana si impreuna la pas cu Tatal nostru ceresc.

| frum explică (pentru anonimg):

M-ati facut sa plang. Va multumesc ca m-ati facut sa realizez ca exista o speranta care ma poate salva si anume Dumnezeu.

| anonimg a răspuns (pentru frum):

Ma bucur sa aud aceasta; cu cat mai mult se bucura cerul. Fii increzatoare in Dumnezeu si cauta sa fii placuta inaintea Lui. Cere-I sa-ti descopere planul Lui pentru tine si fii pregatita in privinta aceasta. Atunci vei gasi fericirea. Cere-I orice. Vrei sa fii fericita? cere-I aceasta. Vrei sa ai o familie in care sa te simti iubita si apreciata? Cere-I si lucrul acesta. Cere-I orice cu incredere si in cuvintele tale, in gand sau cu voce tare. El stie mai dinainte ce ai sa-I spui. In camera ta, in singuratatea ta, varsa-ti sufletul inaintea Lui. Spune-I tot oful tau. El este mult mai dornic sa vii inaintea Lui decat esti tu. Te iubeste mai mult decat iti poti imagina. Mult mai mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru frum):

Prietenii imaginari nu te pot salva..Singura te poti salva! Nu mai te lasa influentata de toti fanaticii religiosi de pe aici.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai cazut singur intr-un put, poti sa te salvezi de unul singur? Sau oare nu este de datoria noastra sa-i salvam pe semenii nostri si fizic, si spiritual, moral?
Este adevarat ca sunt si oameni care mai bine ar muri decat sa ceara ajutorul. Dar nu asa am fost creati. Chiar si Domnul Hristos a strigat pe cand era in agonie, pe cruce. Cu cat mai mut noi oamenii! Dar Hristos a murit pentru noi ca sa avem speranta, ca sa indeparteze deznadejdea. Deznadejdea vine intotdeauna de la cel rau.
Iar daca exista vreo putere in om de a se salva de unul singur, aceasta nu consta decat in puterea de a alege; de a alege a ceara ajutor sau sa nu ceara.
Avem nevoie unii de altii. Acesta este principiul de functionare al umanitatii: cand unul cade celalalt il ridica. Si pana la urma nu conteaza cum o face. Important este sa o faca; caci daca poate sa o faca si nu o face atunci este de condamnat. Si eu nu am facut-o ca sa nu cad sub condamnare, ci pentru ca nu pot face altfel.
Dar cu cat mai mult ca am invatat ca sa salvez pe oameni -din pricina ca eu insumi am fost salvat. Daca nu as fi stiut cum sa o fac, atunci as fi inchis ochii si as fi trecut mai departe uitandu-ma si plangand de mila pe semenul meu.
Si de ce ii pot ajuta pe oameni? Pentru ca speranta noastra trebuie sa se ridice mai presus de puterea omeneasca. Mainile noastre trebuiesc prinse de mana lui Dumnezeu. Doar bratul Sau este in masura sa sprijineasca omul deznadajduit. Fara El omenirea ar fi trait intr-o constinua deznadejde, intr-o continua agonie si deznadejde, deoarece ea nu se poate salva pe sine insusi.

| Holiday a răspuns:

"Eu am propus sa ne despartim ca sa putem fi linistiti"
"De ce nu ma mai cauta daca zicea ca ma iubeste?"

Un om matur daca hotaraste ceva respecta acea hotarare. In plus, propunerea a venit de la tine, deci nu poti spune ca nu te iubeste daca iti respecta decizia, ba dimpotriva.

| frum explică (pentru Holiday):

Am inteles. Intr-adevar, sunt imatura. Aici probabil e esenta. Ca in inima mea mi-as fi dorit sa ma convinga ca nu e cea mai buna decizie. Se pare ca este.
Multumesc

| untu a răspuns:

De ce nu te suna? Nu tu ai zis ca i-ai infrant inima? Tu ai inceput si s-a pornit cearta! Rosteste de 3 ori,, TATAL NOSTRU'' inainte de a suna pe el si sa va cereti iertare sau sa mergi pe la dansul acasa si sa cereti iertare pentru pricinuirea supararii provocate de tine si poate o sa treaca supararea si o sa te ierte si o sa va impacati!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai vrut sa va despartiti si tot tu te plangi ca nu vine in genunchi dupa tine? Esti serioasa? Dupa ce ca i-ai nenorocit inima mai vrei sa se injoseasca alergand dupa tine cat ai tu chef. Noroc ca mai sunt barbati ca el care nu se mai uita inapoi. Ce a fost, a fost.

| frum explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa se injoseasca. Vroiam doar un sfat de la cineva, pentru ca daca el nu vorbeste poate as stii cum se simte.
Da, poate ca i-am nenoroicit inima, mai bine acum decat mai tarziu. Cum am zis si in alt comentariu, poate ca este prea tarziu sa isi piarda timpul cu certuri cu mine, pentru ca sunt o copila batuta in cap. De ce sa isi piarda vremea si sa nu mai poata apoi sa faca un copil? Am luat decizia gandind si analizand toate astea. Nu e ca si cum nu as suferi, sufar, si nu mai vreau pe nimeni in curand, pentru ca o relatie cu o asemenea diferenta de varsta te marcheaza. Era cel mai perfect, doar ca gandirea diferita ne ducea la certuri zilnice.
Puteti sa ma credeti, ori nu. Am incercat, asa cum pot eu acum, sa explic situatia ca sa nu fiu inteleasa gresit. Sufar mult si eu si sunt singura cu totul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru frum):

Nu a zis nimeni ca nu suferi si tu. Oricat esti tu de distrusa, el e si mai distrus de asta. Pana la urma tu ai scapat mai usor pentru ca tu i-ai dat papucii. Asta sa fie invatatura de minte pentru el. Trebuia sa se gandeasca mai bine inainte sa iasa cu cineva asa de mic pentru el. Daca aveai macar un 30 de ani era alta povestea dar asa ai doar 25. Pana la 41 sunt multe chestii prin care treci si te maturizeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi prosti. Sa te sinucizi pentru o femeie. Foarte trist.

| frum explică:

Eu nu am tras nici o concluzie. dar nu inteleg de ce nu se manifesta daca nu sufera? Eu l-am sunat, am plans, etc. El nimic. Si nu e ca si cum l-am parasit. Am explicat ca AMANDOI SUFEREAM din cauza discutiilor. Nu l-am surprins cu ceva nou, nu l-am inselat.
Nu cred ca trebuie sa ma injurati pentru ca am pus o intrebare despre cum se manifesta barbatii?
Sa nu credeti ca eu ma simt mai presus ca am luat decizia asta dramatica pentru amandoi. Dar nu puteam nici sa il vad ca se distruge la 41 de ani. Eu mai am timp sa tot plang. Dar poate el nu mai are timp sa mai faca apoi un copil daca si-l pierde pe tot cu certurile mele.

| frum explică (pentru frum):

Daca sufera ***

| geotechnical a răspuns:

Si barbati sufera, depinde foarte mult si de personalitatea fiecaruia, si cum se comporta in astfel de situatii.

| LoRdSaN a răspuns:

Fa ce vrei cu viata ta, dar un sfat nu strica. Ai 25 de ani el 41 nu vad iubire la asa deosebire de varsta,