| frum a întrebat:

De ce barbatii nu sufera dupa o despartire? De ce nu suna?

Eu 25. El 41. Il iubesc. Mi-a zis ca ma iubeste. Dar in urma unei discutii mai lungi am analizat si ne-am dat seama ca ne certam prea mult si gandim diferit+ multa lume impotriva.

Eu am propus sa ne despartim ca sa putem fi linistiti (insa in sinea mea mi-as fi dorit sa ma contrazica), iar lui...i s-au umplut ochii de lacrimi si atat. Nu m-a intors din drum. Si nu m-a mai cautat.

Asa sunt barbatii de fapt? Nu stiu daca sufera. Ce e in inima lui. De ce nu ma mai cauta daca zicea ca ma iubeste?

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Barbatii sufera mai mult decat femeile. Tu ai propus sa va despartiti, el a acceptat edcizia ta fiindca a crezut ca tu te-ai gandit bine si ai decis ca e mai bine asa. Iubindu-te cu adevarat, sufera in tacere si iti respecta decizia. Ar fi cel mai mare nemernic daca te-ar cauta, ar arata ca nu respecta decizia ta si ca calca peste suferinta ta. Necautandu-te iti arata ca te iubeste cu adevarat, nu ca e un papitoi care una declara si alta face.
Tu zici ca il iubesti, deci ai gandit decizia de a te desparti enorm si ai hotarat ca asa e mai bine pentru el (asta inseamna dragostea). De aceea, ar fi normal sa fii fericita ca nu te cauta si ca isi urmeaza drumul si sa speri ca nu sufera si ca, intr-adevar, decizia ta i-a adus lui linistea. Dar tu nu simti asta. Nu cumva doar el te iubeste?

| frum explică (pentru Brigaela):

Mi-as fi dorit sa ma contrazica.
Sincer, eu sunt o fata mai razgaiata ca sa zic asa. El un suflet bun cu toata lumea si matur. Insa oricat am incercat, nu am putut sa ne convingem familiile, sa ne facem prieteni comuni, si de aici au aparut multe probleme, precum sarbatori petrecute separat, momente importante separat si tot asa.
Si il vedeam nefericit. Si eu sunt la fel. Plus ca, cel mai mult m-am gandit ca eu mai am timp sa tot plang, si sa imi fac poate peste ani, cand o sa ma vindec, o alta relatie.Dar el la 41? Pierzandu-si vremea cu mine, copila, daca nu o sa mai aiba timp sa faca un copil niciodata?
Si totusi, ma doare tare sufletul pentru decizia luata. Si astept inca sa sune sa-mi zica sa mai luptam, dar nu suna. Poate sunt imatura, ca nu imi asum decizia. Dar decizia asta a fost luata cu mintea nu cu inima. Si doare.

| Brigaela a răspuns (pentru frum):

Era foarte urat din partea lui daca te-ar fi contrazis, iar daca o facea, tu ar fi trebuit sa il dispretuiesti.
Nu poate suna el, decat daca este un nemernic. Tu spui ca nu este. In cazul asta, tu trebuie sa suni, macar de primele 100 de ori, sa il rogi, sa te lupti, fiindca tu esti cea care a cerut despartirea si care, daca se razgandeste, va trebui sa ia greul asupra ei. Faptul ca esti razgaiata este rusinos la varsta ta si ar trebui sa iei masuri.
Sincer, eu stiu ca ceilalti sunt importanti intr-o relatie, dar te asigur ca ai lui se vor adapta repede. Important este ca tu, ca femeie, sa ai grija ca ai tai sa nu cometeze si sa il respecte. Daca ai tai se vor comporta asa cum e normal sa o faca cu un partener ales de tine, atunci el se va simti confortabil si ai lui se vor adapta repede. Sigur ca o relatie ca aasta necesita ceva eforturi, dar eu cred ca poate merge inainte daca vreti amandoi. Tu esti adult, puteti avea un copil in urmatorii 2-3 ani, puteti avea o viata fericita inca multi multi ani de-acum inainte. Dar trebuie sa renunti tu la razgaiala si sa constientizezi ca mingea e in terenul tau, ca primul pas este acceptarea lui de catre familia si cunostinetle tale cu respetul cuvenit barbatului tau.

| lpavel a răspuns:

Binenteles ca te iubeste dar devreme ce tu ai zis sa va despartiti el crede ca nu-l mai iubesti de aceea acele lacrimi... Intr-un cuplu amandoi trebuie sa tina focul aprins! Daca lupta numai unul atunci acel cuplu nu va avea durata, deci daca il mai iubesti cauta-l tu, devreme ce tu ai propus sa va despartiti.

| untu a răspuns:

Ai mai scris o data intrebarea asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te iubeste si sufera,se gandeste probabil ca l-ai lasat din cauza varstei.
Legat de cum s-a comportat, asa fac si eu, nu trag de om sa ramana langa mine, daca pleaca, inseamna ca nu se simte bine langa mine si cine sunt eu sa-i stau in drum?
Suna-l tu.
O seara buna.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Sufera si ei am vazut cu ochii mei 3 si toti plangeau si am auzit inca doi ca au plans unul chiar de la el. Eu am plans odata beat dupa una. Asa ca spun ca barbat ca si ei sufera mai mult sau mai putin dupa femei

| TCosminn a răspuns:

Orgoliu, acum faci cunostinta cu orgoliul masculin. Daca te iubeste te va suna, daca nu va gasi pe alta. Tu nu ar trebui sa suferi, dar suferi pentru ca iubesti sau pentru ca tu crezi ca iubesti (tu stii adevarul). La 25 de ani ai tai pana la 41 ai lui sa tot ai timp de infruntat obstacole. Capul sus si telefonul pe masa ca iradiaza ca il tii mereu in mana sa te sune moncher.

| frum explică (pentru TCosminn):

Chiar asa, tot in mana cu telefonul sunt mereu.

| TCosminn a răspuns (pentru frum):

Mi-am dat seama, asa este presupusa dragoste pe care aproape toti la un moment dat al vietii noastre o simtim. Cand eram indragostit si sufeream, mi se mai spunea uneori: "Timpul le vindeca pe toate." Ei bine, eu nu voiam asta pentru ca nu era implicarea mea activa, doar pasiva, trebuia sa astept trecerea timpului ca sa ce? Sa uit amintirile cu persoane pe care o iubeam? Dragostea pentru mine este acel sentiment care nu moare niciodata, indiferent de ganduri, varsta, loc, stare sociala etc. Cred ca cel mai bun lucru pe care il poti face este sa analizezi cat poti de obiectiv tot, de cand il cunosti, cum ai ajuns sa il cunosti si pana la ultimul cuvant pe care ti l-a spus, sau gest aratat. Analizeaza, iar unde gasesti neconcordante intre cuvant-fapta, inseamna ca nu a fost sinceritate. Macar incearca sa zambesti, de dragul vremurilor trecute, sau cine stie ce va urma...

| Adrian926a a răspuns:

Ce te face sa crezi ca barbatii sunt diferiti de femei cand e vorba de sentimente happy
Nu te suna pentru ca nu indrazneste probabil, sau crede ca daca te suna o sa iasa iar cu scandal.
Nici tu nu ai indraznit sa il suni nu-i asa deci daca tu probabil suferi dupa el, asta nu inseamna ca nici el nu sufera, si se simte exact ca tine.
cand i-ai zis ca sa va despartiti si el a inceput sa ii lacrimeze ochii e clar ca nu a vrut sa te raneasca si de aceea a acceptat si nu te-a mai sunat.
cel mai bine e sa il suni tu si sa te convingi ca el nu mai vrea sa fie cu tine daca tu chiar vrei sa te impaci cu el

| Popa_Ionut_1995 a răspuns:

Daca i s-au umplut ochii de lacrimi isi dai seama ca te iubeste, dar e alegerea ta, te poti desparti de el dar gandeste-te ce poti lasa in urma ta, el ar putea fi ultimul tau iubit, probabil ca nu te cauta deoarece are foarte multa treaba incearca sa te interesezi unde lucreaza si du-te acolo si vezi ce face daca crezi ca te inseala cu altcineva.