| Paulvasile10 a întrebat:

De ce generatia actuala e asa de cacao? de ce totul se rezuma la aspectul fizic si la bani? de ce toti judeca si critica? de ce exista certurile fara rost? de ce e lumea asa?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu generaliza ca nu cunosti toata generatia nici macar din cartierul tau, eu cel putin am intarnit baieti care se scuza mai mereu daca ma imping putin sau ma intreba pot sta langa tine? toate generatile au avut minoritatea ei,sunt multi copii cu cap si minte dar pe ei nu le vezi ca nu sunt populari, astia in varsta sunt toti politiosi sau ce? faza cu aspectul fizic logic ca rezuma la aspectul fizic ca lumea noastra e prin ceea ce vedem in mare parte, nu mereu banii conteaza, eu as aprecia si un prieten sarac, find bogat nu ai respectul altora si a fi om cu adevarat sa stii asta, eu nu judec pe nimeni, ca facem lucruri irationale suntem finte emotionale cateodata facem multe fara motiv rational

| Cameliapantiru a răspuns:

Unbaiat, sa stii ca nu e adevarat ceea ce spui, nu stiu cine ti-a bagat in cap astfel de generalizari absurd, dar te rog sa ma crezi ca acestea nu reflecta realitatea.
Eu sunt profesoara intr-o scoala mare (unde predau si la clase de gimanziu si la clase de liceu, deci lucrez cu copii si adolecenti intre 11/12 ani si 19/20) si sa stii ca am multi elevi valorosi, de la care eu ca profesor am ce invatat, care invata bine, au medii mari, sunt olimpici nationali sau internationali la diferite materii, au o cultura generala solida, vorbesc cate 2-3 limbi starine, sunt asi in calculatoare, citesc enorm, se pregatesc pentru admitere la cele mai bune facultati din tara sau la marile universitati din starinatate (Cambridge, Harvard etc), isi ajuta parintii in gospodarie, sunt prietenosi, buni colegi pentru ceilalti, sinceri, draguti, nu au vicii, nu merg in cluburi/baruri dubioase, nu se ghideaza dupa aspectul fizic al persoanelor cand isi aleg iubit/a sau prieteni, ci dupa minte si suflet, sunt manierati, toleranti si empatici, ceea ce e minunat. Eu ii amdir mult si imi place sa lucrez cu ei, sunt niste tineri cu care ma mandresc ca mi-au fost elevi, pentru ca ajung in societate oameni demni, frumosi intelectual si sufleteste, bine plasati, cu joburi bune si cariere de succes.
Si sa stii ca generatia tanara e mai non-conformist (in sensul bun al cuvantului; deschidere spre nou, spre neobisnuit, spre necunoscut) si toleranta decat cea de varsta medie sau decat varstnicii, nicidecu nu judeca si nu critica atat de mult precum afirmi tu.
Cu siguranta exista si tineri care beau in exces, se drogheaza, isi duc toata viata prin baruri obscure, fac sex neprotejat cu zeci de parteneri, la rand, nu au nici minimele notiuni de cultura generala, sunt egoisti, falsi, invidiosi, dar acestia sunt mult mai putini decat ceilalti si se regasesc, in general, undeva la periferia societatii (nascuti in familii fara educatie, destramate, unde violenta si alcoolismul sunt aspect firesti, studiaza la scoli slabe, unde se intra cu media 5, 00, nu merg la facultate si nici nu lucreaz apana pe la 30 de ani), dar nu la acestia trebuie sa ne raportam, ci la ceilalti, cum sunt elevii mei, despre care iti scriam mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dintotdeauna banii au insemnat putere, deci nu e ceva nou.
Sincer, pe tine nu te-ar deranja daca iubita ta ar fi grasa, urata cu aparat dentar, poate si cu strabism? Fii sincer.
De ce toti judeca si critica? Pentru ca tu!
Nu exista certuri fara rost, daca vrei sa invingi intr-o discutie clar exista un rost, vrei sa il faci pe celalalt sa iti inteleaga punctul de vedere. Fara polemnica nu exista dialog.
Iar la ultima intrebare nu stiu la ce fel de,, asa'' te referi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De cand este aparatul dentar un defect?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca e frumoasa nu o dezavantajeaza deloc. Dar spune-mi, nu te-ar deranja ca iubita ta sa arate cum am scris mai sus? Da sau nu?

| MikeMic a răspuns (pentru anonim_4396):

La aia cu ''nu exista certuri fara rost'' te inseli. acum toti se cearta fara un motiv aparte (de exemplu: jocuri video, nu vad de ce te-ai certa pe tema asta) Infine, tu crezi ce vrei eu cred ce vreau, fiecare ''cum simte'' happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1)Pentru ca oamenii care se rezuma la asta sunt superficiali si nu au capacitatea de a privi dincolo. Traim intr-o lune materialista, care nu isi da seama ca banii cumpara multe, dar nu fericirea. Exista mylta prostie si nu exista empatie, adica nimeni nu se pune un locul tau si judeca.
E usor sa critici. Oamenii sunt egoisti si fara minte in zilele noastre si exista multa suferinta de aceea unii devin asa acri si respingatori.

| EneCristian a răspuns:

Americanizare si ideile fixe ( sunt din Prahova urasc zona asta de Muntenia aici sunt asa cum zici tu) si merg deseori in Ardeal unde zici ca e o alta viata frate. Oricum la fete deseori inteligenta e cea care le strica sa zicem( cu cat sunt mai mari cei cu care ies cu atatea fite capata) si la baieti e dorinta de a fi macho cum se spune bun simt cultura? chestiile astea nu se prea gasesc.

| spaghetty a răspuns:

Lumea era asa si inainte dar cand a fost comunismul nu stiai ce se petrece la 5km de casa ta. Acuma stii si daca a murit o musca.

| ABCD122 a răspuns:

Noi am creat-o. Toti vor sa fie perfecti, cand ei nici numele nu si-l stiu. Am dreptate? Poate.

| Silvianus a răspuns:

Din cauza sistemului acesta de cacao. Bataie de joc, toti dau vina pe copii, nu copii sunt de vina ci cei care ii indruma.

| darrio2007 a răspuns (pentru Silvianus):

Lasa ca nici daca vrei sa ii indrumi pe o alta cale, mai buna, sunt si incapatanati care nu vor.Nu vreau sa generalizez.

| Silvianus a răspuns (pentru darrio2007):

Pei da, dar daca se incepe de la radacina sunt sanse. Nu s-au nascut incapatanati.

| darrio2007 a răspuns (pentru Silvianus):

Nu toti.Dar actualele generatii cred ca au ceva pe la ADN.Chiar si de la radacina sunt probleme cu unii.Cunosc exemple destule.

| Silvianus a răspuns (pentru darrio2007):

Buna astalaughing))) O fii fost posibillaughing

| MikeMic a răspuns:

Deoarece ei vor sa para mai presus fata de ceilalți ca ei au asta și asta. Îmi aduc aminte când eram mic și pe-atunci nu conta cum arăți. Conta ca înveți și ca știi happy

| Paulvasile10 explică (pentru MikeMic):

Acum e invers...conteaza cum arati, nu daca inveti si daca stii sa te descurci in viata

| Silvianus a răspuns (pentru MikeMic):

Nu e vina copiilor, e vina celor care ii indruma asa!

| MikeMic a răspuns (pentru Silvianus):

Ai dreptate happy

| UtilizatorNou5541 a răspuns:

Asa a fost din todeauna, abia acum ai vazut si tu lumea cu ochii reali.