| DanielAndreiescu95 a întrebat:

De ce în general româncele nu sunt foarte atrase de români și preferă bărbații de alte etnii sau alte naționalități?
Și care sunt căi prin care ar putea fi rezolvată această problemă?

132 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Iar fratele meu? Ce traume ai?

| DanielAndreiescu95 explică (pentru whatevernvm):

Citește ultimul meu comentariu pentru Celcestietot și vei înțelege. Acum 1 minut l-am postat!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ba, da tu ai o obsesie de ani de zile. Da, ti a furato unu negru cu pixul mare, treci peste

| sierra1 a răspuns:

"româncele nu sunt foarte atrase de români"

de unde ai scos-o pe asta? Ce referă: eschimoși, maori, tibetani?

| DanielAndreiescu95 explică (pentru sierra1):

Explică atunci numărul foarte foarte mare de relații între românce și străini, te rog mult!

| sierra1 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

"în general româncele nu sunt foarte atrase de români"
e o afirmație falsă, pe când asta:
"numărul foarte foarte mare de relații între românce și străini"
e corectă, firească și... explicabilă

| DanielAndreiescu95 explică (pentru sierra1):

Explică-mi atunci două lucruri: De ce preferă româncele străinii în detrimentul românilor? de ce sunt străinii mai buni ca românii?
și a doua: având în vedere că vorbim de un număr imens de românce care sunt cu străini, asta nu înseamnă că numeric vorbind, unii români nu pot avea o româncă nici dacă și-ar dori asta?

| sierra1 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Nu mi-e prea clar: vorbești de pe poziția românului refuzat/părăsit sau de pe a străinului adulat/cuceritor

| DanielAndreiescu95 explică (pentru sierra1):

Prima mai degrabă.
Cu alte cuvinte înțeleg că sunt foarte multe românce care se căsătoresc cu străini.
Bun... asta în ceea ce privește numerele nu face prea bine românilor pentru că numeric vorbind nu sunt suficiente fete pentru toți băieții.
Așadar, cum rezolvi asta?

| sierra1 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

"nu sunt suficiente fete pentru toți băieții" - fals, ba chiar sunt mai multe

"cum rezolvi asta?" - adică să intermediez eu vreo relatie pentru domnia ta?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

" Numeric vorbind nu sunt suficiente fete pentru toți băieții. Așadar, cum rezolvi asta?"

In niciun caz cu " ma trezesc - ma duc la munca - vin acasă obosit - ma joc pe PC - ma culc", te trezești a doua zi și o iei de la capăt. Așa îți dai interesul?

| DanielAndreiescu95 explică (pentru sierra1):

Nu e adevărat... sunt mai mulți români ca românce sub 40 de ani, iar cu româncele căsătorindu-se într-un număr măgulitor cu bărbați de altă etnie sau naționalitate, vorbim de un număr foarte mare de români în imposibilitatea de a avea o relație.
Nu am spus cum rezolvi tu asta, ci un sfat pentru mine sau un sfat per ansamblu care să cuprindă soluții pentru o astfel de situație.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru GirlOnline81):

Ce interes să-mi dau când văd că lucrurile stau cum stau?
Unde este motivația mea?
Pornind de la faptul numeric pe care ți l-am argumentat mai sus, nu pot să pornesc la drum cu o gândire pozitivă.
Faptul că știu că șansele îmi sunt potrivnice, deja mă face să pierd lupta.
Nu vreau niciun avantaj în comparație cu ceilalți, vreau doar egalitate în șansă.
Nu este posibilă întrucât numeric nu sunt suficiente fete pentru toți băieții.
Că-s eu sau că-i altul, cineva tot va pierde.
Eu sunt cel care merge pe principiul: de ce să nu câștigăm toți? atunci când vine vorba de viață.

| laSoledad a răspuns (pentru sierra1):

Da' ce-au eschimosii? Daca, prin absurd, se duce o romanca dupa un eschimos, macar acolo chiar vor 3 nopti de nunta.winking

| sierra1 a răspuns (pentru laSoledad):

Inuiți sau eschimoși mi-e tot una. buni și ei

| laSoledad a răspuns (pentru sierra1):

Mai buni ca romanii?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ei, nah. Daca nu esti fatalau, blazat, lipsit de incredere, un sarantoc care nu face nimic sa se ridice, lipsit de perspective, banal normal ca o sa aleaga alta natie. Nu e musai de financiar, ci de POTENTIAL. Daca o femeie vede ca tu ai 25 de ani, sa zicem, inca stai cu parintii, ai terminat doar liceul, si te plingi ce prost o duci, dar nu incerci sa faci nimic in plus fata de jobul tau platit cu minimul pe economie si bonuri de masa, normal ca nu o sa se uite la tine. Pe de alta parte, daca esti vreun taranete ajuns manager care nu mai poate de vedeta ce e el ca are 3 oameni in subordine si 2500-3000 RON salariu... sau poate chiar 300 de oameni in subordine si 2000 EUR salariu... dar daca tu, ajuns intr-o oarecare pozitie, esti in continuare un porc frustrat, egomaniac si care nu se intereseaza de cei din jur, normal ca se va uita la altul.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru GabiDumitrescu):

Frate. mai lasă-mă cu astea că văd tipi care efectiv nu fac nimic. Locuiesc cu părinții și freacă menta toată ziua și au fete... fără număr

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Da, si acum zi-ne si CE FEL DE FETE au! Eu credeam ca discuti de gagici care au habar pe ce lume traiesc, nu de proaste care se duc la ala care are BMW si bani de un suc. Aia de care zici tu ce vor deveni cand parintii se duc la cele vesnice? Exact, vor deveni NIMIC.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru GabiDumitrescu):

Și totuși, unii au parte de "iubire" fie și ea una de c***t, pe când alții ca mine au așa:
Mă trezesc - mă duc la muncă - vin acasă obosit - mă joc pe PC - mă culc
Știi? nu e puțin ironic că unul ca mine care totuși își dă interesul și crede-mă nu lucrez pe minimul pe economie, am salariul aproape de media orașului(Cluj), îmi fac per total treaba cum trebuie, nu înjur, nu mă iau de alții și nici nu comentez alegeriile altora în general(cazul cu româncele e o excepție), am și o parte oarecum religioasă în contextul în care înțeleg nevoia unei aproprieri de Dumnezeu și frică de Dumnezeu.
Și totuși, eu probabil că sunt catalogat de societate și de mine însămi un ratat, pe când alții nu.
Mi-am dat silința în școală, liceu și facultate să învăț. În școală și liceu eram oarecum luat puțin în râs pentru că eram premiant într-o clasă plină de fete.
În facultate nu am fost cel mai bun, dar am fost în prima "jumătate valorică" a clasei.
Și totuși cel mai probabil eu sunt tipul care-și va plânge singur de milă până la sfârșitul vieții în timp ce alții se distrează.
Și nu mă refer strict la sex, sexul este o parte a relației pe care să zicem că o doresc, dar vorbim de mai mult de sex, cu mult mai mult.
Oricum ceea ce am spus referitor la numere este adevărat. Nu sunt suficiente fete în România pentru toți băieții, având în vedere că multe se cuplează cu străini.
O mare speranță în care mereu mi-am pus baza au fost unguroaicele, pentru că ele de regulă dacă nu se cuplează cu unguri, se cuplează aproape mereu cu români, nu știu caz ca o unguroaică să fie cu altceva decât români sau maghiari.
Dar mă rog, numeric vorbind tot sunt în dezavantaj.
Și nu vei fi tu sau altul cel care va suferi, ci fraierii ca mine, pentru că din punctul de vedere al societății noi nu suntem ALPHA, noi suntem BETA.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Lasa prostiile cu religia. Daca o iei pe partea asta, vezi ca zice ceva cu cresteti si va inmultiti. Acum, intr-o nota serioasa, nu iti mai plinge de mila. Ai tot ce trebuie, iti lipseste doar increderea in sine. Esti fraier atita vreme cit TU te consideri fraier. Cind vezi unul gras cu vreuna supermodel nu te gindi la bani, pentru ca de multe ori nu e vorba de bani. Doua chestii esentiale sunt astea: sa ai incredere in tine si sa inspiri incredere si mai ales sa o faci pe aia de linga tine sa rida.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ți-am zis frate, nu găsesc nicio motivație știind că majoritatea româncelor mai degrabă preferă un străin decât un român.
Sincer să fiu, de multe ori cu greu îmi găsesc motivația să trăiesc.
Dar nu voi recurge niciodată la un gest de suicid pentru că este mult prea low pentru mine.
De multe chiar mă gândesc că dacă cineva mi-ar spune: viața ta se va sfârși acum și aici, nicio durere, nimic, doar o secundă și totul e gata, cred că aș accepta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Ai o statistica oficiala in sensul asta? Nu cred ca e chiar asa. Cu motivatia da, e cam greu de multe ori. Ai incercat sa faci sport? Ajuta extrem de mult la psihic, crede-ma.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu am o statistică oficială, dar știu că în principiu sunt foarte multe românce cu străini, iar asta se datorează și preferinței sau afinității față de aceștia. Acum, faptul că majoritatea sunt încă cu români în România este un efect al demografiei, nu preferinței.
Majoritatea ar alege un străin, dar într-o țară cu 80% bărbați români nu pot face chestia asta.
De asta tot îți spuneam că numeric nu sunt în cărți. Sunt prea multe românce cu străini ceea ce denotă un număr prea mic de românce care să acopere numărul de români singuri.
Nu sunt genul care să concurez cu alții pentru o femeie și nu voi fi niciodată așa. Fie e, fie nu.
În cazul meu sunt 90% sigur că nu va fi!
Fac sport ocazional

| Freya1 a răspuns:

Poate ca cele de prin strainatate ce au trăit printre străini, sau cele care speră la o viata mai buna.
Sunt multe femei ce se gandesc la partea financiară si cred ca daca isi iau un străin o sa o duca mai bine.Sau sunt multe ce cred si considera ca străini sunt mai educați si mai cizelate.Dar nu cred ca este o marjă atata de mare încât să ne îngrijoreze, asta bineinteles daca nu vorbim despre piti sau fitoase de bani gata ce au terminat deja romani si vor să treacă mai departe.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Freya1):

Hai să o luăm așa... în România sunt un număr relativ egal de femei și bărbați sub 40 de ani, puțin mai mulți bărbați, dar per total asemănător.
Sunt foarte foarte multe femei care sunt cu străinii, un număr chiar imens de femei românce care au iubiți sau soți de alte etnii sau naționalitate.
Asta nu înseamnă că numeric vorbind, unii români vor rămâne pe lângă? fie că vrem, fie că nu vrem?
Cum rezolvi asta?

| Freya1 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Sunt mai multe femeile decat bărbații in Romania, cam 3 sau chiar 5 femei la un bărbat.
Eu stiu foarte putine românce care sa fie căsătorite cu străini dar poate asta depinde de zona in care locuiești.
Dacă uni romani ar rămâne pe lângă nu ii opreste nimeni sa isi ia si ei la randul lor sotii de alta naționalitate pentru ca nu poti dicta nimănui cu cine sa se căsătorească, nu putem obliga femeile sa ia pe cine vrea poporul.
Dar ca ar fi sa fiu răutăcioasă o sa spun ceva (nu sunt vreo feministă si nu generalizez). Dacă pe femeile românce la iau cetateni străini, dar pe bărbații români nu ii iau femei străine ghici unde e problema, asta in prima rand.In al doilea, probabil ca daca acea marjă mare de alcoolist, șomeri, leneși, misogini etc ar mai scădea nu ar mai cauta nici femeile printre străini. Poate daca salariile si conditiile la noi in tara ar fi mai ok si normale nu ar mai pleca femeile sa isi gaseasca soț in strainatate si etc (cum de altfel și invers este posibil doar ca vorbeam acum de femei).

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Freya1):

Nu este adevărat.
51% feminin 49% masculin este demografia țării noastre
În ceea ce privește bărbații și femeile sub 40 de ani, vorbim de 51% masculin și 49% feminin.
Din start vorbim de mai puține femei.
La această "deficiență" se adaugă și numărul de femei căsătorite cu străini care este unul măgulitor.
Date fiind aceste statistici, numărul de femei românce nu este unul suficient pentru a acoperi numărul bărbați români.
Având în vedere că românii aproape deloc nu se cuplează cu alte nații, cu excepția unguroaicelor și fetelor de etnie rromă, asta înseamnă că numărul de români aflați în imposibilitatea numerică/statistică de a avea o prietenă, iubită, soție, este unul foarte ridicat.
Ei bine în această categorie mă regăsesc și eu.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Freya1):

Și ca fapt divers: nu sunt alcoolist(am băut doar de două ori alcool în viața mea și nu m-am făcut niciodată "muci"), nu fumez, nu consum droguri, nu-mi petrec niciodată noaptea prin cluburi sau alte cele, nu arunc banii pe prostii, nu sunt o persoană fără carte, am avut mereu note doar foarte bune la școală și note bunicele la facultate.
Am un job stabil la care lucrez să-l upgradez(să devin și mai bun în ceea ce fac și să mi se mărească salariul în același timp).
Sunt respectuous cu marea majoritatea a oamenilor și dacă am ceva cu tine de obicei nu te jignesc și ți-o spun într-un mod politicos.
Nu sunt genul agresiv sau bătăuș. Dacă mă enervează ceva foarte tare și simt nevoia să dau de obicei dau într-un obiect și sfârșesc prin a mă răni singur(mi s-a întâmplat).
Ei bine nu sunt chiar stereotipul tău de român și totuși în 25 de ani nu am avut nici măcar o prietenă serioasă, darămite o iubită. Cum? Habar nu am!

| Freya1 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Nu am spus că tu esti asa, am spus că este o marjă mare de bărbați asa si probabil de aia unele femei se feresc de ei.
Eu ti-am zis ca nu am știința de asa multe femei căsătorite cu străini, dar daca tu te-ai documentat ok.
Iti spun o chestie sinceră, problema nu cred ca este la femeile măritată cu străini, problema chiar daca suna ciudat sau rau poate sa fie in mare parte la tine sau la faptul că nu ai stiut unde sa cauti.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Freya1):

Da. am multe probleme. Sunt conștient. Sunt de asemenea depresiv uneori. Asta este adevărat.
Dar nu pot să mă prefac a fi orb în fața evidentului.
Nu aș fi făcut postarea dacă nu o credeam. Vezi că răspund tuturor celor ce scriu, pentru că nu îmi pasă. Nu o fac la mișto!
Problema este cum ți-am zis... și dacă aș vrea să lucrez la mine, personalitate, fizic, atitudine, simplul fapt că românii sunt oarecum considerați inferiori de românce precum și alte femei mă face să renunț deja la luptă. Mă schimb, dar mult mai încet decât dacă aș trăi într-un mediu propice schimbării.
Când vezi cu proprii tăi ochi că grupul din care faci parte este mai mult sau mai puțin ignorat sau considerat inferior, nu prea îți mai vine să faci nimic.
Și nu zic că nu sunt mulți români care coincid descrierii făcute de tine. Sunt... dar eu zic că nici măcar 30% dintre români nu așa... poate 20%.
Ideea este că mă lupt cu morile de vânt. Străinele nu vor români pentru că suntem săraci, româncele nu vor români pentru că nu suntem ca cei din afară.
Cum ar trebui eu să plec la drum(spre mai bine) când știu chestia asta. Te întreb pe tine...
Asta și faptul că știu că numeric nu sunt destule fete îmi taie craca de sub picioare.

| Freya1 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Niciodată nu trebuie să iti pierzi speranța, iar daca te gândesti ca tu nu iti vei gasi jumătatea pentru ca multe românce se căsătoresc cu străini e trist.
Uite eu spre exemplu nu sunt neaparat ruptă din soare si nici vreo fata de bani gata, sunt o femeie simplă care pune pret mare pe iubire nu bani sau faima asa ca mi-am luat la rândul meu tot un băiat simplu, timid, cuminte etc pentru ca la ani mei deja am atins cred eu maturitatea necesară incat sa stiu ce vreau.
Probabil tu trebuie sa te axezi pe o fata ce vrea sa o ia de la capăt si chiar de la 0 o dată cu tine, doar ca nu trebuie să cauti cu disperare pentru ca asta le îndepărtează pe femei.Cand o sa ai ocazia sa cunosti o fata apropiată vârstei tale ce este simplă si de casa încearcă să o cunosti si sa ii fi alături și se poate lega o relație frumoasa iti spun din experienta.Ca si eu asa am inceput relația mea ce durează deja de 2, 3 ani.Am avut una de 8 înainte ce nu a prea mers iar atunci când mi-a fost greu actualul meu iubit ma sprijinit si a avut răbdare cu mine, eu am văzut că ii pasa si am inceput treptat sa il iubesc.
E drept ca e greu si poate in timp trebuie sa faci compromisuri, dar cand vei avea o familie fericita iti vei aminti cu drag toate câte le-ai tras.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Freya1):

... cum să te fac să înțelegi că nu sunt destule fete pentru toți.
Am slabe șanse să-mi găsesc pe cineva în România datorită demografiei.
Sunt prea puține românce pentru toți.
SUNT PREA PUȚINE!
E o chestie ce ține de numere și statistică. Mai lăsați-mă cu bazme despre relații.
Sunt prea puțin femei pentru toți, iar femeile care mai sunt disponibile îi vor alege mai întâi pe cei alpha și abia după pe cei beta.

| Freya1 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Bun,tu ti-ai creat un fix ca sunt prea putine femei in Romania ca sa ajungi si tu la una, din nou spun trist.
Cred ca trebuie sa vizitezi un psiholog si sa nu mai ai fixați si sa te iei dupa statistici pentru ca asta e un motiv bun pentru a nu te lua nimeni.
Sper sa iti revii, grija de tine.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Freya1):

Mersi mult. Din nou, dacă româncele nu ar prefera în general bărbații de alte etnii/naționalitate, probabil că nu ar fi așa de gravă situația mea!

| Freya1 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Nu,cred ca tu daca nu te-ai mai gândi asa, ai avea răbdarea, ti-ai schimba percepția si ai cauta unde trebuie ai fi acum ok.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Freya1):

Să caut unde trebuie. Okay... să caut ce? ceva ce nu există pentru mine? ceva ce doar unii români pot să aibă din cauză că alții din alte țări "fură" prea mult?

| Freya1 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Ai un loc de munca sau faci vreo scoala? Locuiești intre oameni? Ai bunici la tara?
Nu ai vecine, nu ai colege, nu ai site de socializare, nu iesi din casa niciodata? Sunt fete si femei pe strada, in parc la munca/scoala cacalau ca nu toate sunt plecate.
Nu iti găsești în orașul tău? Mutate fă-ți o carieră în alta parte ca nu te opreste nimeni.
Eu si prietenul meu eram la 500 de km distanță cand am inceput relația si acum suntem impreuna, ne mai separă câte o săptămână 100 de km din cauza munci.
Serios, alunga mania persecuției din tine, nu te mai considera mereu furat, trădat si fara speranta ca asta îndepărtează femeile si nu o mai tine langa pe faza asta absurdă ca pe femei le fura străini. Daca vrei sa ai o iubita fa si tu ceva in privinta asta cum fac si altii nu mai aștepta sa vina sa leșină una la picioarele tale doar pentru ca exiști ca nu o sa se întâmple.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Freya1):

Lucrez într-un domeniu plin de bărbați, iar singurele femei de care dau sunt femei de 35-60 de ani, în condițiile în care eu am 25.
Stau cu ai mei, vecinii noștri sunt în mare parte oameni în vârstă, cartierul fiind unul preponderent îmbătrânit.
Nu petrec foarte mult timp pe site-urile de socializare, dar oricum din punct de vedere fizic sunt un 3/10(relativ urât).
Sunt fete și femei pe stradă, dar nu pot să mă bag în seamnă cu un necunoscut/ă, nu este stilul meu.
Prin prizma meseriei pe care o am întâlnesc uneori și fete mai de vârsta mea, dar de regulă nu-mi dau niciun vibe sau impresie cum că ar fi interesate de mine. Aproape toate fetele cu care am vorbit până acum mai mult și cu care încă țin legătură mă văd ca pe un prieten sau frate. Chiar am vorbit cu două dintre ele pe tema asta și mi-au spus clar că mă vad doar ca pe un prieten și atât.
Nu îmi permit să mă mut în alt oraș și să-mi fac o carieră acolo doar pentru o fată, este inacceptabil așa ceva!
Per total sunt fete în orașul meu, dar marea majoritate sunt luate deja sau neinteresate, iar după ce am privit statistica demografică bazată pe recensământul din 2015 sau 2016(nu mai știu exact) în grupul meu de vârstă(20-30) sunt aproape 2.000 mai mulți bărbați decât femei în acest oraș.
Dacă este să pui la socoteală numărul mare de românce care se căsătoresc cu etnici romi și străini veniți la studii în Cluj, cred că vorbim de mai bine de 3.000 diferența în categoria mea de vârstă.
Să tăiem gay-ii(mai mulți bărbați decât femei), să tăiem pușcăriașii și să-i tăiem pe cei(români) care se căsătoresc la rândul lor cu alte nații.
Tot vorbim de o diferență de 1.500-2.000 în categoria mea de vârstă.
1.500 - 2.000 diferența dintre masculin și feminin este una semnificativă.
Dacă vrei să fii printre cei aleși de regulă trebuie să ai: un fizic decent, o fată drăguță/atrăgătoare, o carieră sau o carismă ieșită din comun.
În afară de carieră, care momentan nu a ajuns la potențialul adevărat, eu nu am nimic. 0.
Fac parte din categoria bărbaților beta per total.
Femeile în general aleg prima dată bărbații alpha și abia apoi beta.
Asta rezultă că din punctul ăsta de vedere faptul că numărul de fete este mai mic decât cel al băieților și numărul mare de românce care se căsătoresc cu alte nații, mă încurcă foarte tare!

| Catrice a răspuns:

Daca nu ar prefera romanii, în tara asta nu ar mai exista nici o familie și populația ar fi creștere rolling on the floor

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Catrice):

Nu mă refer doar în țară, ci și afară.
Aproape toate româncele care pleacă afară se cuplează cu străini, pe când dintre românii plecați afară foarte puțini se cuplează cu cineva. Ți se pare corect?
În plus în țară dacă vorbim de relații mixte cu excepția celor române-maghiare, vorbim strict de o româncă și un străin, niciodată de un român și o străină.
Asta nu este corect!

| Catrice a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

《niciodată de un român și o străină. Asta nu este corect!》
Zău?! Atunci vecinul meu de 35 ani de ce s-a însurat cu o grecoaica?! laughing

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Catrice):

Okay dude. vorbim de un caz de genul la câte cazuri inverse? Vreau să zic, hai să fim totuși realiști. Se poate?
Câte românce se cuplează cu străini și câți români se cuplează cu străine?
Cred că rata în cel mai bun caz este de 10 la 1, ceea ce nu este deloc satisfăcător oricum ai lua-o!

| Catrice a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Oh, și... I'm not a dude, boy, I'm-a girl.
Ca femeile românce Saab se căsătorească cu străini trebuie și ei sa le aprecieze. Uite aici ceva interesant.
https://www.perfecte.ro/......mania.html

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Catrice):

Ciudat. În România cred că sunt vreo 10.000 de chinezi. 10.000 de chinezi între 15.000.000 de români, 2.000.000 de maghiari și 1.500.000 de rromi, și totuși, aproape toți chinezii și toate chinezoaicele din România sunt cu o persoane din etnia lor! Nici măcar din rasa lor, adică nici măcar cu japonezi sau coreeni sau taiwanezi, ci chinezi!
Asta pentru că în general chinezii/chinezoaicele au o afinitate mai mare pentru propria lor cultură, propria lor limbă și propriul lor neam.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Catrice):

O româncă are clar mai multe șanse în străinătate decât un bărbat. Noi suntem considerați în principiu inferiori de femeile din alte țări din cauza statutul social, originii noastre, poate chiar aspectului nostru și în general stigma de a fi cu un bărbat din estul-Europei. Voi nu. În general femeile din Estul-Europei sunt considerate aur pur de către bărbații din Vest.
Și cu toate acestea femeile românce tot preferă bărbații străini.
Știi, e un fel: după ce că sunt considerat un c***t de femeile din vest, nu am prea mare apreciere nici de femeile din propriul meu neam.
Și nu vorbesc la modul individual. Eu sunt singur pentru că sunt un ratat, deci nu iau viața mea ca o generalizare a stării românilor, dar din punct de vedere numeric și bazându-mă pe demografie și matematică, asta rezumă.

| Catrice a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Acolo era vorba despre PĂREREA BĂRBAȚILOR STRĂINI despre românce. Dacă asta e părerea lor, cum ar putea sa se însoare cu o românca? Sau sa iubească una?

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Catrice):

Răspunde te rog și al doilea comentariu pe care ți l-am trimis, acolo am dezbătut mai intens subiectul

| Catrice a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Tocmai asta spuneam. Dacă te-ai obosit sa deschizi link-ul, acolo scrie despre ce cred bărbații despre românce. Si cu astfel de păreri despre noi, cum crezi ca ar accepta unul pe una, chiar dacă aia insista? De unde rezulta ca nu exista vreo relație.
Revin, ce studiu demonstrează ca româncele prefera străinii? Dacă ar fi fost asa, nu crezi ca în tara nu apar mai fi rămas nicio femeie? Ca toate ar fi măritate prin lume și în tara nu ar mai exista decât bărbații?
Greu de cap mai ești. Orice îți explica omul, tu tot pe acolo ta o susții. Ori ești RAY, ori ești fratele lui.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Catrice):

Okay, ăsta o să fie ultimul comentariu pe care ți-l trimit și aștept și un răspuns din partea ta, dacă vrei.
1. Modul cum am pus eu întrebarea este poate puțin exagerat, dar trebuie să înțelegi că o preferință nu înseamnă și ceea ce va fi de fapt. ex: aveam un prieten care toată viața lui a fost obsedat de Japonia și de japoneze; a avut o relație pe net cu o fată din USA cu origini japoneze, dar acum e căsătorit cu o româncă pentru că a acceptat realitatea.
Majoritatea româncelor sunt cu români în ROMÂNIA pentru că nu au posibilitatea să fie cu alte nații, dar dacă de ex i-ai dat șansa unei românce să aleagă dintre un român și un bărbat de altă nație, marea majoritate ar alege altă nație în detrimentul românului.
2. Privește puțin lucrurile în felul următor: în România per total vorbim de un număr relativ egal de femei și bărbați sub vârsta de 40 de ani, dacă e să luăm în considerare și numărul homosexualilor, celor închiși la închisoare, celor care pleacă din țară, etc.
Dar, avem mai multe femei decât bărbați care sunt în relații cu străinii decât românii.
Prin asta rezultă că indiferent de cum privești lucrurile, nu sunt suficiente românce pentru toți românii.
3. Cum am spus la 2 am stabilit că nu sunt suficiente românce pentru toți românii, da?
Ei bine eu sunt probabil printre ratații care de regulă nu au un cuvânt de spus, eu sunt printre ratații care efectiv iau ce mai râmâne de obicei, indiferent despre ce vorbim.
Cei care mine nu aleg, de regulă rămân cu alternativa aia. Ei bine, în cazul de față cei ca mine nu prea ce face.
Când cerința(bărbați) este mai mare decât oferta(femei), atunci cineva are de suferit. Și ghici cine suferă? fraierii/ratații ca mine.
Îmi înțelegi acum frustrarea?
Asta este tot ce pot să-ți spun. Dacă ai bună voința să-mi dai și un răspuns, îți mulțumesc.

| Catrice a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

(A). Doar pentru ca prietenul tău a preferat japonezele nu înseamnă că toți bărbații prefera alte naționalități. Sau în cazul de fata, femeile... sau alți oameni.
(B). Posibilități exista întotdeauna. Sunt destui străini care vin în vacante la noi în tara pe tot parcursul anului, în special iarna și vara. Nu ar fi avut posibilitatea sa... fraiereasca pe unul și sa plece din tara?! Sau cele care pleca în vacante prin străinătate? La bulgari? De ce Bulgaria sau Ungaria nu e plina de românce? Ca sunt destule orașe la granițe, distanta nu e mare, suntem în UE, NATO etc.
Locuiesc într-un orășel de munte (vreo 16, 000 locuitori), puțin cunoscut celor din tara, darămite în străinătate, iar anul trecut, prin iulie, când mergeam în oraș auzeam vreo 5 limbi diferite în același timp (era și coreeana și portugheza, hindi, de chineza nu mai zic ca sunt locuitori în oraș).
(C). Doar pentru ca în jur ai 3-5 persoane/femei care prefera sa aibă relații (posibile/imaginare) cu străini, nu înseamnă că restul de vreo 8-9 milioane (sau jumătate chiar, depinde de media de vârstă... am o ruda care s-a măritat a doua oara la 43 ani, deci în ceea ce privește preferințele, vârsta e relativa) prefera străinii în detrimentul romanilor. O mătușa de a mea a plecat de ani buni în Franța și s-a măritat acolo cu un român cu cetățenie franceza.
Generalizările ăstea creează stereotipuri...

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Catrice):

Am zis că-i ultimul mesaj, dar tu chiar nu vrei să înțelegi pentru numele lui...
Nu e vorba de majoritatea.
Sunt mai multe femei decât bărbați români în relații cu străinii. NU EXISTĂ SUFICIENTE ROMÂNCE PENTRU TOȚI ROMÂNII!
Nu toți românii pot avea o româncă pentru că din cauză că multe sunt cu străini nu sunt suficiente pentru toți.
Numeric nu toți bărbații din România pot avea o femeie.
Nu pot pentru că numeric nu sunt destule pentru toți.
Pentru mine de exemplu nu este niciuna, na. Asta ai vrut să auzi?

| Catrice a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

(OK, last message/answer).
Totuși, de ce numeric/demografic vorbind se tot spune ca sunt mai multe femei decât bărbați?! Multe dintre fostele colege de liceu/facultate fie sunt măritate CU ROMANI, fie sunt singure. Unde sunt bărbații aceia numeroși?
(Noapte buna, succes la bac/evaluare/examene/la ce faci tu mâine).

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Catrice):

Sunt mai multe femei decât bărbați doar după 40 de ani. până suntem mai mulți români decât românce. Noapte bună.

| Celcestietot a răspuns:

Fiecare cu ideiile sale, dar asta se datoreaza si datorita traiului financiar, datorita fizicului, datorita conceptiilor de viata (exemple de orientare). Oricum in ziua de astazi este produsa o globalizare, acest fapt fiind posibil prin : moda, idei comune etc. Tu acum nu te casatoresti (exemplu) cu toate, doar una iti alegi, si daca aceea te place pe tine, nu trebuie sa te mai intereseze de restul fetelor. Sunt atatia pesti in mare, tu doar unul trebuie sa prinzi.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Celcestietot):

Okay, dar nu mi se pare corect ca unii să aibă un orizont mai mare "o baltă de pești mai mare" (n.r. Româncele care au posibilitatea de a se cupla cu foarte multe etnii sau nații) și alții să aibă un orizont restrâns "o baltă cu pești mai mică" (n.r. Românii care în principiu au doar româncele, unguroaicele și poate unele țigănci).
Adică, frate, nu-i corect. Chiar nu este corect!

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Celcestietot):

Dar dacă tot ai menționat. care este ideea ta?

| Celcestietot a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Mai multe, dar principala idee ar fi ca, oricum o sa te casatoresti, cel putin o femeie exista pentru tine, ca, numarul de femei este mai mare in Romania ca cel al barbatiilor. Nu iti fa probleme, continua sa mai cautiwinking!

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Celcestietot):

Numărul de femei este mai mare doar după vârsta de 45-50 de ani. Până la 35 de ani vorbim de mai mult bărbați decât femei, pentru că statistics se nasc 1.05 bărbați la 1 femeie. Poți chiar să te documentezi în acest sens.
Deci nu! nu sunt suficiente femei pentru toți bărbații, mai ales până la 25-30 de ani.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Celcestietot):

Și dacă vrei să fiu sincer cu tine, și eu aș vrea să am un orizont mai mare: și eu aș vrea să am șanse cu fetele blonde cu ochi albaștri din nordul Europei sau cu fetele din Canada sau chiar cu fetele din Orientul Îndepărtat din Japonia sau Coreea de Sud.
Ca atare le găsesc mai atrăgătoare decât româncele, deși sincer să fiu, asta se datorează și faptului că în general româncele preferă străinii.
Doar că îmi știu condiția, îmi știu limita. Fiecare avem o ligă din care nu ieșim. Pentru ca eu să fiu cu o nordică, o canadiancă sau o japoneză ar trebui să-mi depășesc condiția de român, de est-european. Asta este posibil doar în anumite circumstanțe pe cont propriu, circumstanțe pe care nu le îndeplinesc.
Îmi știu limitele.
Asta mă frustrează de fapt pe mine.
Nu faptul că româncele se cuplează cu străini, ci faptul că eu nu am aceeași șansă. Ele nu sunt limitate de naționalitate, de condiția financiară și totuși o fac, iar un tip care mine care ca și mentalitate este mai mult vestic, decât estic, care știe foarte bine engleza, care a vorbit cu străini pe internet și uneori chiar și în realitate toată viața lui, nu am șanse.
Una care abia știe să lege două cuvinte în engleză găsesc un italiano vero plin de bani oricând, iar eu care totuși am ceva în cap și știu să vorbesc și chiar să mă pliez pe cultura occidentalilor nu am nicio șansă cu o fată de nivel mediu(nu sunt curios de bogăție) din țara respectivă.
Înțelegi acum?

| Celcestietot a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Stiam asta, dar asta este media pe glob, eu vorbeam despre tara noastra.

| Celcestietot a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Da inteleg perfect. Oricum ceva de genul am spus in primul comentariu. Lasa, ca gasesti una pentru tine, chiar sa nu iti faci probleme!

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Celcestietot):

Chiar și așa, indiferent că vrei să accepți adevărul sau nu, și văd că mulți de pe TPU nu-l văd și chiar fac mișto de mine pe tema asta o să o spun oricum: frate, nu sunt destule femei în țara asta pentru toți dintre noi. Fie că vreți să recunoașteți sau nu! e un adevăr trist.
Acum eu te întreb pe tine, pentru că totuși îmi pari mai descuiat la minte există soluții în acest sens? și dacă da, care sunt ele?

| Celcestietot a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Nu am cum sa iti dau raspunsul fara putina religie, deci nu ma intelege gresit, uite :

,, Domnul a mirosit un miros plăcut şi Domnul a zis în inima Lui: „Nu voi mai blestema pământul din pricina omului, pentru că întocmirile gândurilor din inima omului sunt rele din tinereţea lui, şi nu voi mai lovi tot ce este viu, cum am făcut. ''

De aici reiese ca, omul este rau (aici se refera la ganduri, fapte etc) de la inceputul crearii acestuia, fapt care este aplicabil si in ziua de astazi. Ce vreau eu sa spun, este, ca este normal ca omul sa fie asa, fie barbat sau femeie, nu ai ce sa faci. Da, poate ca ne nastem asa, dar, dupa se desprinde necunoasterea de noi pe parcursul vietii si alegem fie binele sau raul. Acestia sunt oamenii din ziua de astazi, nu ai ce face, nu ai ce schimba tu la psihicul lor. Dar, exista o alta solutie, si anume sa putem deveni o tara cu conditii decente financiare, sa fie reparate si intarite constructiile (autostrazile, cladirile etc), si in asa fel, ar putea sa nu ne mai atraga alte tari si alt mod de viata al altora, sa ramanem la noi in tara si fizic, dar si cu gandul. Aceasta ar cam fi singura solutie (modernizarea societatii), ca rautatea este de la inceput. Daca am deveni noi superputere mondiala, ne-ar mai atrage alte tari? Ei bine poate ca da, dar nu asa cu interes, si intr-un procent mai mic. Nu generalizez, dar unul care este sus, il intereseaza de cel care este jos? Sper ca ai prins ideea.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Celcestietot):

Ai dreptate. Vezi tu, toate chestiile astea mă lasă cu un gust amar și trist.
E ca și cum te gândești, nu am ales să trăiesc viața asta și totuși sunt forțat să o trăiesc.
De ce nu poate fi bine pentru toți?
De ce unii trebuie să se ridice deasupra altora?
Mă rog, ideea mea este în principiu în ceea ce privește relațiile, dar poate fi extinsă în toate domeniile și la orice nivel.
Problema este că oricum ai lua-o, nu poți să mă faci să fiu pozitiv, sau cel puțin nu văd un motiv să fiu pozitiv sau vesel când simt că grupul din care fac parte(involuntar, pentru că nu am ales să fiu un bărbat român, așa am fost născut) este oarecum într-un vizibil dezavantaj.
Omule, eu știu că sunt poate oarecum un ratat și da pot mai mult, am mai multe posibilități decât arăt, uneori poate chiar decât cred, dar faptul că pornesc deja cu un dezavantaj ce nu ține de mine(că-s român), îmi distruge până și ultimul gram de speranță.
Cu alte cuvinte, chiar și dacă aș vrea să mă ridic, pornind de la dezavantajul cu care pornesc, nu mai văd nicio motivație sau speranță.

| Celcestietot a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Motivatie sau speranta hmm... sfatul meu este ca cine te va place pentru cine esti, te va lua asa. Nu incerca sa te schimbi pentru nimeni / sa multumesti pe cineva, pentru ca tot tie o sa iti fie rau.

| RainmakerX a răspuns:

Ce imi plac intrebarile voastre.
Tinand cont ca nu ai avut mai mult de 3000 de relatii si ca in Romania sunt vreo 3 milioane de femei tinere, se poate spune ca faci o generalizare cu o probabilitate de 0.1% si 99.99% incertitudine.

Si chiar daca ai fost un gigolo si ai avut 30000 atunci chestia asta se schimba la 1% vs 99% deci tot insuficient cat sa generalizezi.

| Emma30555 a răspuns:

Daca tu ca baiat nu esti ok, oricum nu ti ai gasi pe cineva, deci nu are legatura cu strainii
E legea selectiei naturale. Daca tu spui ca sunt mai putine fete de varsta ta decat baieti, e simplu iti cauti o fata mult mai tanara sau mult mai mare decat tine. Nu cred ca grija ta e reala.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Emma30555):

Nu ar fi o problemă asta, mereu m-au atras fetele mai mari ca mine, doar că ți-am zis toată faza cu numerele mă dă peste cap. Mă înțelegi?
Uite. exact cum i-am zis și lui Marius: și eu dacă mi s-ar da mână liberă aș alege o nordică sau o japoneză.
Deși eu merg pe alte principii, nu de bani: aș vrea o relație în care să putem vorbi în engleză, aș vrea o fiică sau un fiu mixtă/mixt, aș vrea ca în casă să avem două culturi. Chiar sunt câțiva români pe Youtube care au succes în alte țări și care sunt parte a unor cupluri mixte cu femei de altă origine. Sincer tânjesc și eu după asta, oarecum, doar că știindu-mi posibilitățile financiare, nu pot să mă gândesc așa departe.
Așa că voluntar accept ideea că româncele ar fi per total cele mai accesibilite, doar că vezi tu: e aiurea. Nici măcar româncele nu prea sunt interesate de români ca dovadă numărul foarte mare de românce care se căsătoresc cu străini.
Singurul lucru care-mi dă speranță ar fi: dintre persoanele cu carte, cu școală, cu multă minte în cap sunt mult mai mulți români în lume cu străine decât românce cu străini. Și din nou, vorbesc strict de nivel ridicat al IQ-ului.
Asta ar fi singura mea... speranță, altfel îmi știu limita.
Româncele în general nu sunt interesate de români, așa cum nici străinele nu sunt. deci. too bad for me.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Copii mulatri si multiculturalismul nu o sa mearga absolut niciodata.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru LupusDei1993):

Nu cred că e cazul să vorbim de mulatri în România, dar din nou nu am nimic cu aceste relații sau cu copii ce rezultă din aceste relații. Le doresc tuturor sănătate și fericire, dar într-o bună măsură îmi doresc și propria mea fericire.

| Clorox a răspuns:

Totul tine de individualitate frate, majoritatea barbatilor de nationalitate diferita au alta mentalitate, fata de barbatii din Romania.
Din pacate am vazut romani foarte frumosi dar cu un caracter atat de jegos, foarte multi. Te intrebi de ce romancele ''nu sunt atrase'' de ei? Tu ai fi atras de o romanca frumoasa foc dar cu un caracter de mahala?
Cine stie ce vad ele la ei, poate faptul ca au un caracter decent.
Din nou, totul tine de individualitate, nu vorbesc in numele nimanui.
De ce ai rezolva ceva peste care nu ai control? Fiecare face ce vrea, trage pentru tine si lasa-i pe altii, vei gasi persoana potrivita si pentru tine.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Clorox):

Okay, tu mi-ai spus de ce, dar vine întrebarea mea: cum rezolvi asta.
Hai să-ți spun eu ceva... la sfârșitul zilei sunt mulți ca mine care nu pot să aibă o parteneră pentru că nu sunt destule fete disponibile. Exact cum am scris de 100 de ori deja. e o chestie numerică.
Cei ca mine în general sunt lăsați la coadă și tocmai din cauza faptului că multe se cuplează cu străini, cei ca mine ajung să rămâna cu "mâna goală" cum s-ar zice.
Degeaba mă comport frumos, degeaba încerc, la finalul zilei eu nu mă aleg cu nimic pentru că numeric nu sunt în cărți.
Înțelegi?
Faptul că ele se căsătoresc și fac atâția copii cu străini, indirect îi afectă și pe cei ca mine.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Poporul român nu mai exista tot ceea mai ramas este limba română in rest oamenii nu mai sunt uniti traditiile si obiceiuriile in ultimii 30 de ani au inceput sa se piarda si DA ai dreptate româncele preferă bărbații de alte etnii sau alte naționalități pentru cascaval si pentru ca le ofera o viata mai buna si ca le duc cat mai departe de Romania intelegi ce vreau sa spun si noi prea fericitii cetateni ai Romaniei stim bine ce specimene sunt in tarisoara noastra deci e clar ca nu ne mai mira nimic, RO e o târ+fă esti lamurit acum.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Și atunci te întreb pe tine... dat fiind faptul că numeric vorbind unii dintre noi(românii) nu au cum să aibă o femeie, ce-i de făcut?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Ele mai merg si violate glumesc, chiestia e ca nu poti sa obligi pe nimeni sa fie cu tine depinde de tine cat de istet esti si de starea ta financiara pentru ca numai asa le atragi atenita si nu in ultimul rand ele sau saturat sa manance bataie pe paine s-au saturat de aceea nu ne mai vor le-a ajuns + ca le e si frica mai ales ca unii si-au trimis sotiile si iubitele la produs + portia de bataie, nu toti suntem la fel dar ele stiu treaba asta dar na ele decid. RO are o rata mare de violenta domestica chiestia e ca si ele ne provoaca ca sa fim seriosi ori cat de prost ar fi un barbat sa te napustesti asupra ei cu pumni si picioare e nasol mai ales ca femeia e o fiinta emotionala o jignire s-au o palma le afecteaza, gandeste-te ea ti-a dat o sansa sa fi cu ea impreuna si tu daca bei un pahar gata vine perversa peste bot, nu tu o vorba buna, nu tu o gluma, nu tu o alinare nimic decat apa, paie si bataie, si nu conteaza cat esti de instarit daca te comporti asa te lasa si asa te suge si de bani cand te da in judecata e cam nasol nu crezi. Nu uita cine gateste, cine iti spala chilotii imputiti, cine te suporta de dimineata pana seara, cine are grija de copii, cine duce casa inainte cand tu ca barbat nu mai poti ca a intervenit o problema, cine inghite toate rahaturiile si dupa toate astea mai esti si violent si o mai chemi si pe mata ca sa vina pe capul ei, ca aia nu e bine, ca aia nu e asa, ca nu ai facut bine aia, intelegi acum de ce nu prea ne mai vor pe unii dintre noi.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

O să generalizez puțin, dar majoritatea chestiile pe care le-ai enumerat tu țin de mediul rural.
În Cluj de ex nu prea văd niciodată știri despre femei bătute și nu cunosc cazuri de genul momentan.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Bine dar eu am vorbit pe nivel de tota tara la oras mai putin.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Okay. și ce rezolvare ai pentru asta? cum faci ca româncele să nu se mai căsătorească atât de mult/în exces cu alte nații sau cum faci ca românii să facă același lucru?
Pentru că altfel nu ar exista un balans...
Numărul de fete disponibile este cu mult mai mic decât numărul de băieți disponibili

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Romania e o tara moarta poporul roman nu mai exista oamenii nu mai sunt uniti si din aceasta cauza femeiile isi indreapta atentia catre alte natii fiecare isi urmeaza proprile interese asa si ele, acum tot ce a mai ramas din RO e doar limba romana si atat biserica cade dovada tineretul lumea asa cum o stim este intr-o continua shimbare. Sincer chiar nu stiu ce sa spun tot ce stiu e ca viata noastra e scrisa de Dumnezeu si sa stii ca e adevarat nu degeaba se spune ca "viata bate filmul" cat despre noi ei bine toate popoarele au un inceput si un sfarsit pricepi asta scrie si in Biblie "Doboara Doamne popoarele caci numai tu ai puterea sa iti bati joc de ele" deci prin urmare in aceste vremuri in care traim cu totii vremuriile cele din urma e de asteptat sa se intample asta RO e o colonie, intre barbati si femei e egalitate ele au dreptul sa aleaga la fel si cunosc cazuri cu baieti din RO care s-au casatorit cu femei din Ungaria, Ucraina, Germania, Spania, Anglia etc. tu de ce nu faci la fel, o viata ai traiesteo.
Daca nu ai pe cineva nu inseamna ca esti ratat cum spun altii, ratat esti cand tu ca si persoana te consideri asa, gandeste-te ca au fost oameni foarte inteligenti de-a lungul istoriei omenirii care au trait singuri s-au respectat pe ei si corpul lor mai presus de toate.
Femeiile sunt niste finte emotionale, dificile, delicate, sensibile, proaste, nesimtiee, jigodii, reprezentante ale sexului frumos etc.
Ideia e ca iubirea exact cum spun si preotii si toti sfintii e ceva divin ceva Dumnezeiesc cand te loveste te loveste, acum daca stam sa ne gandim in ceia ce le priveste pe românce sa stii ca fetele nu mai sunt ce au fost o data astea cuminti s-au dus, acum cine te ia te ia pentru cascaval si aspectul tau fizic si relatiile pe care le ai in societate nu te mai ea pentru omul care esti tu si nu le mai pasa de tine cand te imbolnavesti pricepi, pentru ele sti bun atata timp cat ai cascaval si esti sanatos ca in rest nimic esti gata bun urmatorul sti ce repede te vor inlocui ca pe un telefon mobil intelegi tu.
Uita-te la aceste video-uri de pe net si vezi ce spun ele despre noi dar cand te uit sa fi numai URECHI ca sa intelegi ce spune:
https://www.youtube.com/watch?v=EE8KXUl1VkU
https://www.youtube.com/watch?v=xyaQEDVCEEc
https://www.youtube.com/watch?v=td4qMij6QE8
https://www.youtube.com/watch?v=bcWpgx62fPE
https://www.youtube.com/watch?v=kCc7aHELpA8
https://www.youtube.com/watch?v=ihoJnZBUwmA
https://www.youtube.com/watch?v=vzoLcy8cMp4
https://www.youtube.com/watch?v=2H3GP7kdyqk
https://www.youtube.com/watch?v=rGaHsVQUbH4
https://www.youtube.com/watch?v=lkekDEgyEGw
https://www.youtube.com/watch?v=wU6p0ibC_xk
https://www.youtube.com/watch?v=vJmvy8PvA74
https://www.youtube.com/watch?v=EvNfjqQsjf0
https://www.youtube.com/watch?v=q44l3NtnTY0
https://www.youtube.com/watch?v=yGJkHnY5Ui4
https://www.youtube.com/watch?v=60zeW0UxPko
https://www.youtube.com/watch?v=uLdaccTF_w0
https://www.youtube.com/watch?v=ZUDer4sckgg
https://www.youtube.com/watch?v=Oin4RCAuzqc
https://www.youtube.com/watch?v=VlgUw9dtzxk
In RO nu da nimeni doi bani pe tine valabil si in cazul meu eu stiu asta sunt constient de consecinte cu alte cuvinte in RO esti doar un gandac ce trebuie zdrobit nici nu ma mir.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

După ce am vizionat doar câteva dintre clipurile acestei stimabile doamne, care vorbește mai urât decât cei care pretinde că vorbesc urât la adresa ei, chiar cred cu tărie că viitorul meu este alături de o femeie de altă naționalitate laughing oricum mi-ai făcut noaptea mai frumoasă, per total!
Frate, nu-mi trebuie neapărat o româncă, sunt sincer cu tine. Dacă ar fi după mine și aș avea libertate de alegere probabil că aș merge pe variantă: nordică sau japoneză, dar fiindu-mi limitate posibilitățile financiare nu mă pot gândi așa departe.
De aia mă limitez la românce, dar e ironic că nici măcar româncele nu ne vor laughing

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

In RO nu mai e de trait si din cate stiu nici in strainatate sa ajuns mult, mult prea departe.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

În mare parte da, și ce facem? ne omorâm?
Trebuie să existe o soluție, omule

| LupusDei1993 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Incearca sa vizitezi alte orase din Romania daca nu merge pe plan local. Sau locuri de cultura, nu discoteci si cluburi.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru LupusDei1993):

Dude. nu mă duc niciodată la baruri, discoteci sau cluburi. Nu am fost niciodată.
Sunt din Cluj. nu știu câte orașe mai mari există. Nu mă voi duce în București doar pentru... asta este clar.
Meh. Cred că mai degrabă îmi accept soarta.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Acum iti voi spune ceva ce numai preotii stiu, ca in momentul in care oamenii il vor abandona pe Dumnezeu si bisericiile vor ramane goale si parasite prabusinduse in final va veni sfarsitul lumii pentru ca degeaba traiesti bine si ai de toate daca sufletul tau e negru https://www.youtube.com/watch?v=27rnqrsHB0w crede-ma ca e adevarat ateii nu stiu ce e mila sau iertarea daca ai gresit in fata lor e posibil sa te omoare pe loc pe cand un crestin cu creier si capul pe umeri trece peste, ce vreau sa spun e ca in momentul in care oamenii vor deveni mult, mult prea prosti si iubirea va disparea va veni sfarsitul lumii nu vreau sa te sperii dar crede-ma ca e adevarat 90% din ce e scris in Biblie e adevarat asa si cu oamenii in prezent cei din zilele noastre.
Daniele eu am incercat sa ma impac cu mine insumi si sa stii ca in Occident oamenii sunt reci acolo daca ai comis o infractiune si ai ajuns la puscarie sunt sanse mari sa fi violat si ucis in puscarie pe cand in tariile crestine mai putin sunt doar 5% sanse sa se intample asta.
Daniele iti spun ceva ce am citit din Biblie: există viață după moarte dacă ai copii, viața ta se continuă prin ei, altfel nu. Sunt putine femei care isi doresc o familie cele mai multe alearga dupa avere si ca sa isi satisfaca placeriile trupului (sex) si "visele" de aceea demografia a scazut si mortalitatea a ajuns de 3 ori mai mare decat natalitatea nu pentru ca sunt barbatii prosti adevarul e ca RO nu merge intr-o directie buna si nu numai RO ci intreaga lume. Stiu ca raspunsul meu te va pune un pic pe ganduri s-au o sa ti-se para cam absurd dar sa stii ca asa e.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

In Cluj vin o gramada de fete tinere, catolice. Mai ales la intruniri ale tinerilor. Dar na, csf daca ortodoxia nu ofera destul.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu neg importanța lui Dumnezeu în viața oamenilor deloc, dar nu o să-i cer lui Dumnezeu să-mi dea o prietenă. Este datoria mea și doar a mea. Eu mă rog la Dumnezeu pentru sănătate și fericire.
Evident că aș fi mult mai fericit dacă aș avea pe cineva, dar trebuie să reușesc singur. Nu de fiecare dată când dăm de o problemă apelăm la ajutorul lui Dumnezeu. Consider că Dumnezeu face miracole mult mai mari decât să dea unui ratat ca mine o șansă cu o fată.
Îți înțeleg oarecum punctul de vedere și sunt parțial de acord cu tine, dar este trist pentru că în acest proces mulți tineri ca mine sunt victimă fără rost.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru LupusDei1993):

Degeaba vin ele dacă vin și băieții laughing
Știi cum zic?
În fine, mersi mult de răspunsuri. Viața mea este cum este, încerc să o accept.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Românii nu prea se spala asa ca ele ii prefera pe straini aia cel putin se spala si au si cascaval.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Problema la noi majoritatea e ca suntem gelosi, betivani, posesivi, violenti, nesimtiti si nu in ultimul rand nu prea ne spalam adica ducem de lipsa de educatie iar pe urma vine si problema cu starea noastra financiara pricepi acum.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Românii trebuie sa mai lase si de la ei, ele au pretentii si asteptari mari de la noi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Toate popoarele au un inceput si un sfarsit e doar o chestiune de timp pana ce RO va fi plina de emigranti.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cautati o femeie din Rep. Moldova daca vezi ca in RO nu ai sanse cel putin o iei pe fata aia de acolo o salvezi de saracie si o aduci acolo la tine unde stai s-au daca nu vrei ia-ti o unguroaica dar ai girja am auzit ca sunt mult mai rele decat romancele, bafta.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Mersi mult, omule. Chiar apreciez!

| LupusDei1993 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Iti spun sincer ca sunt multe care sunt si singure, ca in cazul unei verisoare de-amele ce si-a gasit un clujean.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru LupusDei1993):

Iar eu îți spun că pe cât de multe singure sunt, sunt de două ori mai mulți tipi singuri.
Din păcate asta este situația.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Apropo referitor la intrbarea ta citeste asta https://www.tpu.ro/......ina-2.html acum intelegi de ce nu ne mai vor.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Okay dude. un caz, so what?
Bărbați de genul întâlnești în toate țările. Nu înseamnă nimic.
Majoritatea băieților pe care îi cunosc eu nu sunt genul care ar reacționa atât de violent pentru un c***t ca ăsta.
Repet, mi-e greu să cred pentru că știu ce oameni cunosc eu.
Dintre toți pe care îi cunosc cred că doar 2-3 au ajuns să fie de genul(cel puțin așa presupun eu) dat fiind comportamentul de zi cu zi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Da recunoaste ca asta o terorizeaza si pot spune ca fata e destul de buna zic eu mai ales ca a suportat fazele astea, sunt altele care te lasa imediat ce incepi sa le terorizezi.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Și acum scuze că te întreb... și dacă ar fi adevărat: ce vină am eu, care nu am făcut nimic, că alții o fac?
Ce vină am eu?
De ce trebuie eu să sufăr consecințele faptelor altor persoane?
Și dacă să spunem că ai dreptate, majoritatea românilor sunt agresivi, majoritatea nu reprezintă unanimitatea.
Deși repet, nu cred că putem vorbi de 50%...

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Bine frate dar eu ti-am dat un exemplu de caz asa ca fapt divers ca sa invatam si din greselile la altii daca vrem sa reusim si noi ceva ca sa evitam astfel de lucruri intelegi, deci eu nu am zis ca tu esti asa eu am spus ca sunt unii mai dificili si probabil de asta nu sunt asa de atrase romancele de noi.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Dacă ăsta ar fi motivul, atunci sunt proaste.
Orice om care judecă pe cineva înainte să-l cunoască este un ipocrit.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Ok am inteles.

| Panamax a răspuns:

De unde stii tu ce prefera româncele?
Ca te evita pe tine pot fi cateva cauze.iti miroase gura, nu ai bani esti urat si ai ceva probleme la mansarda la cum insisti cu intrebarea asta.

| Nilsson a răspuns:

Nu cred ca e o regula generala dar daca e o tendinta in aceasta practica ar putea fi urmatoarele motive:

1. Strainii au o situatie financiara mai buna (ma refer la cei din Occident)

2. Femeile considera unele trasaturi ale strainilor mai masculine (in special cei din zona mediteraneana).

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Nilsson):

1 aș putea să o înțeleg.
2 și 3 în schimb nu.
Românii au trăsături mai închise per total decât mediteranienii și mulți chiar ne pun în aceeași cutie datorită strămoșilor relativ comuni.
Dacă 2 e pusă sub semnul întrebării, 3 e clar o aberație.
Dar indiferent cum ai lua-o, rezultatul este aceleași. Nu doar că sunt mai puține femei în România decât bărbați(sub 40 de ani, pentru că după 40 de ani vorbim de o inversare), dar în același timp ele se implică în relații mixte de 10 ori mai mult ca românii.
Cum este asta corect și cum poți rezolva asta?

| Catrice a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Cine spune asta?!
Doar tu?!
Tu ai făcut vreun studiu, ai întrebat toate femeile din România?!
Când pleci într-o tara străină, predominanta de populația acelei tari, mai ales dacă într-o tara de... sa zicem 50, 000, 000 locuitori, unde 1000 sunt romani, care sunt șansele ca în orașul unde locuiești sa existe un roman?! Destul de puține. Și sunt destule cazuri în care chiar si peste hotare romanii s-au cuplat intre ei,

| Dalmore a răspuns:

De aia nu dormi tu noaptea, ca n-are fiecare roman o romanca? laughing

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Dalmore):

Nu.
Dorm destul de bine noaptea, deși mai mult frig și mai puțină căldură ar ajuta.
Ideea este că ratații ca mine nu au nicio șansă într-o societatea ca cea din România.
Numeric vorbind nu există suficiente fete și pentru noi.
Iar din moment ce noi alegem ultimii(resturi), nu prea mai avem ce alege oricum...
Înțelegi?

| Dalmore a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

N-ai ce sa intrepti, fiecare iubeste pe cine vrea, nu poti sa obligi doua persoane sa se placa doar pentru ca-s de aceeasi nationalitate. E absurd
Eu personal nu cunosc cupluri de romance cu tipi de alte nationalitati, nu stiu unde vezi asa ceva.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Dalmore):

Sunt mii sau zeci de mii de românce în România care au soți italieni, spanioli, arabi, greci, etc.
În fine. îți mulțumesc mult de sfaturi.

| Dalmore a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Asta nu te afecteaza pe tine cu nimic. Sunt o gramada de femei singure sau in cautare de relatie.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Dalmore):

În România? nu prea... dar chiar și așa omule, ți-am zis statistica nu-i de partea mea. Ratații ca mine sunt meniți să fie așa... cred.
Whatever. Noapte bună!

| Dalmore a răspuns:

N-o să aleagă nimeni în viața asta să fie într-o relație cu cineva datorită naționalității. Dacă ești ratat, e numai vina ta. Ai găsit pe ce să dai vina, ca să vezi laughing. Știu că e greu să accepți unele lucruri, dar prin chestia asta tu doar îți cauți o scuză penibilă. Uite, o chestie care sperie femeile sunt obsesiile stupide. Lucrează la tine și o să ai șanse să-ți găsești o femeie.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Dalmore):

O ultimă întrebare și te las. Revin puțin la ce am scris mai devreme.
Ți-am explicat că statistic vorbind nu sunt destule românce pentru toți românii și ți-am enumerat și cauzele.
Zi-mi doar atât... ți se pare corect? și cum poate fi acest lucru îndreptat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romancele nu prefera nimic. Fiecare femeie are hipergamia in sânge, problema sta in felul urmator. In tarile unde predomina 2-3 Val de feminism femeile sunt mult prea multe " drepturi" si multe sunt necontrolabile pentru unii din ei. Poate sa fie unu cu Lamborghini, cu patratele, pur si simplu sa fie perfect din toate punctele de vedere(nu ratat). Si unele tot nu sunt multumite.
Eu stiu de la Youtuberi americani, multi decât sa-si aleaga o femeie de a lor mai bine vin in tariile sub dezvoltate pentru a-si lua femei Binenteles frumoase.Printre care si Romania.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru anonim_4396):

Nu știu cu ce mă ajută comentariul tău. mai degrabă mă enervează.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Adevarul nu e placut la ureche intotdeauna

| DanielAndreiescu95 explică (pentru anonim_4396):

Okay. bun. Și cum rezolvi problema pentru noi românii? Spune-mi!
Având în vedere că vorbim de un număr uriaș de românce care se căsătoresc cu străini, determinând un număr de românce insuficient pentru toți românii. Cum reglezi asta? te întreb!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh nu sunt, era un raspuns mai sus probabil nu l-ai vazut. Dacã esti "ratat" te compromiti cu o femeie mai urata si grasa din zone sarace. Prectic faci acelasi lucru.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru anonim_4396):

Corect, dar ce rost are să lupt când știu că din punct de vedere numeric nu sunt destule femei pentru toți, iar cei alpha vor fi aleși primii pe când cei care nu sunt alpha vor fi lăsați la urmă?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa intelegi un lucru foarte simplu. Fiecare o sa iti raspunda dupa experiente. De exemplu am observat foarte multe persoane care luau in deradere ce spuneai tu. Sau ofereau sfaturi de genul: tu esti vinovat, cauta pe alta, caracterul etc. Fara sa verifice problema in cauza. Iar problema principala este ca traim intr-o societate foarte materialista. Dar nu inteleg cum suntem atat de materialisti si fitosi ca si natiune laughing cand traim in Romania?
Sigur, daca eram o tara mai dezvoltata, probabil mai intelegeam fitele si asteptarile. Dar cand traim in Romania, noi si cu Bulgarii la coada UE sincer nu inteleg de ce atatea fite? Doar cand ma urc in metrou aici in Bucuresti, si vad 70% din persoane cu pantaloni de trening deja imi fac o parere. Dar ca si asteptari si fite, sunt convins ca intrecem si Elvetia (haha).

In general cine este fericit, implinit sau este intr-o relatie o sa spuna ca este vina ta. Sau ca trebuie sa schimbi ceva la tine in general. Sau ca n-au fost aliniate toate astrele pe ziua respectiva. Si sa incerci in alta zi, ai timp pana la 50 de ani (cand probabil o sa renunti). In general romanul se crede intotdeauna perfect, si ofera cele mai bune sfaturi din lume. La teorie am observat ca suntem buni, la practica iesim pe ultimul loc. Imi fac o parere cand ma plimb prin Bucuresti, si ajung la concluzia, ca de asta n-am fost un imperiu. Ca suntem buni doar la teorie laughing

Parerea mea este ca in general (mai precis dupa 2010) relatiile sau tot ce inseamna ele au suferit o schimbare (in rau). A crescut nevoia materiala, (vremuri grele, mai bine produce altul) din simplul fapt ca dorim sa avem cel mai scump iPhone, (si de ce sa stam sa strangem 5 ani cand putem sa gasim pe cineva sa il ofere instant), o locuinta mai buna (de preferat sa stam la casa), poate si o masina noua (ca suntem satui de Logan est 2004), vacante exotice (nu ne mai place in CT), si hainute mai bune (te saturi sa te plimbi pe strada in pantaloni de trening). De asta multe femei raman materialiste (este mai usor sa ai un loc de munca banal, si sa produca altul). Parerea mea este ca foarte multe femei nu doresc sa lucreze, si este cu mult mai usor sa ofere cineva ceva in schimb. La acest capitol noi barbatii suntem vinovati, pentru ca le oferim prea mult, dar in schimb nu primim nimic. Cel putin din punctul meu de vedere, nu este suficient un copil sau o viata amoroasa. Sau eu sa ii ofer un telefon scump si ea, sosete. Dar din pacate cam pe acest lucru se pliaza societatea in sine. Iar la sfarsitul zilei te trezesti ca l-a gasit pe nu stiu care, si tu i-ai oferit nu stiu ce. Sau se vede cu respectivul, in timp ce iti tine in mana telefonul cumparat de tine. Pe scurt ele doresc drepturi egale, dar tot barbatul sa ofere. Chiar vorbeam cu un fost date, ca mai bine ne ofera (toate) mijloacele de productie (cum spunea Marx), daca tot de barbat depinde totul. Sa fie ca acum 100 de ani laughing

Al doilea cel mai important lucru, este cresterea persoanelor de sex feminin care cred, sau urmeaza ideologia feminista. Cam feminismul a distrus totul in ultima vreme. Sau cel putin eu aveam impresia ca aduce o anumita ura impotriva barbatilor. Sau mai precis incurajeaza multe femei sa credea, ca barbatii sunt principala problema in societate. Si ca fara noi era cu mult mai bine. Chiar stau si ma gandesc cum ar fi armata sau politia fara barbati, ca oricum in ultima vreme se tot incurajeaza (ca si femeile pot sa faca exact ce pot barbatii). Mi se pare o mentalitate gresita spre imposibila, care nu o sa duca nicaieri bun din simplul fapt ca baiatul si fata sunt persoane de sex diferit cu gandiri diferite, cu misiuni diferite si asteptari diferite. Cel putin eu consider ca o fata nu o sa fie niciodata capabila sa faca foarte multe lucruri pe care le poate face un baiat (si este in regula). Chiar vorbeam acum 2 saptamani cu o cunostiinta de sex feminin care imi spunea ca ea n-are nevoie de drepturi egale in societatea. Ca oricum societatea are nevoie de ea ca si femeie.

Cam cele doua viziuni au distrus relatiile in general. Sa fiu sincer si eu sunt materialist (dar pe banii mei). N-am avut niciodata probleme sa vorbesc cu cineva care lucra la Starbucks atatea timp cat avea un intelect "ok" si era o persoana cat de cat prezentabila. Si oricum n-am foarte multe asteptari ca si barbat, din simplul fapt ca o fata cu bani, nu o sa salveze niciodata un barbat fara, sau mai exact sa il repuna pe sine, sa ii ofere anumite lucruri incat sa aiba parte de un inceput sa se descurce. Invers decurge in cel putin 70% din cazuri (oricum suntem facuti sa iubim si sa fim iubiti, dar de multe ori am impresia ca un barbat pune mai mult suflet in legatura cu acest lucru).

Si in general era internetului a schimbat foarte multe abordari in legatura cu relatiile din simplul fapt ca stam si ascultam tot felul de experti/experte care au impresia ca stiu mai bine. Societatea a fost inundata de "meriti mai mult" (dar din pacate meriti atat cat se cuvine si se poate), sau daca nu este "nu stiu ce" de la prima intalnire nu o sa fie niciodata (o alta abordare gresita) multe relatii incep cu o prietenie, si pot sa ajunga undeva (dar lumea este ocupata cu friendzone-ul), sau mai exact orice intalnire trebuie sa fie la lumina lumanarii. Lumea nu prea mai stie sa se plimbe prin parc sau chestiuni simple. Mers la mall, sau restaurant (unde platesti 200+ lei, si te vezi cu persoana respectiva de maxim 2, 3 ori si cam atat). O sa spuna lumea ca barbatii sunt zgarciti (sincer sa fiu "nu" pur si simplu ne dorim o relatie, si n-are nimeni chef sa plateasca niste bani si ea sa se mai vada cu inca 30). Pe scurt toata lumea este cu capul in telefoane, dar n-au timp sa raspunda cand le abordezi. Si imi plac persoanele de gen "cauta pe alta". Caut si daca toate sunt la fel? Ca si cum si au vorbit.

Cat despre mine, sincer sa fiu n-am avut noroc. Am avut doar relatii trecatoare de maxim cateva luni. Mereu aparea ceva, sau ieseam noi 2, si se mai vedea cu inca 10. Din simplul fapt ca ele traiesc cu impresia "gresita" ca altul o sa fie mai diferit. Relatie perfecta nu exista, asa ca de ce sa mai cautam?
Sau in general s-au invatat sa simta fluturi in stomac, si fara ei n-ai nici o sansa sa ai o relatie. Ce fluturi in stomac sa mai simti cand ai 2, 3 aplicatii de socializare pe telefonul respectiv si traiesti cu impresia ca ai sanse destule laughing sa gasesti pe nu stiu cine. Atata timp cat societatea moderna o sa caute barbatul perfect, o sa se inspire de pe net, sau o sa ofere X-uri pe Tinder si Bumble, sincer nu o sa se schimbe nimic. Si sincer si in viata reala este destul de greu sa abordezi pe cineva. Sincer aveam de multe ori, tendinta sa ma imbrac, sa merg pana la mall, si sa ma bag in seama cu persoanele care lucrau pe acolo. Mai iei cate un nr de telefon, dar in rest nimic special. N-am ajuns nicaieri sa fiu sincer. Deci nu prea functioneaza nici abordarea directa (asa este cand stam cu capul in telefon) laughing
Pe aplicatiile de socializare nu mai spun (toate zic ca nu prea le folosesc) dar le vad cu telefonul in mana non stop. Pentru ca mentalitatea este: poate urmatorul o sa fie nu stiu cum (foarte gresit).

Da sincer sunt convins ca "nu toate femeile sunt la fel". Dar cand intalnesti doar persoane care cauta in 7000 de locuri, ies la o intalnire de 2, 3 ori si pe urma gata, sunt scumpe la vorba de parca au un deces in familie, sau ies doar cu barbati de succes (pardon potenti financiar). Sincer iti cam faci o impresie negativa...

Trebuie specificat ca nu foarte multe femei abordeaza cate 1 barbat. Trebuie tot barbatul sa faca acest lucru. De cele mai multe ori ar exista sanse sa cunosti pe cineva daca s-ar implica ambele persoane. Dar e mai usor sa stai picior peste picior si sa asculti. Sau barbatul sa vina cu intrebarile, si sa tina o discutie (in viata) timp de 4, 5 luni pana te hotarasti sa iesi la o intalnire. Am avut eu acest noroc (am vorbit timp de 8 luni cu cineva pe Bumble). Si cam atat a fost laughing

N-are treaba cu strainul in general. Nu sunt suficienti straini in Romania incat sa aiba o alegere. In general daca disperarea loveste exista si aceasta sansa. Dar cine sunt eu sa comentez.

In general daca te plangi "in Romania" esti complexat. La noi totul este perfect si frumos. Cat despre o relatie cu cineva. Este totul bazat pe noroc. Poti sa incerci cat doresti. Daca nu se doreste. Degeaba happy

| GirlOnline81 a răspuns:

Atâta vreme cât in România exista mentalitatea precum ca abordarea unui bărbat de către o femeie trebuie sa fie una din disperare, nici n-o sa ai o șansa.
Așa ca, ratat ori ba, cel puțin ai c. oaie. Folosește-lewinking.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru GirlOnline81):

Și mai exact ce ai vrea să fac? dacă ăsta mi-e potențialul. Nu toți avem șarm, romantism, personalitate puternică, tupeu sau finețe.
Asta este. suntem unii care efectiv suntem praf la capitolul fete, și vreau să spun praf-praf. Habar nu am să vorbesc cu o fată. Singurul mod în care pot vorbi cu o fată este dacă suntem prieteni sau dacă vorbesc cu ea în cadrul jobului. Atât! atât!

| DanielAndreiescu95 explică (pentru GirlOnline81):

Dar ca fapt divers, numărul de fete comparat cu cel de băieți chiar nu ajută, mai ales luând în considerare numărul imens de fete/femei care sunt în relație cu străini.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Pentru un tip atât de " praf la capitolul fete", mie mi se pare ca te descurci destul de bine happy.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru GirlOnline81):

Okay... e o părere a ta.
Hai să-ți explic, deși dacă ai fi citit comentariile de dinainte ai fi înțeles deja.
Bun... să zicem că nu-s chiar praf, să zicem că totuși am un mic potențial, okay?
Ideea este că faptul că româncele sunt într-un număr atât de mare în relații cu străinii mă face să nici nu am curajul să încerc pentru că:
1. Nu prea sunt interesat de un grup de oameni(românce) care în general nu e interesat de grupul de oameni din care fac parte(români)
2. Sunt conștient că numeric vorbind nu sunt suficiente fete românce pentru toți băieții români, din cauza faptului că româncele se cuplează cu foarte multe nații
3. Ce rost are să încerc să vorbesc(romantic vorbind) cu fete care de regulă preferă un alt tip de bărbați decât cel din care fac eu parte(străinii în detrimentul românilor)
Sper că mă înțelegi.
Simplul fapt că știu că numeric nu sunt suficiente, mă face să-mi pierd orice speranță și dorință de a face fie și măcar o încercare. Încerc să-mi accept soarta oarecum, dar ceva în sufletul meu spune că nu-i corect.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Aha!
Exact cum bănuiam, nu faptul ca ești " praf-praf la capitolul fete" te tine departe de ele, ci teama de respingere. Și acum te intreb: Dacă te refuza o femeie, ce? Pică cerul pe tine? Nu! Treci la următoarea.

Eu zic sa lași stereotipul legat de " femeile prefera străinii in detrimentul romanilor" și modelul promovat de societate - adică pitipoancele, in traducere trofeul (obiectul, dupa caz) al unui "șmecher" care le asigura mașina neagră și scumpă, și un trai lipsit de munca și plin (sau nu) de plăceri. Mai exista și fete normale care n-au nevoie de așa ceva pentru ca le fac încet pe ale lorwinking.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru GirlOnline81):

Okay și problema numerică cum o rezolvi? nu pare să accepți, dar ăsta este adevărul, unii români numeric vorbind nu pot avea o parteneră.
Problema asta pentru mine ar fi rezolvată dacă numeric vorbind ar fi cineva pentru oricine. Dacă sunt parte a celor care nu vor avea niciodată o prietenă pentru că numeric vorbind nu sunt suficiente românce?