| alexandra_4466 a întrebat:

De ce iubim?
de ce pers care le iubim nu sunt cu noi, de ce nuvor sa fie cu noi, de ce isi bat joc? de ce ne plictisim?
de ce viata uneori e asa cruda?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Alexandra,
La ce te referi mai exact? Sunt 6 intrebari care fiecare ar vrea raspuns separat...
1. De ce iubim? Unii iubesc pur si simplu, numai pentru a iubi... Altii iubesc din interes... Altii se simt "obligati" sa raspunda la iubire cu iubire...
2. De ce pers pe care le iubim nu sunt cu noi? Acum depinde pe cine iubim... Iubim persoane care nu stiu ca-i iubim... iubim persoane care nu mai sunt ptintre cei vii... iubim persoane care considera ca iubirea noastra nu este sincera... care sunt la distante mari... de mii de km...
3. De ce nu vor sa fie cu noi? Poate ca in sufletul nostru nici noi nu vrem sa fim cu ei... poate ca nu este momentul acum... poate ca suntem considerati ca nu meritam sa fie cu noi...
4. De ce isi bat joc? Aceasta intrebare trebuie adresata persoanei in cauza...
5. De ce ne plictisim? Pentru ca nu facem ceea ce ne place sa facem... pentru ca facem ceea ce nu ne place sa facem... pentru ca nu facem nimic din ce ar trebui sa facem... pentru ca stam si ne uitam la tavan...
6. De ce viata uneori e asa de cruda? Nu viata este cruda... acest concept este gresit... Viata este tot ce poate fi mai frumos... Actiunile oamenilor din jurul nostru pot fi crude... nu viata... Pot fi crude cuvintele de jugnire din partea persoanei pe care o iubim... (oare merita in acest caz sa mai stam cu acea persoana?)
Sper ca raspunsurile mele sa-ti dovedeasca faptul ca: viata este asa cum ti-o faci tu... prietenii sunt cei pe care ii alegi tu... persoanele iubite sunt cele pe care le respecti si care te respecta, si care iti raspund la iubire cu iubire... sunt persoanele langa care nu ai cum sa te plictisesti...
Daniela

10 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

INIMI NU-I POTI PORUNCI. ea se indragosteste si noi suferim pe urma ei.asa e viata. odata si odata toti gasim persoana potrivitabig grin

mlm
| mlm a răspuns:

De ce iubim? Simplu pentru ca merita sa facem acest lucru, daca nu ar merita nu cred ca am mai iubi.
De ce pers nu sint langa noi? Ptr ca este la distanta sau pentru ca are nevoie de timp sau pentru ca decide daca trebuie sa plateasca cu aceeasi moneda cu care este rasplatit.
De ce nu vor sa fie cu noi? PTR ca asteapta momentul adevaratei iubiri.
De ce isi bate joc? Poate din prea multa atentie acordata, sau din plictiseala.
De ce viata este cruda? Ptr ca uneori viata ne ofera si clipe frumoase si urate, important este sa stim sa o facem sa fie cat mai frumoasa. Dupa cum se vede suferi din prea multa dragoste, nu dispera, trebuie rabdare si vei vedea ca va fi bine si pentru tine, nici nu vei sti cind soarele va rasari si pe strada ta.Viata e frumoasa trebuie traita, chiar daca avem momente cind ne este greu dar trebuie sa acceptam si sa mergem mai departe pe calea dreapta.Iti doresc mult noroc.

Janina
| Janina a răspuns:

Consider ca in viata omul este pus la incercari, si mai grele si mai usoare, pentru a demonstra adevarat lui forta si adevarata lui credinta.
Iubim pentru ca este un sentiment placut, pentru ca avem un suflet mare si pentru simplul fapt ca suntem oameni.
de ce isi bat joc de noi? Asta e partea rea in faza cu iubitul, dar noi trebuie sa avem o inima suficient de puternica sa trecem cu fruntea sus peste toate, si sa ne gandim ca o sa vina si vremea noastra, cand dumnezeu o sa ne zambeasca si o sa ne rasplateasca pentru bunatatea noastra.
Zambeste si capul sus! Cel care te face sa suferi nu merita inima ta, pastreaz-o curata si o sa vina si Fat - Frumos al tau.

| miry a răspuns:

Sa sti ca multe persoane trec prin durerea asta atat fete cat si baieti, si oricat neam dorii sa ocolim durerea asta nu se poate, de multe ori nu alegem persoana potrivita pe care sa o iubim sau nu merita iubirea noastra, la nevoie vezi daca intr-adevar te iubeste, unii isi bat joc din placere sau pentru simpla lor mandrie de baiat smecher in fata prietenilor, cat despre viata asae si cu bune si cu rele, dar trebuie sa fii puternica sa poti trece peste orice problema, mult noroc si fruntea sus dupa rau vine si bine

| Elena0210 a răspuns:

Nu stiu. Crede-ma ca si eu incerc sa aflu asta. E foarte rqau sa suferi din dragoste dar se intampla. Miam facut o parerea destul de proasta despre baietii in general si asa cum am suferit eu de pe urma unora sper sa ajunga si ei sa simta macar 10% din suferinta mea si atunci sa nu mai faca rau si altor fete.

| Elena0210 a răspuns:

Sper sa treci peste. Ascula melodia fetelor de la Blaxy girls-daa si vezi ce mesaj transmit baietilor.

| eumi a răspuns:

Viata iti ofera tot ce vrei, in limitele bunului simt. Tu ce oferi in schimb?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata asa este Facuta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca viata e de kk deci si un strain te ajuta mai mult ca prietenii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Alexandra,
daca nu am iubi nu am putea exista, de exemplu copiii se nasc din iubire si draga mea nu toti cei pe care ii iubim isi bat joc de noi, cu timpul apar in viata noastra si acele pesroane care ne iubesc, le iubim si merita sa le iubim si daca ne plictisim inseamna ca acele persoane de care ne plictisim pur si simplu nu mai sunt capabile sa ne capteze interesul si atentia. Daca cineva se plictiseste de tine cu siguranta sentimentul este reciproc numai ca tu nu vrei sa-l constientizezi.