| Anomim2025 a întrebat:

De ce multe probleme la familii sunt din cauza alcoolului? Si mie si tatalui meu ne place berea ocazional, dar nu suntem dependenti chiar daca ne place. Cu
De ce multi barbati sufera de aceasta dependenta? Care este motivul?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Alcoolul ingerat in cantitati mai mari, iti ameteste creierul si iti da o stare de buna dispozitie, actionand ca un drog asupra ta, de aceea multi il prefera.
Dependentele se creeaza din slabiciune, simti placere cand faci ceva, sau bei ceva si iti doresti sa continui bautul, iar daca o faci zi de zi, ajungi un bautor dependent de bautura.
Cu cat mai rar, cu atat mai bine.
Un servici si o ocupatie iti muta mintea de la alcool si te ajuta sa nu te arunci asupra ei, ca un refugiu sau o rezolvare a problemelor tale.
Un om echilibrat psihic, nu va ajunge niciodata alcoolic, un om disperat sau dezechilibrat, da.

10 răspunsuri:
| FerLin a răspuns:

Depinde de om. Unii oameni cand beau alcool sunt un dezastru. Fac tot felul de prostii. In schimb, altii sunt veseli si prietenosi sau dimpotriva, nostalgici. Depinde de caracterul fiecaruia.
De ce beau? Fiecare din motivele lui. Unii din plictiseala, altii din teribilism, sa se distreze sau... sa-si innece amarul.
Fiecare are... "lumea lui" unde bautul are motive diferite si efecte diferite.
Per ansamblu... daca nu stii sa-ti controlezi cantitatea de alcool bauta, mai bine nu bei deloc.

| GdX a răspuns:

Alcoolul este un drog legal ca si tigarile. Acum ca tu bei o bere pe saptamana nu e grav. Grav e cand bei 2, 3 beri zilnic si uiti de cand te-ai apucat.

| K0sti a răspuns:

Barbatii ca barbatii, da sa vezi femeile...

| mgtow a răspuns (pentru K0sti):

Englezoaicele si spanioloaicele mai ales, usor de manipulat la bautura laughing

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Problemele nu sunt din cauza alcoolului. Alcoolul este o problema.

| Lawliet14 a răspuns:

Asa au inceput si altii, ca voi. Tatal tau te invata sa bei?

| Mussette a răspuns:

Alcoolul e un viciu, u drog decare nu se pot despartii. Alcoolul inseama bani, bani irositi care creaza discutii, certuri, probleme in familie. Alcoolul afecteaza sistemul nervos si apar acele stari recalcitrante, violente. De ce beau unii?! Fiindca atunci cand bei ai o stare de euforie, ai impresia ca uiti de probleme, din dependenta. Ce probleme au?! Sotia care spune nu mai bea, care vede lipsa banilor, iar el vede dezgust fata de ea. Si asa apare un cerc incis in jurul alcoolului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa iti raspund ar trebui sa fac o sedinta de spiritism. Sa il intreb pe tata. Ca doar el a baut pana a dat coltul. Si ficatul cere bautura. Cand un betiv nu consuma alcool il arde ficatul. Aceasta este dependeta. Pardon,sinucidere. Si adevarat ca si eu consum alcool, dar cu limita. Am avut un tata prost, dar nu inseamna ca sunt la fel.

| SARKAN a răspuns:

De ce beau barbatii? Pai daca nu ar bea nu ar mai avea femeiile motiv sa se planga de noi.Barbatii insurati beau mai mult pentru ca deja suporta de ani de zile aceeasi gura cicalitoare, ii exact precum terapia la psiholog te duci sa bei sa nu iti pui streangul de gat cand te gandesti k te duci acasa si te ia direct din usa ca nu stiu eu ce ai mai facut sau nu ii convine ei

| Arabela15 a răspuns:

Pentru că dacă un bărbat consumă alcol des practic ajunge alcolist care poate fie o boală care provine de la "sevraj" această "boală" are nevoie de acea băutură deoarece când este în sevraj acea persoană practic înbunește.În fine asta este părea mea