| anonim_4396 a întrebat:

De ce o familie nu poate accepta un partener pe care acea fată la ales. De ce trebuie să intervină atât de mulţi oameni care să arunce cu cuvinte urâte şi nepotrivite în două persoane care nu le-au cauzat nici un fel de probleme. De ce apare o problemă una după alta, una având o cale de rezolvare mai simplă şi de durată alta având o cale lungă şi grea de rezolvare şi pe durată scurtă. De ce oare toată lumea să fie împotrivă chiar şi prieteni apropiaţi să înceapă să spună că nu se mai merită şi că vei ajune să fi rănit atât de tare încât vei ajunge să faci unele lucruri prosteşti. De ce lumea încearcă să o schimbe pe ea? căci când au încercat să te schimbe pe tine nu au reuşit. Iar cum a venit rândul să încerce pe ea. De ce trebuie să suferi dimineaţă, zi şi noapte deoarece eşti incapabil să rezolvi toate astea oricât de mult ai încerca, oricât de multe ore ai irosi să rezolvi aceste probleme, oricât de adânc bagi mâna în foc şi prin gheaţă doar ca să aduci lucrurile la normal. De ce trebuie să te trezeşti şi să te culci cu aceeaşi durere că o poţi pierde şi că totul nu va mai fi la fel. De ce trebuie să te facă să simţi toată durerea din lume şi mai departe de lume?, De ce te opreşti şi te întorci înapoi fugind doar ca să o găseşti. De ce simţi că o iubeşti tot mai mult chiar dacă te face să suferi atât de mult, De ce simţi că i-ai spune atât de multe dar ea nici în 12 ore nu îţi răspunde. De ce nici somnul nu mai e la fel de când o problemă a început să îţi acapareze toată inima. de ce simţi că eşti la pământ şi că nu mai poţi continua, dar a doua zi eşti din nou în picioare şi nu încetezi să renunţi la ea, De ce trebuie să verşi lacrimi uneori şi alte dăţi fără să îţi dai seama că plângi doar că a doua zi să te trezeşti că suferinţa din ziua ce a trecut inima ta a transformat acea suferinţă în iubire. De ce trebuie să trăieşti toate astea? Cu ce scop? Dacă nu ar fi fost nişte sentimente adevărate probabil nu s-ar fi întâmplat toate astea?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Casa de chiatra, in cazul asta. Nu mai astepta momentul, creaza-l tu. Cine sta si se uita ramane spectator. Din proprie experienta si din experienta altora din jur...

34 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt persoane carora le place sa sufere, isi plang de mila, se balacesc in propria suferinta pentru a fi in centrul atentiei si a se auto-victimiza. In general, viata nu este asa de grea, peste probleme se trece luptand, nu plangand. Persoana de care vorbesti tu doar se jeleste, chestie care cel mult poate agrava problemele, dar in nici un caz nu le rezolva. Nu stiu daca are sentimente adevarate, e posibil sa le aiba, dar sa fie prea slaba ca sa lupte pentru ele, sau e posibil sa gaseasca in aceasta relatie doar un motiv sa se vaiete. Problemele ei se pot rezolva cand va lasa plansul si tragedia pentru ceva mai constructiv.

| KodrutZ a răspuns:

Te-ai combinat cu o tiganca, sau ce? Daca voi va iubiti cu adevarat, atunci da-o draq de familie si vezi-ti de viata ta. Daca e familia lor, atunci buba. Vezi cum faci sa intri pe sub pielea lui taica-su.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu e ţigancă. E din Albania. E uşor de spus când dar când nu ştii cum să abordezi un fost puşcăriaşlaughing)

| KodrutZ a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Tiganca, albania, unguroaica... e ce nu esti tu. Eu personal nu aveam problema cu nici o rasa/etnie/whatever. Sa fie copchilu fericit. Daca vine fiica-mea sa mi-o prezinte pe viitoarea ei sotie... asta e. Vars doua lacrimi ca nu o sa am nepoti si cu asta basta. Taica-su zici ca e fost puscarias? 'teresant. Atunci luati si fugiti in lume. De fapt, in cuvinte putine si ca sa fie clar pentru toata lumea, tu si cu gagica va iubiti si ai ei nu sunt de acord si pe langa asta mai incearca sa ii bage pe un altul pe gat?

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru KodrutZ):

Da. Cam aşa. Doar tatăl eilaughing

| KodrutZ a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Atunci vezi cum o ungi cat mai bine pe maica-sa ca sa il convinga pe taica-su. Cunosc cazuri din viata reala in genul asta, nu vorbesc din filme.winking

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru KodrutZ):

Maică.sa nu o obligă. a încercat să vorbească. dar tipu ăla e nebun nu mă miră după ce a stat de la vârsta de 19 ani timp de 10 ani la răcoare.

| KodrutZ a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Hmmm. Pai si de ce mai sta cu dildaul?

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru KodrutZ):

Păi sunt despartiţi dar locuiesc împreună doar pentru ea.

| KodrutZ a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Fukk my life... ia-o de nevasta, mut-o de-acolo, si gata, poate sa se duca tac-su sa stea unde vrea.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru KodrutZ):

Şi asta voi facelaughing Doar că aştept momentul potrivit.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru KodrutZ):

Mă refeream că aştept momentul ca ea să nu mai fie aşa indiferentă faţă de mine, Şi multe altele. Să rezolv problema asta adicălaughing)

| KodrutZ a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Ah, si ea e indiferenta... meh, o dam in telenovele de-acuma. In cazul asta, iti tin pumnii.winking

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru KodrutZ):

Fie ce o fi, Dacă va alege să renunţe, îi va părea ei rău pe viitor. şi mă va căuta prin alte persoane.

| KodrutZ a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Asta e abordarea gresita! Nu pleci cu "fie ce o fi," ci faci astfel incat sa fie ce vrei tu.

| KodrutZ a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Casa de chiatra, in cazul asta. Nu mai astepta momentul, creaza-l tu. Cine sta si se uita ramane spectator. Din proprie experienta si din experienta altora din jur...

| RAY a răspuns:

Viata e grea dar mergem inainte cu bune si rele, daca te iubeste si tu veti trece peste toate

| Florentina9210 a răspuns:

Logic ca sunt sentimente intr-o relatie care ambii parteneri sufera. De ce trecem prin asta? Deoarece traim intr-o lume de rahat!
Judeca si iar judeca. Multi si din invidie se baga in unele cupluri sa faca rau. Cel mai bine este sa nu ii ascultam!

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu ii pot spune sa faca ceva ce nu vrea. Dar cum a spus si ea "Nu il pot refuza pe acel baiat, il cunosc de aproape 13 ani". Dar pe mine ma poate refuza. Eu nu sunt o alegere sau o varianta data de parinti ei.

| Florentina9210 a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Si parintii mei s-au bagat mereu. Cum ca ala nu e bun, ala nu are bani, ala nu e cuminte etc. Si am realizat ca am gresit. Asa sunt parintii!

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru Florentina9210):

La ei e alta problema. Nationalitatea lor este Albaneză. Iar fata nu prea are drept să aleagă cu cine să îşi facă o familie. Tatăl lor le prezintă diferiţi băieţi la fete. şi e un timp în care are voie să se cunoască cu el şi altele. Şi de asta nu mă număr prin alegerile lor. Sunt Turc şi Român în acelaşi timp. Tatăl ei caută ceva cu muşchi şi forţă oricât de prost poate să fie ăla. Sunt multe la mijloc. dar cel mai rău e tatăl ei îi e teamă că îmi va face rău.

| Florentina9210 a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Atunci, alege si tu alta fata. Sunt sigura ca mai sunt altele care vor sa te cunoasca. Nu te poti axa doar pe una singura. Nu se poate cu una, treci la urmatoarea.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu sunt genul să renunţ la o fată. Oricât de greu ar fi,

| Florentina9210 a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Si eu am avut ghinionul sa ii pic la suflet unui baiat destul de periculos. Imi e teama de el un pic dar in acelasi timp mi-as dori sa discutam fata in fata sa lamurim lucrurile. Mi-as dori sa isi vada de viata lui. Poate tu o iubesti cu adevarat pe fata asta, pe cand al meu are o obsesie formata, atat!

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu îmi formez obsesi pentru anumite persoane. Şi într-un fel greu de înţeles inima mea nu a fost niciodată supusă unor răni sau să fie spartă. Dar poate că ea ar vrea ceva periculos. nu ştiu. Dar măcar mă bucur că am reuşit să fac să simtă într.o durată scurtă tot ce ar fi simţit într.un an cu altcineva.

| Florentina9210 a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

E bine ca nu esti vreun obsedat. Eu nu am vrut decat un baiat normal, serios si intelegator. Dar el m-a vrut la pat din primele zile. Si dupa tot eu mi-am auzit vorbe ca as fi rea ca nu am facut ca el. Si daca as fi facut, cum as fi fost?

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru Florentina9210):

Uneori bărbaţi ajung să spună cuvinte urâte despre parteneră când sunt în incapabiltiatea de a o înţelege. Dar poate că el a stat cu tine doar cu scopul să te aibe la pat. Subiectul ăsta l-am ocolit de fiecare dată când vorbeam cu ea. Mi se pare totuşi nepotrivit să forţezi subtil o persoană.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru Florentina9210):

Dacă ai fi făcut ca el, s-ar fi ajuns la vorbe că tot tu ai fi fost rea.

| Florentina9210 a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Din asta reiese faptul ca are probleme la mansarda si dupa ce a fost refuzat, frustrarea sa a deviat prin vorbe obscene. Nici ''buna'' nu merita sa ii dau pe drum. Sper sa nu il vad vreodata, deoarece mi-ar strica toata ziua!
M-a deranjat lasitatea sa, prin faptul ca mi-a dat cu anonim si nu mi-a spus prin mesaj, direct!
Eu sunt o persoana directa de fel.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru Florentina9210):

Eu spunt tot ce cred despre o persoană fix în faţă. nu mă feresc. dacă o persoană de fel e prost. îi zic direct. nu subtil. Măcar să accepte adevărul. I.ai refuzat o parte din scop. şi şi-a cam pierdut sperenţa şi probabil va încerca cu altele. dacă pe tine nu a reuşit să te facă trofeu după ce s-ar fi culcat cu tine.

| Florentina9210 a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Pai logic ca asta era in mintea aia bolnava a sa. Sa se laude cu mine drept ''trofeu''. Sa isi mai puna pofta in cui!
Si da, ai dreptate. Probabil le-a avut pe altele usor si se astepta ca si eu sa fiu ca ele. Si uite ca i-am dat planurile peste cap. Eu ma simt mandra, merg cu capul pe sus, nu m-a arata nimeni cu degetul pe strada. Daca as fi facut ca el, ar fi ras toti de mine. Ca ''uite-o si pe aia care a avut-o X '' a fost la el acasa'' etc. De ce sa imi creez probleme?

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru Florentina9210):

În primul rând nu se merită să îţi creezi probleme din cauza unuia care nu te-ar merita. Cum a fost în cazul tău

| Florentina9210 a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Toti mi-au zis, TOTI! Ca nu face de mine si ca merit ceva mai bun, cunoscand sitatia sa. Chiar si vecinii si prietenii si o verisoara cu care am fost la ea o data cu el. Toti au avut o impresie proasta. Dar ma bucur ca nu a fost sentimente. Eu nu am vrut cu el decat o ''iubire de-o vara'', nu am avut in plan sa fiu cu el in relatie. Nu mi-am dorit asta.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru Florentina9210):

Verifică mesajelelaughing că cam facem chatlaughing