| durerea a întrebat:

De ce sunt nefericita? am prieten de 10 luni ma inteleg bine dar este imposibil ca in fiecare zi sa nu existe cate o cearta vrea prea multe de la mine si nu ma apreciaza asa cum sunt trebuie sa plec in spania si apoi incepe ca ma duc sami caut barbat si asa. M-am saturat am numai cearta cu el in fiecare zi vrea prea multe de la mine sa ma schimb si m-am schimbat am facut totul dupa placul lui si cand ii zic sa se schimbe si el imi zice ca e schimbat. Locuim impreuna nu in fiecare zi dar majoritatea timpului suntem impreuna nu mai pot mam saturat de cearta de toate si de prietenii falsi nu am pe nimeni sa-mi dea un sfat si ma gandeam ca poate ma ajutati un pic. Pot sa zic ca mam saturat de viata asta am trecut prin foarte multe si cred ca sunt diferita de alti oameni stau si ma gandesc de ce ma cert intruna de ce am prieteni falsi si cred ca raspunsul este; mam nascut sa fiu bataia de joc a tuturor, sa fiu chinuita si umilita in fiecare zi, sa nu am pe nimeni, sa ma chinui toata viata, sa fiu nefericita multumesc

Răspuns Câştigător
| fabogov a răspuns:

1. Calmeaza-te
2. Gandeste-te la un lucru, de fapt mai multe. Primul lucru: esti legata de acel baiat? Ma refer daca aveti copii sau o casa cumparata pe numele amandurora, sau o masina. Daca nu...nu inteleg de ce mai esti cu el. Daca tu te-ai saturat de cum te trateaza, de ce ii mai suporti marlaniile? DE CE? Sa tii minte un lucru : IN LUMEA ASTA TU ESTI CEA MAI MARE AVERE A TA. Nu iti lasa averea calcata in picioare de unul sau de altul. Vei gasi in final omul care te va intelege si te va iubi in asa hal incat si daca bagi cutitul in el, te va ierta si va muri iubindu-te. Nu mai lasa sentimentul de "datorie" fata de el sa te rapuna. Daca nu esti fericita si simti ca asa va fi tot timpul, pune punct acum si nu astepta aniversarea de 1 an...va fi imposibil de greu sa te desparti atunci, poate nici acum. Fa-ti curaj, spune-i ce si cum...si pune-ti punct. Asta a fost sfatul meu... sper ca totul va fi ok pentru amandoi.
Succes.

8 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

O, Doamne...cum poti sa scrii asa ceva! Ai mai multa incredere in tine si rupe pisica -n doua...lasa-l pentru ca nu te intelege...si nici nu te va intelege vreodata... dar sigur, nici nu te iubeste! pleaca sa lucrezi in Spania... poate vei avea un nou inceput ...si chiar unul bun! Stai o perioada singura, axata numai pe munca, capata-ti indepenta financiara si apoi mergi mai departe gasindu-ti un om potrivit, pus pe fapte, nu pe harta...si vei vedea ca viata este frumoasa...si nu te mai uita inapoi! Dumnezeu ne da atat cat putem duce...nu ne chinuie! Ai incredere ca va fi bine! De cele mai multe ori fericirea ne-o facem singuri...nu trebuie sa asteptam schimbari sau ajutor de la altii! Sa ne spui cum este in Spania!

| Linda a răspuns:

Poarta-te ca si cum ai fi valoroasa. Daca te cearta de ce pleci in Spania spune-i ca nu esti de acord sa ti se vorbeasca urat si ca daca mai vorbeste 1, 2 dati cu tine asa chiar iti gasesti pe cineva si il lasi balata. Poate si ca e gelos si nu e bine. Vezi tu, daca nu gasesti pe altcineva acolo, poate cand te mai intorci pe aici, mai reiei relatia dar nu te lasa calcata in picioare. Nu te intalni cu oameni falsi, profitori, nimeni nu te poate obliga daca nu ai chef, tu sa faci asta.

| Crisu_8081 a răspuns:

In primul rand...se pare ca nu te intelegi bine cu iubitul tau.
In al doilea rand...cred ca majoritatea certurilor sunt datorate faptului ca pleci in Spania, iar el fiind obisnuit cu tine...normal ca este suparat ca pleci.
In ultimul rand, calmeaza-te si gandeste la rece...crezi ca ti-ar fi mai bine cu el sau fara el? Ce te face pe tine fericita? Discuta cu el despre ceea ce-ti doresti tu de la relatia voastra si de la viata, in general...si ajungeti la o concluzie discutand ca doi oameni normali, fara a ridica vocea sau fara crize de nervi.Bafta!

| daniela_1443 a răspuns:

Daca ai trecut prin multe asta te-a facut mai matura dar nu trebuie sa gandesti asa despre tine, fi mai barbatoasa, incearca sa porti o discutie calma cu partenerul tau asta daca consideri ca merita, demonstreazai ca te-ai schimbat dupa aia sa-i ceri si tu accelasi lucru...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-mi si tu mie de ce sunt nefericita si apoi iti spun si eu tie sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-l lasa sa te schimbe pentru ca te vei schimba doar pentru el! Daca vei vrea sa redevii tu, nu-i va mai conveni! Fi asa cum esti!

| Nemesis_9263 a răspuns:

Intrebarea este de ce esti nefericita? Vad ca tu stii prea bine explicatia.Mai bine intreaba-te ce ai putea sa faci pentru a aduce fericirea in viata ta.Omul isi alege singur soarta, isi croieste un drum.Est libera, nu in lanturi! Asa ca, procedeaza ca atare...

| anna_7069 a răspuns:

Fericirea fiecare si`o face singur... daca simti ca esti nefericita, nu inteleg. de ce mai stai cu el? de ce nu pui punct? nicio fata nu merita sa stea q un baiat de care sa nu fie apreciata, iubita si respectata. din moment ce zici ca nu te apreziaza inseamna k lipseste si respectul`. si iubirea straight face acolo unde nu exista respect, degeaba e iubire. si invers`... probabi acum tot ceea ce il mai leaga pe el de tine este obisnuinta. s`a obisnuit cu tine, mai ales ca ati stat impreuna. cel mai bine e sa vbesti q el serios. sa vezi ce vrea de la viata asta. straight face incearca sa vbesti q el. pana atunci caleameaza-te si ai grija de faci. sper ca totul o sa fie bine happy