| andreigroza19 a întrebat:

De ce sunt unii copii neascultatori?(fata de pariniti)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza părinților.Dacă părinții ar știi cum să-i atragă,cum să le câștige respectul,să-i învețe,să-i câștige pe ei ca și copii,lucrurile ar sta diferit.Și eu am fost neascultătoare.Și asta doar pentru că nu se făcea ce vroiam eu. Părinții vroiau ca eu să am niște lucruri pe care, de fapt,și le doreau ei.Iar eu nu vroiam asta.Un copil când este prea răsfățat sau când este prea ținut din scurt devine neascultător la un moment dat. Unii părinți confundă termenul de "matur" cu " trebuie să faci cum spun eu ".Și astfel,ești matur dacă îi asculți. Dacă faci ce simți tu, ești imatur. Sunt multe lacune în relațiile dintre părinți și copii, iar asta nu e bine.

11 răspunsuri:
| carminaburana43 a răspuns:

Sa-si manifeste personalitatea.

| Dash a răspuns:

TOTI copiii sunt neascultatori fata de parinti. Asta ii defineste, este ceea ce ii face copii.
Tu ai vazut copil care sa se supuna parintilor precum un robot?

| blueangel99 a răspuns:

Pentru că lucifer îi ispiteşte pe foarte mulţi, şi pe copii, ca să mintă şi să comită păcatele vârstei lor, şi la fel şi pe alţi oameni. De-asta e bine să mergi la biserică să te spovedeşti atunci când ai sufletul încărcat.

| andreigroza19 explică:

Din cate stiu...de obicei parintii isi pedepsesc copiii.in general parintii ii pedepsesc pe copii interzicandu-le sa faca lucrul pe care il vor cel mai mult.copiii stiind ca nu pot face acel lucru nu mai asculta de parinti.asta e doar un motiv.dar vreau si alteletongue

| Anonymus314 a răspuns:

Pacatul stramosesc:neascultarea

| raisa1993maria a răspuns:

Pentru ca sunt rasfatati

| Graphee a răspuns:

- Poate pentru că sunt prea alintaţi.
- Chiar dacă iau o notă slabă, primesc tot ce îşi doresc.
- Părinţii nu ştiu să se impună, nu pun pedepse etc.
- De asemenea, nici eu nu sunt de acord cu violenţa verbală/fizică.

| NuConteazaShinee a răspuns:

Si eu pot spune ca sunt rasfatat...dar asta nu inseamna ca nu ascult de ei thinking
Educatia conteaza foarte mult si foarte mult conteaza ca parintii sa constientizeze ca exista o perioada 13-17 ani cand vor fi foarte teribilisti si vor face faze cum ar fi: Sa se imbete,sa fumeze ca serpii in fiecare zi pana vor constientiza ca e bine sau nu happy

Dar cel mai mult tine de educatie si rabdarea parintilor tai si ar mai fi un factor,acela fiind ANTURAJUl,dar ala ti-l faci! Bun, decent sau rau, tu alegi cheia e la tine tongue

| Ank02 a răspuns:

Fiecare au un temperament diferit, unii prea rasfatati altii fara lipsa de educatie la momentul potrivit.sau pur si simplu asa sunt ei la inceput dar cu timpul se vor schimba fiecare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copil cuminte si baba frumoasa nu exista.

| brianemil a răspuns:

Pentru ca ei cred ca e mai bine asa cum fac ei, decat cum li se spune.