| carolina_4141 a întrebat:

De ce uneori parinti sunt contra copiilor

19 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu doar uneori ci TOT TIMPUL sunt contra copiilor lor. Problema este că aproape mereu greşesc, mai ales când îşi dau cu părerea despre viaţa fiului/fiicei lor când acesta/aceasta are peste 18-20 de ani!
Cu cât te impui mai repede şi mai dur în faţa lor, cu atât mai sigur scapi din a fi călcat(ă) în picioare.

| Zenithf a răspuns:

Parintii nu sunt contra parintilor, parintii doresc numai binele pentru copii lor, au experienta de viata s. a. m. d. si atunci cand copii sunt gata sa greseasca ceva, parintii sunt acolo sa-i corecteze. happy
Dar se mai intampla uneori si ca parintii sa greseasca, sau sa nu fie niste parinti buni, sper ca nu acesta este cazul tau. straight face
Ce s-a intamplat?

| EUSIATIT a răspuns:

Claudiea79 ti a dat un rasp dar cred ca e cel mai rau exemplu pe are ti la dar. nu stiu ce parinte profita de copilul lui si apoi sa nu uitam ca si voi ve ti deveni parinti si nu stiu daca v ar placea sa va faca si voua copii ce le face voi acum parintilot. Si sa nu uitam ca roata e rotunda nu partata si se invirte. Si [ce tie nu ti place altuia nu i face. am spus tot.[PArintii nu sunt impotriva copiilor numai lor li se pare acest lucru

| Delia a răspuns:

Parintii nu sunt contra copiilor! Parintii au doar alta conceptie despre viata decat copiii, iar copiilor li se pare ca daca parintii nu sunt de acord cu unele fapte ale lor sau idei, automat sunt impotriva lor.Este o conceptie gresita, parintii (normali) doresc doar binele copiilor, chiar daca uneori le dezaproba faptele.

| SarcasticEnchanter a răspuns:

Daca parintii ar fi impotriva copiilor, presupun ca nu i-ar mai face. Ceea ce rezulta ca nu ar mai fi parinti. Deci intrebarea nu e buna.
Parintii sunt, insa, uneori, impotriva anumitor atitudini ale copiilor, iar asta se datoreaza conceptiilor diferite. Aceste conceptii difera dupa experienta fiecaruia. Iar experienta, nah, fiecare are cate una. Nu e obligatoriu sa fie toate la fel.
Parintii pot fi de acord cu copiii sau pot fi "contra" lor, din N motive. Ideea e ca ei vor mereu binele copiilor. Nu in toate cazurile ceea ce vor este si cel mai bine, dar oricum, probabilitatea ca ei sa nimereasca binele este mai mare decat probabilitatea ca acel bine sa fie nimerit ce copii. Deci... hai sa nu ii judecam prea aspru pentru asta. happy

| claudiea79 a răspuns:

Stiu la ce te referi. parintii sint egoisti se gindesc nu mai la ei si la binele lor. parintii mei au fost contra sa fac liceu; sa am servici. sa am prietene. sa merg la un concert. la 30 de ani nu imi dadeau voie sa imi cumpar un telefon mobil sau altceva. sau sa-mi fac un iubit. parintii cred ca eu nu am nevoie de nimic niciodata. si ca lor li se cuvine tot. sa le spun cu cine vorbesc. unde ma duc si sa le dau banii de chirie. si sa fac treaba in casa. sfatul meu; sa te impui in fata lor. altfel te calca in picioare

| StilSanatos a răspuns:

O parte din parinti care procedeaza asa fie se gandesc la binele copiilor se aleg modalitati mai dureroase pentru noi, copiii, fie gresesc din dorinta oarba de a face ce e mai bun pentru copiii lor, chiar si parintii pot gresi, sau ca sa fim realisti poate nu-si iubesc copii, nu stiu la ce context te referi u, poate ne spui mai amanuntit.pa,pa

| Dannyjj a răspuns:

Nu uneori, numai atunci cand copii cred ca sunt destul de mari si incearca sa faca unele treburi de capul lor, si nu asculta de parinti. Unele certuri sunt si din cauza diferentei de varsta fiecare are alt mod de a gandi si nu se prea inteleg, dupa varsta gandeste-te cine are experienta in toate cele?, vorbesc de parinte contra copil. Asa ca e bine sa ascultam de parintiwinking si sa ne bucuram cat sunt langa noi sa ne indrume in viata.

| Anecherry a răspuns:

Deoarece copiii nu au foarte mult discernamant in ceea ce fac. Ar mai putea fi si mentalitatile diferite sau clasica lupta dintre generatii. bye

| Brotacel a răspuns:

Buna!

Uneori parintii sunt contra copiilor deoarece le vor tot binele si nu intotdeauna ce decide copilul e corect happy

Pa, pa.

| vasiledumitru a răspuns:

Parintii nu sunt impotriva copiilor, insa exista cateva probleme pe care le au parintii si care duc la un defect de comunicare intre parinti si copii, in primul rand parintii nu se gandesc ca copii persoane care gandesc, gresesc, care au si eu probleme, ei cred ca sunt roboti, si ce le spun copiilor acestia trebuie sa execute. Apoi parintii nu stiu cum sa-si exprimea dragostea pecare o au catre copii. Nu stiu cum sa poarte un dialog civilizat. Trebuie noi 'copii' sa ne comportam civilizat cu ei si sa fim mai maturi decat ei.

| KiddSimo a răspuns:

Stai sa-ti explic.Nicodata un partinte nu e de acord cu un copil deoarece crede ca absolut toate ideile copiilor sunt nebunesti datorita varstei.Eu am vrut sa plec in italia la vara mea acum in vacanta si m`am certat cu tati grav ca nu ma lasa.am inceput sa zbier sa tip sa plang si degeaba...acum dupa ce m`am linistit mi-am dat seama ca tata a avut dreptate.stiti de ce? un parinte prima data pune raul in fata.se ganndeste(in cazul meu):"doamne daca face accident cu masina, doamne daca o patii ceva si n`o mai vad? etc". intelegeti? parintii ne vor mereu binele.deasta fac asa.si nu va mai suparati asa din nimicuri incercati sa va puneti in locul lor:*

| ForbiddenLove a răspuns:

Pentru ca ei sunt mai "in varsta" si ei "stiu mai bine" ce ii bine si ce ii rau.si te corectez intodeauna sunt impotriva copiilor.ma enerveaza chestia asta.

| ZuZyK_7094 a răspuns:

Poate ne-am pus multi aceasta intrebare...eu nu sunt experta dar sper sa iti fie de folos acest raspuns. Ei se gandesc numai la lucruri bune pentru. copiii lor, nu vor decat sa incerce sa le ofere un trai mai bun decat au avut ei pe alte vremuri. Sfatul meu este sa incerci si tu sa ii intelegi pe ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parinti uneori sunt in contra copiilor lor pentru ca ei considera ca copii lor fac rau, si incearca sa impiedice pentru a nu fi mai rau mai tarziu, parinti sunt contra copiilor lor pentru a ca ii iubesc si isi doresc numai bine pentru copiilul lor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptr ca sintem nesimtitori la dorintele voastre si vrem sa va chinuimmm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sunt niste lasi, incapatanati si rai. Asta sunt, majoritatea parintilor. Au prins vremuri cand li se dadea totul gata:casa, masa si servici. Ce stiu aia ce-igreul? Si cred ca ce buni sunt. In realitate sunt niste egoisti care-siurmaresc propriile interese. Si copii, care sunt cinstiti cad in plasa lor. E o vorba: cum te face al tau, nu te face nimeni.

| EuFitzoasaAlexa a răspuns:

Depinde si cati ani are copilul...si daca are 15-16 ani. daca e si diluiu. are dreptu. Zbye:Xdak e ceva meu este salu_indianca

| itm a răspuns:

Parintii se vad doar pe ei. Uneori(nu in toate cazurile) acestia pot sa-si strice copilul iremediabil doar din cauza incapatanrii lor si a lipsei de flexibilitate. Exemplul meu e unu evident. Prietena mea este obligata sa nu se vada cu mine deoarece sunt sarac si nu sunt din familie buna. I s-a zis ca nu era nicio problema cu aceste calitati(negative)ale mele daca eram totusi din alt oras. Pentru ca ei nu suporta rusinea lumii au innebunit fata. Ce exemplu mai concret de atat. Egoism, mandrie si parvenitism la cel mai inalt nivel. "Sa dai viata unui copil este o minune. Sa-l cresti bine este o arta."