| marina_1755 a întrebat:

De la cate luni ii poti da bebelusului iaurt, mar cu biscuiti si piure?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Sugarului i se pot introduce in alimentatie marul ras inca de la varsta de 3 luni si jumatate - 4 luni. Biscuitii ceva mai tarziu, cam dupa cinci luni si doar din aceia simpli, fara aromatizanti sintetici, de preferat cei facuti in casa. Pireurile se pot da si ele dupa 4 luni, iar dupa 6 luni se pot introduce in pireuri si galbenusul de ou, la inceput doar foarte putin (doar o lingurita, iar ulterior un sfert si asa crescand, pana la un galbenus intreg) Iaurtul depinde daca il prefera pentru ca, fiind mai acrisor s-ar putea ca sugarul sa nu-l accepte. Insa fiind degresat il poti da cam dupa varsta de 5 luni. Pentru a se obisnui se poate da cate o lingurita din hrana pentru adulti (supa, ciorbita de legume) dupa varsta de 4 luni, iar carnea de pasare fiarta ori ficatul de pasare, se poate introduce in pireuri dupa varsta de 6-7 luni (carnea, ficatul fiind taiate foarte marunt si introduse in aceste pireuri de cartofi, spanac, mazare, conopida). Se vor evita fasolea uscata, mazarea uscata care pot sa-i dea gaze si atunci copilul face crampe, acestea se vor putea da cam dupa varsta de 1 an.
Sa-ti creasca mare copilul tau si sa fie sanatos, iar tu sa te bucuri de el (ea) si sa-ti lumineze zilele. Iar tu sa fii sanatoasa sa poti avea grija de copilul tau.

13 răspunsuri:
| Dara a răspuns:

Poti incepe sa-i diversifici alimentatia de pe la 5-6 luni. Incepi cu cate putin din ce vrei tu sa-i dai si mare grija, sa vezi ce-i prieste si ce nu. NU incepi cu mai multe alimente noi odata. Cu iaurturile ai mare grija. Ar fi bine sa le eviti pe cele cu fructe si mai ales pe cele cu capsuni (bebelusii mai mici de un an pot face alergii severe de la capsuni).

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Diversificarea alimentatiei o poti incepe de la 4 luni. Si aici e o adevarata poveste.
Vei incepe cu suc de fructe si vei continua cu piureul de fructe. Marul cu biscuiti il vei introduce in alimentatie dupa varsta de 6 luni. Trebuie sa ai grija ca biscuitii sa fie fara gluten.
Iaurtul poti sa il dai pe la 6 luni. Iti recomand sa-i dai iaut simplu, fara fructe, preparat de tine.
Ti-am raspuns doar la intrebari, dar diversificarea implica multa atentie in introducerea alimentelor.
Daca ai nevoie de sfaturi sau carti despre acest subiect, trimite-mi un mesaj si cu siguranta o sa-ti fiu alaturi.
Crestere frumoasa!

| nicky a răspuns:

De la 3 luni i-am dat mar cu biscuit si piure de fructe, de la 4 luni, piure de cartofi, piure de zarzavaturi cu putin piept de pui si iaurturi.

| borsec a răspuns:

Pai in momentul in care tu nu ii mai dai piept.

| borsec a răspuns:

Pai in momentul in care tu nu ii mai dai piept.

| buburutza a răspuns:

Eu i-am dat fetitei mele mar cu biscuite de la 3 luni si jumate, iar iaurt de la 4 luni. Piure de fructe cam tot de atunci.Sanatate multa va doresc!

| maya_4030 a răspuns:

Nu se pot da sfaturi fixe aici, nepotica mea a inceput sa manance biscuiti cu iaurt de pe la doua luni deoarece nu suporta laptele si cum nu puteau s-o lase sa moara de foame i-au dat si biscuiti si n-a avut nici o problema, deci depinde de copil happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general de la 6 luni se incepe diversificarea la copii mai ales daca mananca san, daca este un copil mai pofticios si nu se satura se poate incepe de la 4-5 luni cu portii mici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ii dau de la 5 luni si nu-a patit nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iaurtul si marul cu biscuiti ii poti da dupa 4 luni, si piureul de fructe ii poti da de la 3 luni-3 luni si jumatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, bebelusul meu are acum aproape 6 luni si el de la varsta de 4 luni a inceput sa pape treptat cate putin din fiecare, suc de fructe, piure de fructe, piure de legume, iaurt cu fructe dar facut in casa, mar cu biscuite, branza de vaci cu banana chiar si carnita a mancat de vreo 2 ori de vita si de pui.Este mare, sanatos si cuminte. Ii multumim lui D-zeu ca ne-a dat un asemenia copilas.

| Andravali a răspuns:

De la cate luni pot sa-i dau la bebeluș mere cu biscuiți