| frum a întrebat:

De un an de zile am o relatie cu o persoana cu o functie superioara de la serviciu. La prima vedere poate nu suna prea bine, insa va zic sincer ca nu a fost nimic legat de beneficii financiare. El proaspat parasit si divortat atunci(40 ani), eu la fel parasita in timpul planurilor de nunta (25 ani) pe motiv ca brusc fostul si-a dat seama ca sunt prea grasa (1.72 si 63 kg aveam) si ca ii era scarba de mine.
Si astfel amandoi suferinzi ne-am atasat si am avut o relatie tare frumoasa aproape un an. Acum din pacate diferenta de varsta isi spune cuvantul, el e tare sociabil si bun la suflet, isi ajuta fosta sotie, ajuta pe toata lumea, fostele iubite, are alte scopuri in viata si ma raneste chiar daca ma iubeste. Ideea este ca am decis de comun acord sa ne iubim in tacere pentru ca impreuna ne vom distruge datorita diferentei de varsta.
Intrebarea mea este, cum sa fac sa rezist la locul de munca in conditiile astea? Nu pot pleca, nu ar fi cine sa ma inlocuiasca cu ce fac in urmatorii ani, el nici atat pentru ca e afacerea lui. El zice ca rezista sa fim din nou colegi, si il inteleg, pentru ca a mai trecut printr-un divort si pastreaza relatia buna cu fosta. Eu nu pot trece, imi vine sa plang zilnic cand il vad, dar cand imi imaginez ca o sa isi faca o noua relatie, nu am cuvinte ce mi se intampla...
Ne iubim, dar nu se poate. Familia, difeenta de varsta, prieteni, tot e impotriva.
Ce ma sfatuiti sa fac ca sa rezist, sa il uit chiar daca il vad zilnic si sa am o viata frumoasa din nou?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este diferenta de varsta. Erati amandoi in cautarea unui colac de salvare, avand in vedere ca ambii ati trecut prin niste situatii apasatoare. Cand v-a mai trecut depresia v-ati dat seama ca nu sunteti facuti unul pentru altul. Cred ca, la cum suferi pe aici, ar trebui sa iti schimbi locul de munca.

| Holiday a răspuns:

"Nu pot pleca, nu ar fi cine sa ma inlocuiasca cu ce fac in urmatorii ani."

Te inseli amarnic, te amagesti si te flatezi singura, nimeni nu e de neinlocuit. Asta doar crezi tu despre tine.
Doar asa ca idee.

"Familia, difeenta de varsta, prieteni, tot e impotriva."

Doar nu e familia ta in relatie cu el, ce treaba au ei?!? Ai naibii 25 de ani, inca mai se amesteca in viata ta?!?
Diferenta de varsta nu e o problema deloc.
Prieteni...ce naiba probleme au prietenii tai cu relatia ta? Sunt invidiosi, sau ce nu le convine? Asta e culmea, ca prietenilor sa nu le convina relatia ta...ce drac de "prieteni" ai?

| frum explică (pentru Holiday):

Domeniul de activitate este un fel de profesie iberala, cu o clientela formata, daca unul pleaca dintre cati suntem, se strica o parte integrata a activitatii. nu e un loc de munca obisnuit sa zicem.
si daca as pleca de aici ar trebui sa imi schimb si meseria si orasul ca sa mai pot lucra in domeniu. Nu e vb ca sunt de neinlocuit dar ar fi o schimbare drastica si grea.

| Holiday a răspuns (pentru frum):

"...daca as pleca de aici ar trebui sa imi schimb si meseria si orasul ca sa mai pot lucra in domeniu"

Daca iti schimbi meseria nu mai lucrezi in "domeniu".

"ar fi o schimbare drastica si grea."

Deci problema e la tine, nu la el.

In plus mi-e greu sa cred ca nu exista varianta pentru tine in acelasi oras oricat de neobisnuit sau liberal e jobul tau.
De curiozitate, ce profesezi?

| frum explică (pentru Holiday):

AVOCATURA. si toata clientela imi e formata acolo. Si am cerut doar un sfat, nu imi doresc sa fiu certata sau trasa la raspundere. atat. multumesc oricum

| Holiday a răspuns (pentru frum):

Eu te incurajam, nu te trageam la raspundere...tu o iei cum vrei...

| frum explică (pentru Holiday):

Nu stiu cum sa o iau. Va dati seama ca nu am pe nimeni alaturi de am ajuns sa scriu aici... nu stiu ce si cum sa fac.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu stiu care sunt motivele pentru care nu vrei sa continui relatie cu el. Da, uneori familia nu este de acord, dar nu familia este in relatie cu el. Ce vor face? Vor refuza sa vorbeasca cu tine din cauza ca esti cu cineva mai in varsta? Daca vei face ce iti spune lumea sa faci, nu vei fi niciodata fericita. Lumea nu simte pentru tine, lumea nu traieste pentru tine, deci lumea nu are de unde sa stie ce este bine pentru tine. Traieste-ti viata si fa alegerile tale. Daca relatia nu merge pentru ca nu va intelegeti, atunci asta este. Insa daca relatia nu merge pentru ca altii au ceva de spus, atunci scuza-ma, dar asta nu este un motiv bun sa va despartiti.

Singurul dezavantaj al unei astfel de relatii, este, asa cum s-a spus mai sus, ca probabil vei ramane vaduva devreme. Insa, daca asta este un risc pe care ti-l asumi, atunci restul nu mai conteaza.

| filipcrobert a răspuns:

Gândește-te în felul următor: cu diferența de 15 ani, vei ajunge să trăiești singură la bătrânețe.
Poate pare o poveste frumoasă acum, dar dacă tot îți faci planuri, fă-ți și o schiță a viitorului.
Gândește-te „Cum ar fi dacă".
Plus că ești tânără, ai destul timp și pentru a te stabili.

| tmonique a răspuns (pentru filipcrobert):

Ce prostie spui! E litera de lege ca cel mai invarsta din relatie sa moara primul? Nu ai de unde sa stii astfel de lucruri.

| tmonique a răspuns:

Care este motivul pentru care vrei sa te desparti de el? Crezi ca relatia asta nu duce nicăieri sau ai alte motive?

| frum explică (pentru tmonique):

Ne certam mult, pentru ca asa cum am zis, el e un om bun. isi ajuta fosta sotie, i-a dat casa, tine legatura cu fostele iubite, etc.
Eu sunt si o fire geloasa si nu pot sa imi vad un viitor alaturi de el sau o familie cu copii. Stiu ca nu e rau intentionat fata de mine, dar concluzia este ca nu ne potrivim. Si nu stiu cum sa imi conving inima de asta. 100 % nu avem nici o sansa, Dar vreau sa stiu cum sa trec peste asta acum... el nu ma mai cauta, a inteles din prima dupa ce am discutat ca atat a fost si gata. Eu nu pot sa inteleg cum poate sa fie asa nepasator brusc daca imi spunea ca ma iubeste.

| tmonique a răspuns (pentru frum):

Atunci poate ar fi mai bine sa te rupi de el si sa o iei de la 0 in alta parte. Esti un om inteligent, asta e clar. Si probabil ca daca erai sigura pe relatia asta nu te mai întrebai anumite lucruri. Vezi tu, daca la un moment dat ceva nu iti mai face bine si vezi ca "tragi" de ceva doar de dragul de a fi e mai bine sa pleci. Faptul că el e nepăsător la ceea ce simti tu e mai mult decat suficient din punctul meu de vedere ca nu prea ii pasa. Nu rămâne intr-o relatie toxica pentru ca trebuie sa existe si ceva frumos si bun in viata ta! Taie raul de la rădăcina!

| Oana_Andreea_1998_Bfod a răspuns:

Eu zic să nu ascultați gura lumii, daca vă iubiți rămâneți împreună, dar el sa nu se mai vadă cu fostele ii pui condiții.