| anonim_4396 a întrebat:

Deci,am 16 ani.Sunt foarte timida si nu am avut prieteni niciodata.A aparut un baiat amuzant care ma facea sa rad si sa ma simt bine.La inceput nu am realizat si l-am respins cand incerca sa ma imbratiseze dar apoi l-am lasat. Pana a inceput sa ma pupe pe gura.Din ce in ce simteam ceva pentru el si era pentru prima oara ...Ma intreba daca vreau sa ma sarute sau lucruri de astea. Fetele ziceau ca se foloseste de mine ca sa il mai ajut uneori.Am fost o carpa pentru multi asa ca a inceput sa imi fie teama.El are iubita si l-am intrebat vazand ca vrea sa iasa cu mine ce se va intampla daca ma voi indragosti de el iar el a zis ca vom vedea pe parcurs dar nu e genul sa isi lase relatia ( ceva de genul ). Deci, practic m-a respins pe fata.Pana la urma doar m-a folosit? El are o relatie la distanta.

6 răspunsuri:
| William a răspuns:

Crezi ca te-a folosit? Ce a obtinut de la tine? Cel mai probabil companie. De cele mai multe ori relatiile la distanta sunt sortite esecului, cred ca iti dai seama de ce (e ca si cand nu ai fi intr-o relatie). El are nevoie de cineva care sa ii fie alaturi, cineva pe care sa o ia in brate si sa o sarute, sa o iubeasca nu de o poza pe ecranul unui calculator. Experientele tale neplacute te-au facut sa crezi ca toata lumea vrea sa te foloseasca iar acum refuzi sa crezi ca cineva chiar tine la tine. Ai impresia ca nu tine la tine pentru ca a zis ca nu e genul care sa lase o relatie? De ce? El acum nu este intr-o relatie. Chestia aia in care este el nu se poate numi relatie. Ar trebui sa ai mai multa incredere in tine pentru ca acum vad ca nu ai aproape deloc. Ai impresia ca el o prefera pe fata aia pe care o vede doar in poze in defavoarea ta, care te vede aproape in fiecare zi? Poate nu ti-ai dat seama dar voua fetelor va place sa vi se acorde atentie, sa va simtiti dorite iar colegele tale sunt invidioase.

| MihaelaDart a răspuns:

El a observat ca esti una dintre fete slabe, usor de manevrat, asa ca a inceput cu o imbratisare etc... tu nu ar fi trebuit sa-i permiti sa te pupe pe gura. El din asta a incercat sa profite de tine si sa te joace pe degete dupa bunul lui plac. Nu este genul tau de baiat, un baiat care vrea sa cucereasca o fata nu se avanta prin a saruta-o de la bun inceput sau sa o pipaie! Nu conteaza ca are o relatie la distanta sau una in orasul lui, tot ce este ca are o prietena si daca el nu vrea sa o lase, clar vrea sa te foloseasca. Sunt atatia baieti pe lumea asta si va veni cel care te place la momentul potrivit. Sper ca nu te consideri a cincea roata de la caruta, nu!?

| anonimg a răspuns:

Adolescentii sunt prea tineri pentru ca sa li se incredinteze ceva serios: dragostea.
Baiatul de care vorbesti este unul care ii place sa zboare din floare in floare. Daca el si-a inselat prietena cu tine, nimic nu l-ar impiedica sa faca acelasi lucru si cu tine daca veti fi impreuna. Mai mult decat atat, si tu ai procedat gresit lasandu-l sa te atinga. Trebuia de la inceput sa-l respingi. Nu te incurca cu tineri usuratici ca sa nu suferi.
Baiatul este total lipsit de educatie, asa cum sunt cei mai multi; si unul ca acesta ar trebui ca niciodata sa nu aiba parte de o prietena. Cat va suferi prietena lui cand va afla ce-a facut el cu tine! Pune-te pentru o clipa in locul ei.
Din start trebuie respins orice baiat si orice fata care vorbeste deja cu cineva. Lucrul acesta trebuie sa fie lege pentru toti oamenii.
Tu, daca vrei sa fii fericita, asculta de Dumnezeu. Cand vei fi pregatita pentru casatorie -din toate punctele de vedere- atunci iti poti face prieten un baiat; si sa fie unul care este educat, care nu s-a atins de o fata. In felul acesta iti vei da seama ca este educat -daca nu s-a atins de o fata mai inaintea ta, si care se va atinge de tine doar dupa casatorie. Pe restul sa nu iti dai nici sireturile de la pantofi. Tu dar, pastreaza-te curata in tot timpul, dupa cum spune Biblia: "Hainele sa-ti fie albe in orice vreme, si untdelemnul sa nu-ti lipseasca de pe cap." (Eclesiast.9:8) Hainele reprezinta caracterul; iar undelemnul resprezinta Duhul Sfant -ascultarea deplina de Dumnezeu, puterea de ati pastra intotdeauna un caracter frumos.

| SkyPilot a răspuns:

Si eu zic ca te-a folosit. Mai intai sa rezolve problema cu relatia de la distanta si abia cand e singur si esti convinsa ca vrea sa fie cu tine poti sa il accepti. Eu, ca baiat, nu m-am tinut niciodata de asa ceva. Daca eram cu cineva, o vedeam numai pe ea.
Si nu mai fii o carpa. Fii o fata frumoasa si sigura pe ea!

| Lupulalbastru a răspuns:

Fii sigura ca te-a folosit.Sunt baiat si stiu cat de mari hoti de sentimente putem fii uneori pentru a putea ajunge unde vrem.Asta nu inseamna ca toti baietii sunt la fel. Dar totusi de unde timiditatea asta? Incearca sa intrii in discutie cu persoane care vezi ca sunt pe acelasi film ca si tine.Suntem diferiti si prietenii ii facem in functie de cum suntem si noi.

| Error33UserNotFound a răspuns:

Asta nu e o intrebare, go away!