| Alexandrinaa a întrebat:

Dragii mei, ce credeti despre o persoana care nu are prieteni, care are idei fixe, care are un comportament mai ciudat poate decat alti oameni, ar putea fi o boala psihica? Vreo tulburare care nu prezinta niste simptome exacte?

Răspuns Câştigător
| Zazu a răspuns:

Daca nu are prieteni inseamna ca nu se accepta asa cum este,daca are idei fixe inseamna ca are manii, e ciudat pentru ceilalti pentru ce am spus mai inainte.E usor sa iti dai cu pararea, numai ca lucrurile sunt mai profunde.Nu iti poti forma o parere doar dupa cateva caracteristici pe care le avem toti intr-un moment dat.Si asta pentru ca suntem intr-o pasa prosta.Ce inseamna comportament ciudat?

14 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Probabil nu cunosti tu f bine acea persoana.
Daca nu ai reusit sa-i fi prietena nu inseamna ca nu are prieteni.

Daca are idei fixe poate insemna ca are principii, nu manii.

Comportament ciudat ce inseamna?!

| ostea a răspuns:

Nu cred sa aiba o boala psihica.
Persoana respectiva percepe lumea / viata altfel fata de cei din jur si un om nu este ciudat doar pentru ca este diferit.

Un lucru, o situatie, o persoana care par a fi ciudate, nu-s ciudate de fapt sunt doar necunoscute;
Odata ce cunosti, nu ti se mai pare ca fiind ciudat.

Daca nu are prieteni, inseamna ca are o motivatie pentru asta, se protejeaza s-au pur si simplu nu se simte compatibila cu cei din jur.

Numai bine;

| DianaScorpio a răspuns:

Boala psihica pe naiba. Pur si simplu e mai diferit, are alte valori si idei in comparatie cu majoritatea din jur. Are ghinionul sa fie inconjurat de oameni cu care nu are mai nimic in comun, sa mai caute, mereu exista oameni cu care sa te potrivesti.

| Sonny a răspuns:

Mai multe detalii ar fi fost de folos, dar lucram cu ce avem... oricum, is foarte multe variabile.
Nu toata lume are nevoie de prieteni, sunt multe persoane, care prefera sa fie sigure, nu au nevoie de nimeni, in special in vremurile aste in care traim, majoritatea este atat de egoista si de salbatica.
Legat de ideile fixe, sunt persoane, care stiu ce vb, si atunci nu ai cum sa-i le schimbi parerea legata de un lucru, fiindca din punctul lor de vedere un lucru e asa fiindca convingerile lui l-au dus la rezultatul acela.
Ciudati suntem cu totii, fiecare are ceva ciudat la el, in comportament, gesturi etc.
Oricum poate fii si o tulburare psihica, sau o depresie, oricum asta depinde multe, daca s-a schimbat dintr-o data, in ce fel de mediu a crescut, ce fel de relatii a avut ( daca a avut ), daca a suferit un trauma sentimentala recent.

| stweety10 a răspuns:

Nu e nici`o boala, pur si simplu asta e caracterul ei, e diferita de ceilalti si de aia se comporta asa. Fiecare om are comportamentul si fixurile lui.

| tenshi261 a răspuns:

Nu cred ca e bolnav psihic

| Ralucaaaaaaa a răspuns:

Nu,cred ca e o persoana oarecum indiferenta. Si uneori asta e o calitate

| TommyHilfiger a răspuns:

Nu, doar sta prea mult la calculator.

| Simbolist a răspuns:

Parca m-ai fi descris exact pe mine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici vorbă de o boală psihică.Te-ai gândit că poate tu, pentru acea persoană reprezinţi tot o persoană cu o boală psihică doar pentru că nu gândeşti ca ea? Fiecare om are caracterul lui, personalitatea sa, principiile sale formate de-a lungul vieţii.Fiecare gândeşte exact aşa cum vrea şi se ghidează după nişte reguli ale lui nescrise. Fiecare vede lumea în felul lui, nu trebuie să judecăm pentru asta.

| spinake a răspuns:

Hmm ar putea fi un om care percepe lumea diferit, nu are prieteni pentru ca se crede superior in gandire iar asta il face diferit.Da un ochi pe aici http://www.copiii-indigo.ro/index.php?p=2&item=46 poate gasesti ceva sa te ajute!

| unBaiatDulcik69 a răspuns:

Da, se cheama autism. Uita-te pe net si da-mi funda, pentru ca o sa vezi si tu ca despre asta e vorba.

| Corynutza232 a răspuns:

Draga mea, parerea mea e ca persoana respectiva e un fel de emo. In general emo nu au prieteni si se comporta ciudat. Cel mai bine ar fi ca persoana respectiva sa mearga la doctor!happy