| anonim_4396 a întrebat:

După 7 ani de relație care a devenit toxică în timp, am decis să îmi urmez drumul meu în viață, să stau momentan singur sau să am o altă relație care mă poate împlini ca bărbat.
Relația a fost jumătate la distanță și poate mai puțin de jumătate din cei 7 ani, împreună. Ea e din alt oraș (câteva sute de km depărtare) și ultima dată am avut o mare ceartă, anul acesta, prin martie. De atunci nu ne-am mai văzut.
Cum spuneam, după acest timp cât am fost singur, am realizat că nu o mai iubesc și că ce a fost între noi, de fapt s-a consumat cu mult timp în urmă, acum rămânând poate obișnuință și rutină. Din păcate nu îmi mai e dor de ea, nu mă mai gândesc la ea cum o făceam odată și ar fi păcat să o mai leg de mine și s-o încurc.
Am vorbit zilele astea cu ea și plănuisem să mergem la munte amândoi, de împăcare, doar că numai când mă gândesc că voi fi din nou în acea relație, mă ia panica.
Am ajuns să am sechele din cauza certurilor, geloziei exagerate și nejustificate, caracterului ei absurd și multe altele.
Deci, după ce mi-am stors creierii, am ajuns la concluzia că e cel mai benefic pentru mine, și pentru ea, să pun punct.
Ea spune în continuare că mă iubește, dar nu știu dacă e posibil așa ceva, atât timp cât ea pe mine nu m-a acceptat niciodată așa cum am fost, nu a apreciat ce am făcut să demonstrez că o iubesc, nu a apreciat că am făcut zeci de drumuri la sute de km doar că să o văd pentru 1 zi, ca mai apoi să plec înapoi din cauza jobului și nu pierde niciodată ocazia să îmi spună atunci când avem vreun conflict sau ceartă cum că eu nu reușesc s-o fac fericită și că nu aș fi reușit vreodată.
Am fost primul ei iubit și ea prima mea iubită, vorbind aici de relații serioase, nu de idile de 2 luni de zile.
Ideea este că deja am discutat cu ea să plecăm la munte, însă aș dori să îi spun ce am decis să fac în privința relației noastre și nu știu cum s-o fac.
Nu știu cum și ce aș putea să îi spun mai bine pentru a nu o face să sufere.
Eu am 26 de ani, ea 24.
Aș dori enorm să primesc puțin ajutor cu un sfat în privința asta de la cei care au mai trecut prin așa ceva.
Vă mulțumesc anticipat și nu voi uita să acord un calificativ de răspuns câștigător!

Răspuns Câştigător
| MauvaisRose a răspuns:

Ma gandeam ca e relatie cu nabadai, dar cu o fufa d-asta nu poti sa ai decat o relatie toxica, cum ai zis si tu.
la ce dreacu mai stai dupa kuurul ei de catea arfista?

stii ce as face asa...ca ultima intalnire?
as domina-o pana nu ar mai sti cum o cheama, asta ar merita cateaua.
fii barbat in pasarica mea!

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lasa ca merita sa sufere, daca ea iti arunca in fata toate prostiile ei cand v-ati certat, urmeaza sa-i faci fatalitatea ca in mortal kombat si o iei asa: mai mandrulita m-am saturat de prostiile tale cu iubitul apoi imi reprosezi ca nu sant bun de nimic si uite la cat de ne-bun sant nu mai vreau sa aud de tine in viata mea. Inchizi telefonul si nu o mai iei in seama deloc nici la mesaje, o blochezi cu call blocker (nici mesaje nu va putea trimite) si de pe net la fel si vei fi mai fericit.

| neutrino a răspuns:

Daca esti barbat, spune-i adevarul si retrage-te. O poti face acum inainte de "munte", sau dupa, numai tu stii daca se merita sa dai cu piciorul la o benefica aventura la munte. Dupa aceea te poti retrage linistit si sa-ti aduni gandurile.

| LovelyMan a răspuns (pentru neutrino):

Nu sunt un nenorocit si sa profit asa doar pentru cateva nopti de sex, care ar putea s-o faca sa sufere si care mai apoi s-ar putea intoarce chiar impotriva mea. Ma gandesc sa vorbesc cu ea serios, prin telefon, inainte de a se mai intampla ceva. happy

| neutrino a răspuns (pentru LovelyMan):

Ok, sunt de acord cu tine, dar atunci ai puterea sa nu fii un nenorocit, asa cum zici tu, si fa un efort, spunandu-i toate acestea in fata. Daca ii vei spune la telefon, tot un nenorocit te vei numi. Tu alegi!

| LovelyMan a răspuns (pentru neutrino):

Ma gandesc ca daca i-as spune prin telefon, ar fi mai bine pentru ca nu ne-am vazut de foarte multe luni si ar fi mai usor pentru mine cat si pentru ea.

| neutrino a răspuns (pentru LovelyMan):

Este foarte usor sa ne ascundem faptele si deciziile in spatele unui telefon sau a unui calculator. Poate ca in cazul tau este totusi mai normal asa cum zici tu. Eu mi-am exprimat punctul de vedere, tu poti fi sau nu de acord cu el. O zi buna!

| LovelyMan a răspuns (pentru neutrino):

Este usor, intr-adevar, dar avand in vedere ca e la atatea sute de km departare, nu stiu daca are rost sa bat drumul pentru lucrul asta. Eu iti multumesc sincer pentru parere si apreciez efortul. O zi cat mai buna si tie! happy

| ElenaSA a răspuns:

Asa o durata mare a unei relatii obositoare va afecteaza pe amandoi. Ii spui ca ai obosit, ca te-ai gandit bine si ca nu mai poti continua. Ca sunt multe lucruri la care te-ai gandit, le-ai analizat si asta este concluzia. Daca asta ai decis, mersul la munte al vostru ar putea fi chiar stresant.

| Me01 a răspuns:

Buna
E grea situația in care te afli, te înțeleg si ar trebui sa ii spui direct acest lucru, poate nu e posibil sa o faci fata in fata dar cred ca e cel mai indicat după o relație de 7 ani. Ai putea să-i spui ca va duce-ti la munte pentru ultima oară si sa petreceti câteva zile împreuna si după îți doresti sa o terminati ( a-ti rămâne prietenii in felul asta ) asta facă ea o sa accepte daca nu ii spui pur si simplu ca nu mai poti, nu mai vrei aceasta relație. Adevarul doare o singura data.

| LovelyMan a răspuns (pentru Me01):

E foarte aiurita situatie, cand esti pus sa iei decizii importante in viata si e vorba de sentimente, e greu...foarte greu. Nu cred ca e indicat sa profit si sa merg la munte si iti spun si de ce. Daca ma duc la munte cu ea, se prea poate sa ne impacam si dupa foarte putin timp sa se ajunga la aceeasi situatie: cearta, neintelegere etc. Plus ca eu, asa cum am zis in intrebare, nu ma mai vad intr-o relatie, momentan. sad

| Me01 a răspuns (pentru LovelyMan):

E greu, inainte de a te duce la munte sa ii spui ca nu mai vrei aceasta relație si sa va duceti la mare de dragul anilor care ati fost împreuna ca niște prietenii, asta daca ea accepta. Daca nu spune-i pur si simplu ce simti si ce vrei de la relație, cum pana acum i-ai spus ca o iubesti acum a venit momentul sa ii spui ceea ce simti.
E greu dar mai bine acum decat mai târziu.
Ii poti cere o pauza si poate v-a înțelege ca vrei sa închei aceasta relație.
Oricare ar fi decizia ta spune-i inainte de a te duce la munte.